Venku sice řádí babí léto, které je letos opravdu ve formě, ale v poštovních schránkách už předplatitelkám a také rychlým nakupujícím přistává nové, zimní číslo Ottobre 6/2018.
Zní to jako klišé, ale fakt mi to připadá jako včera, když jsem psala pro blog nadšenou recenzi zimního čísla v roce 2016. Můj odhad byl tehdy velmi správný, nebo jsem možná i svou nadšenou recenzí trošku přispěla, ale tohle číslo bylo (alespoň tedy na českém trhu) historicky absolutně nejúspěšnějším zimním číslem, a to mnohonásobně. A jakože fakt MNOHOnásobně. Už jsem se v příspěvcích opakovaně zmiňovala, že nejprodávanějšími čísly jsou tradičně čísla podzimní. Platí to vždy, každý rok. Statistiku může změnit leda situace, kdyse podzimní číslo vyprodá a dotisk chvíli trvá, jinak prostě číslo 4 je vždy jednička celého roku a naopak zimní čísla č. 6 jsou spíše na chvostu statistik. V roce 2016 to ovšem bylo jinak. Ač bylo podzimní číslo velmi povedené a prodávané, „šestka“ ho trumfla. Tak schválně, jestli to letos dokáže také. Pojďme se podívat, zda má co nabídnout. Osobně jsem nadšená už z titulní stránky. Je velmi pohledná a dobře zapamatovatelná.
Když se mi dostane nový časopis do ruky, vždy se jdu nejdříve podívat na přehled střihů.
Barevné fotky modelů, ač jsou vždy nápaditě stylizované a nafocené, a vlastně ony dělají ten „Ottobre look“, mě zajímají až na druhém místě. Nejdřív chci vidět nákresy střihů, z těch si dělám hlavní úsudek, zda jsou pro mne střihy užitečné nebo zda jsou tam nějaké nové, nápadité střihy, které na fotografiích často zaniknou třeba kvůli potiskům na látce nebo póze modelů/modelek. Což mi připomíná, že na tohle bývali (alespoň dřív, teď už to nesleduji) specialisté v Burdě. Když měla halenka či sukně nějaký zajímavý detail, tak asi tak s 90% pravděpodobností byla modelka otočená, shrbená nebo posazená tak, že zrovna daný detail nebylo vůbec vidět;-)
Na přehledu střihů v novém čísle mi jako první padl do oka kardigan, zřejmě proto, že jsem zrovna myšlenkově postižená kardiganovou výzvou;-) Střih č. 24 mi přijde hodně šikovný, kabátek je delší, má kapuci a se střihem se dá úžasně vyhrát.
Můžete jej snadno zkrátit, použít zapínání nebo nechat jen volný na převázání a ty šikovnější z vás zvládnou třeba i „hacknout“ střih na zapínání na zip nebo všít místo kapuce límec či nechat výstřih jen tak ke krku. A hlavně je střih k dispozici až do velikosti 170, takže jej můžou použít i štíhlé dospělé ženy. A podle použité látky se pak dá kardigan stylizovat sportovně nebo naopak lze ušít i vyloženě elegantní kabátek třeba z úpletu s lurexem, které jsou teď tak populární.
Ale nyní pěkně popořádku, stránku po stránce, co v novém čísle najdeme:
Úvodní strana nezačíná nejmenšími modely pro miminky, ale hezkou a užitečnou sestavou ve velikostech 86-122.
Kalhoty, mikina i plyšáčková bunda se hodí pro kluky i holčičky a zejména střih na mikinu se asi stane velkým favoritem. Současná nabídka teplákovin je totiž úžasná, koupit se dají materiály mnoha různých gramáží a typů, jednobarevné i s neskutečnými potisky, o kterých se nám před pár lety ani nesnilo. K teplákovinám už má větišna prodejců k dispozici i náplety, takže v ušití mikiny nic nebrání. A pokud vás střih začne nudit, můžete jej v nekonečných kombinacích“rozparcelovat“ na menší díly různých tvarů a využít veškeré zbytky, které se doma najdou.
Na další dvojstraně je názorná ukázka, jak kreativně lze základní střih využívat. Mikina z předchozí strany je doplněna kanýrem všitým do průramků a hned má obyčejný základní střih úplně jiný „look“. Pokud kanýr ustříhnete z teplákoviny podélně (jak naznačuje šipka na střihu) nemusíte se obtěžovat s lemováním, nic se nebude párat. Ale pozor – pokud na střih použijete jednolíc, bude se látka rolovat, a to směrem dovnitř, do rubu, což ale také nemusí být na škodu, jen s tím počítejte při stříhání.
Kalhoty mají velkorysý střih ve stylu culottes, které jsou letos hitem.
Variace na mikinu pokračují i dále, tentokrát v provedení ze sametového úpletu, který můžete znát i pod prodejním názvem kojenecký plyš. Je to skvělý pohodlný materiál, měkoučký a elastický, dostupný u nás už v pestré paletě barev a vzorů. Mikina má pohodlný široký roláček, který děti rozhodně nebude při vysvlékání trápit, jak se u roláků často stává. Tipla bych, že s touto velikostí průkrčníků střih půjde použít i na mikinu z fleecu, který není tak pružný jako teplákovina. Mikinu doplňují tepláky s bočním rozepínáním, které je nejen dekorativní, ale i funkční. Nabízí se využít na pro tyto účely třeba patenty Prym, které jsou nyní k dostání v mnoha variantách a různá srdíčka, kytičky či hvězdičky se můžou stát výraznou ozdobou kalhot. Nebo můžete použít klidně nějakou obyčejnější, levnější variantu patentů nebo třeba jen obyčejné knoflíky. Kalhoty jsou šité v pase do gumy a rozepínání pod touto gumou končí, ale i to bohatě stačí, aby se daly třeba na hřišti při oteplení tepláky snadno vysvléct i přes obuté boty a dítě může dál běhat jen v legínách. Super vychytávka!
Na další dvoustraně je trojice modelů pro mladé pány. Košile a sáčko ve velikostech 110-152 a kalhoty vel. 128-170 oblečou mladého elegána pro slavnostní příležitosti, zatímco ušité z jiných látek můžou sloužit i pro zcela neformální denní nošení. Kalhoty jsou šité z oblíbeného úpletu Ponte Roma (u nás najdete pod názvem Punto di Roma či v kvalitnějším provedení Punto di Prada). Tento úplet má vyšší gramáž, nevytahuje se, drží lépe tvar a je velmi pohodlný (osobní vsuvka – z úpletu se i moc dobře šije, ale některé levnější typy žmolkují, doporučuji šít z předem vyzkoušených zdrojů). Všimněte si trendy lampasů na bocích kalhot! Sáčko je šité z vlněného úpletu, ale velmi dobře by šlo i na něj použít úplet ponte nebo třeba elastickou teplákovinu, která dobře drží tvar a praním či nošením se „nevykloktá“.
Další tři modely jsou k dispozici ve velikostech od 122 až do 170, takže novým outfitem můžete potěšit i náročné teenagery. Tepláky a mikina typu „klokanka“ jsou evergreeeny, které nikdy nezklamou a bunda jednoduchého střihu šitá z falešného beránka bude rychle hotová a extrémně efektní. A mladý pilot může po víkendu oslňovat spolužačky;-)
Dál následují na několika stranách kousky, ve kterých se můžou menší děti předvádět třeba při školkovém spaní, nebo je naopak maminka využije pro pokusné šití, na kterém se bude postupně zdokonalovat v šití. K tomuto účelu dobře poslouží různé méně atraktivní zbytky či zlevněné látky z výprodeje. A v posteli se křivé švy nebo drobné nepřesnosti ztratí;-)
Některé modely jsou k dispozici až do velikosti 170, takže opět můžou střihy využít i drobné či štíhlé maminky.
Od strany 50 přicházejí na řadu modely pro nejmenší. Ve velikostech 56-92 je zde raglánové tričko se zapínáním v ramenním švu, na které vám bude stačit opravdu jen malé množství látky nebo můžete nakombinovat všechny možné zbytky a účelně tak využijete i malé kousky úpletů. Bodýčko s šikmým zapínáním je extrémné pohodlné na přebalování a převlékání. Polodupačky mají velmi originální střih, přiznám se, že jsem takovýto typ ještě neviděla. Přední i zadní díl je prakticky tvořen jedním střihovým dílem, ke kterému se přidávají „ťapky“ na nohy a zadečkový díl. Velmi originální konstrukce, která je díky tomu zadnímu dílu hodně pohodlná pro plenky, i dobře kryje zádíčka, protože zadní středový díl je zvýšený. Předpokládám, že střih je konstruován na konvenční pleny, ale napadá mne, že právě takovéto tvarování dává dobré možnosti úpravy střihu na objemnější látkovky.
Miminkovské střihy dále doplňuje lněný overal s kšandičkami, pohodlný overal z tričkoviny, ale i venkovní „coverall“ s podšívkou. Ten na snímku na str. 54 je z materiálu odolného proti větru a je podšitý úpletem z organické bavlny. Pro skutečně chladné dny kombinézku můžete ušít třeba z šusťákoviny a podšít wellsoftem nebo všít zateplovací vatelín. V takových případech pro jistotu přeměřte velikosti. Každopádně bude kombinéza velmi pohodlná na oblékání, protože má na předním dílu dva zipy.
K dispozici je i střih na typický medvídkovský overal, a to včetně oušek;-) Šít můžete podle návodu z chlupatého úpletu z organické bavlny a podšívat bambusovo-bavlněným úpletem, nebo si můžete třeba pro začátek jen vyzkoušet šití na levnějším „chlupáčkovém“ wellsoftu, ve kterém bude vaše miminko také roztomilé. A z odstřižků podle střihu č. 8 ještě zvládnete při volné chvilce i čepičku.
Po těch nejmenších modelech na další stránce přeskočíme opět k eleganci, kterou zde pro mladé dámy zastupuje vlněný kabátek. Střih je jednoduchý, ovšem použitá látka ho může vystřelit do výšin nebo naopak držet na přiměřené, neutrální úrovni. Pětiletá modelka na snímcích předvádí model z efektní látky, vzorně vypodšívkovaný, se všemi atributy kvalitní krejčoviny. A když podle téhož střihu ušijete kabátek z cenově dostupného warmkeeperu, budete mít rychlý, nekomplikovaný model, který ještě využijete v přechodovém období mezi podzimem a zimou, třeba pro cesty do školky.
Zimní vydání časopisu vždy obsahuje modely, které jsou využitelné pro společenské události. Počítá se s koncerty, vánočními besídkami nebo různými svátečními příležitostmi na přelomu roku. Pro tyto účely lze využít střihy na šaty a krátký kabátek na stránkách 58-59. Jsou šité z pohodlných úpletů, přesto velmi elegantní. Svůj podíl na celkovém vyznění mají rozhodně i trendové pudrové a starorůžové odstíny použitých látek.
Pokud vám úplety ke slavnostnějším příležitostem moc nesedí, na další straně jsou šatičky ze šifonu v áčkové siluetě, které lze nosit volně nebo s efektní mašlí či páskem. Šaty následně doplňuje kabátek z umělé kožešiny.
Posledním modelem jsou šaty v širokém rozsahu velikostí 128-170, které doplňuje již na začátku zmíněný kardigan. Podle toho, jakou látku zvolíte, budou šaty vhodné na společenské příležitosti, ale i pro méně formální nošení. Osobně ráda střihy využívám opakovaně, protože když už si dám tu práci s jejich vykreslováním, tak ať to pak aspoň řádně zúročím.
Tak, pokud jste (asi zejména dámy) dočetly až dokonce, prošly jsme společně celý časopis. Co na něj říkáte? Já jsem tedy hodně spokojená, vidím v něm nekomplikované, přesto moderní oblečení pro děti všech velikostí, což mám u Ottobre ráda. Cena časopisu není zrovna nízká, tak vždycky ocením, když i začínající švadlenky nebo třeba maminky na mateřské s omezeným rozpočtem zvládnou podle jednoho čísla ušít základní kousky šatníku pro menší i větší děti. A tohle číslo tento můj nárok rozhodně splňuje, tak doufám, že se bude líbit i vám.
Podělte se v komentářích, které střihy padly na první pohled do oka vám!
Dobrý den, nejvíc mě zaujaly kalhoty pro mladé pány. Chtěla bych, aby byly pohodlné, takže úplet je ideální volba, ale zároveň aby vypadaly jako kalhoty a ne tepláky. Je i nějaká jiná alternativa než úplet Ponte Roma? Našla jsem ho v nabídce jen na Terry moda a ceny nejsou zrovna nízké. Děkuji.
Právě na stránce Terry moda jsem ponte kupovala, a ta levnější verze Punto di Roma je tam za 199,-, což mi nepřijde zas tak drahé, resp. obecně se asi levnější oděvní látky těžko někde dají koupit. Ale! Právě toto Punto mi v jedné konkrétní barvě hodně žmolkovalo, zatímco v jiné ne (můj hořčicový vs. šedý kardigan, o kterých jsem psala v některém příspěvku), tak se to asi liší podle jednotlivých výrobců, a před nákupem to člověk těžko pozná. Punto di Prada ze stejného obchodu je kvalitnější, ale tam už je ta cena fakt vysoká. Já nedám dopustit na Silver z Batani.cz, ten je na kalhoty fantastický, ale na zimu už je dost tenký. Tak pak asi nějaké pevnější plátno nebo kostýmovku s elastanem, třeba bistreč z latky-eshop.cz, ten je fajn, ale taky spíš na jaro a podzim, a teda nejsem si jistá, zda by u té kostýmkovky junior neřval, že to vypadá jak tesilky;-)