Recenze střihu na kalhotky od Caramilly

Recenze střihu na kalhotky od Caramilly

Tento článek navazuje na můj předchozí post o šití kalhotek. Už tehdy jsem psala, že přijde pokračování, a to jsem ani netušila, kolik zájmu tento text vzbudí.

Slíbené pokračování mělo být zveřejněno už před několika týdny, tedy vlastně spíš měsíci, bohužel jsem pořád nějak nebyla s to jej dokončit. Hlavním problémem byly fotky, protože ty, které jsem pořídila při šití, mi nepřišly dostatečně „prezentábl“. Ale pak jsem si řekla, že než pořídím další, uplynula by další spousta času a že nedokonalé něco je lepší než dokonalé nic, a tak jsem se rozhodla článek dopsat. Jeho hlavním záměrem bylo představit jeden z oblíbených Caramilliných střihů, a to střih na kalhotky.

Dostalo se mi od Petry / Caramilly možnosti tento střih otestovat. Ač její střihy nabízím na svém e-shopu, tak sama jsem ještě žádný z nich nevyužila. Důvodem není to, že by se mi nelíbily nebo že bych jim snad nedůvěřovala, ale jakožto dlouholetý obchodní zástupce a také aktivní uživatel střihů Ottobre vlastním všechna čísla tohoto časopisu, takže mám k dispozici opravdu pestrou paletu střihů, a navíc mi střihy z Ottobre sedí, málokdy musím dělat nějaké úpravy. A protože nemám teď na šití moc času, tak se ani moc nerozhlížím po ničem navíc. Nicméně zrovna od Caramilly se mi hodně líbí ještě její sportovní sukně a sportovní kalhoty, tak až bude trochu více času, tak asi vyzkouším i tyto střihy.

Ale zpět ke kalhotkám. Ani v tomto případě jsem vlastně neměla potřebu zkoušet nějaký nový střih, když jsem byla tak spokojená se střihem na Acacia pants, o kterém jsem psala. Ale hodně mě zaujala Caramillina netradiční konstrukce střihu, a vůbec celý její koncept šití kalhotek bez lemování, tak jsem si to nechtěla nechat ujít.

Nejdřív něco o samotné střihové předloze. K dispozici je vytištěný střih ve formátu A1 nebo si můžete koupit přímo u Caramilly střih v .pdf, který si buď ve formátu A4 můžete vytisknout doma na tiskárně a slepit nebo ve větším formátu nechat vytisknout v copyshopu. Jak už jsem psala v článku o cardiganu Nikki, doporučuju ověřit si ceny tisků, můžou se velmi výrazně lišit. Pokud bych měla dát stovku za velký arch, tak to si asi radši pohraju s lepením střihových dílů doma, ale u nás ve Zlíně se ale dá formát A0 pořídit za 40 korun a A1 za polovinu, tak v takovém případě pro mne platí, že čas jsou peníze a střih si radši nechám vytisknout. Nicméně konkrétně tento střih se skládá pouze z šesti listů, to člověk slepí raz dva.

Na Caramilliných stránkách jsou k dispozici dobře zpracované instrukce týkající se tisku a složení střihů. Protože už jsem s pár střihy v .pdf pracovala, musím ten její pochválit – tisk přesahující rámeček vyznačený na stránce i tečka v okrajích stránky totiž sesazení jednotlivých listů velmi usnadňují; prakticky to ani nemůžete neudělat správně.

Po zkompletování střihu můžete jednotlivé střihové díly rovnou vystříhnout, tedy v případě, že máte možnost střih v případě potřeby vytisknout znovu nebo už máte zkušenost, že vám střihy Caramilla velikostně sedí. Jinak klasicky střihové díly vykopírujte na střihový či pergamenový papír.

Caramilla ke svým střihům poskytuje skvělé návody. Kromě přímých instrukcí na šití se dozvíte také užitečné informace o materiálech a další zajímavosti. Konkrétně v návodu ke kalhotkám, který mimochodem můžete využít i pro šití dětské varianty, jsou tři různé způsoby zakončení okrajů.

Pro šití varianty bez lemů, která mne velmi zajímala, Caramila doporučuje bambusový úplet ze sijemdetem, jehož okraje se nerolují, nebo také prémiový funkční úplet z unuodesign.cz. Já jsem volila bambusovou variantu. V době nákupu materiálu bohužel nebylo moc barev na výběr, takže jsem vzala klasicky černou a pod světlé oblečení jsem chtěla nějakou tělovou variantu. K dispozici byla pouze holubičí šeď, tak jsem vzala tu. Omlouvám se za upřímnost, ale musím říct, že je to opravdu extrémně hnusná barva;-) Ani tělová barva není obecně nějak zvlášť atraktivní, ale tento konkrétní odstín šedobéžové mi evokuje opravdu velmi nepěkně zašlé a zaprané prádlo. Svou funkci sice plní, pod světlým oblečením vidět není, ale vždycky si vzpomenu, jak maminky a babičky říkávaly, že člověk nemá chodít v ošklivém prádle, protože nikdy neví, kdy ho srazí auto a dostane se třeba do nemocnice. Tak v těchto kalhotkách bych tedy opravdu sražená být nechtěla;-)

Pokusila jsem se to pak zachránit aspoň pěknou růžovou krajkovou gumičkou, ale myslím, že vizuál se zlepšil asi tak o 5%;-)

Mnohem líp kalhotky vypadají v černé variantě, ale to by zas nebyly moc vidět detaily šití, tak ač nerada, prezentuji tuto nehezkou holubičí variantu.

Díky originální konstrukci se kalhotky šijí snad ještě rychleji než klasické varianty prádla. Přední a zadní díl je v jednom kuse, takže se jen našije mezinožní díl, což obnáší dva krátké švy, a díly se pak převrátí do líce.

V místech, které na fotce vidíte přichycené špendlíky, se klínek prošije a potom už zbývají jen dva boční švy, a voilá – kalhotky jsou hotové. Rychleji už to snad ani nejde.

A ač mám k dispozici overlock i coverlock, tak v tomto případě jsem tu mezinožní část kompletně šila i prošívala na obyčejném stroji, protože je podstatně rychlejší stehy v okrajích zapošívat než muset zakončovat coverlockové stehy; navíc jsou prošívaná místa plošší a nikde netlačí ani se nerýsují pod oblečením. Na overlocku jsem pak sešila jen boční švy.

Po prvním vyzkoušení jsem se rozhodla, že přece jenom pruženka v horní části mi vyhovuje víc, takže jsem ji našila klasicky tříkrokrým cikcakem.

 

Nebylo to proto, že by snad kalhotky nedržely nebo se okraj výrazně roloval dolů z břicha, ale zkrátka pocitově je to pro mne komfortnější. Bambusový úplet je totiž tak příjemný a bezokrajová varianta tak pohodlná, že jsem při zkoušení chvílemi i pochybovala, zda jsou kalhotky vůbec na svém místě…;-)

Ještě doplním, že jsem po důkladném testování u dalšího modelu trochu snížila výšku kalhotek a také víc vykrojila přední část na stehnech, aby tvar lépe vyhovoval „mému tvaru“. Určitě se nebojte si střih přizpůsobit svým potřebám. Každé tělo je individuální a nikdy nelze vytvořit univerzální střih, který bude sedět naprosto všem. Nicméně po pár drobných úpravách na prvním modelu mám teď střih, který můžu opakovaně používat a bez dalšího zkoušení šít jeden kousek za druhým.

Kalhotky jsou velmi pohodlné a to bezokrajové zakončení je vážně bezva, pod oblečením se nerýsuje a prádlo je opravdu jako druhá kůže. Velikost mi podle tabulky sedla dokonale, šití je díky originální konstrukci velmi rychlé a doporučený bambusový úplet je skutečná lahůdka! Opravdu se neroluje, to malinkaté zatočení, které je vidět na fotografii výše, je pořád stejné, ani po x praních se nezměnilo. Úplet se praním ani sušením v sušičce nesrazil, spíš možná po prvním nošení malininko povolil, takže určitě zbytečně nevolte větší velikost střihu ze strachu, že by se snad srazil. Po dalších praních už se pak dál nenatahoval, i po několika měsících je velikost stejná.

Barva také výborně drží, i černá je stále černá, a to i přes velmi časté praní a sušení. Všechny bambusové kalhotky, které jsem ušila, se totiž staly favority mého prádelníku a sahám po nich jako první, takže se praly už nesčetněkrát. A dokonce i moje pubertální dcera, (která samozřejmě nešetří kritickými komentáři k čemukoliv, a ta šedoholubičí varianta prádla je obzvlášť dobrý terč;-), při třídění prádla ze sušičky vždycky zmíní, jak je ten bambus strašně příjemný na omak.

Takže pokud jste střih ani zmíněný bambusový úplet ještě nezkoušely, směle do toho!

Budu ráda, když mi pak napíšete vaše zkušenosti.

EDIT 19. 11. 2019: pokud sháníte krajkové lemovací gumičky na kalhotky, najdete je tady.

2 komentáře: „Recenze střihu na kalhotky od Caramilly

  1. Dobrý den,

    zeptám se, jaký bambusový úplet je použitý a od jakého prodejce je ten „TOP“? Docela ráda bych je zkusila.
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,
      šila jsem z bambusu, na který je v článku odkaz, tedy ze sijemdetem.cz. Jiný jsem nezkoušela, tento mi vyhovuje perfektně.
      Jana

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *