Recenze Ottobre 4/2021

Recenze Ottobre 4/2021

Nepoučím se. Nikdy. Už jsem to psala v některém z předchozích příspěvků – vždycky, když napíšu, že na něčem pracuju, že to bude UŽ BRZY, tak vždycky, ale úplně vždycky se něco stane, něco mi do toho vleze…

Když vyšlo nové dětské Ottobre, hned jsem se pustila do psaní recenze. Ono se to nezdá, ale je to fakt docela dílo, zvlášť ta dětská varianta, kde je 35-40 modelů. V té době mi ale tak obrovským způsobem narostlo množství objednávek, zejména na vyšívané věci, že jsem prostě nebyla schopná si najít těch několik hodin a recenzi dopsat. Už jsem si i říkala, že to vzdám, po víc jak měsíci už stejně nikdo recenzi nebude číst. Ale pak mě přesvědčily dvě věci.

Za prvé mi přišlo několik zpráv od milých zákaznic, které se na novou recenzi doptávaly nebo psaly, že díky starším článkům si koupily některá archivní čísla a že jim to moc pomohlo v rozhodování. Což je samozřejmě hlavní důvod, proč recenze píšu. Obrázky modelů vidíte v e-shopu nebo si je můžete najít i přímo na stránkách Ottobre, ale ani na obrázku s velkým rozlišením často nejsou vidět všechny detaily. Nedá se poznat, jestli jsou třeba kalhoty do gumy, šité z elastického materiálu nebo z pevného, jestli je tričko střihově řešeno jako přiléhavé nebo volné, jak má mikina švy rozdělenou kapuci apod.

A druhým důvodem bylo to nešťastné zpoždění v doručování předplatného, ke kterému u tohoto čísla došlo. Psala jsem o tom průběžně na e-shopu, prvotní zprávu jste mohly zaznamenat i tady na blogu. Komu to uniklo, tak to ještě shrnu: první várka předplatného pro evropské země, asi 5000 ks časopisů, se ztratila někde při přepravě. Poslední informace o zásilce byla z Frankfurtu nad Mohanem, potom už dál nic. Nějaký čas se čekalo, zda se ještě zásilka vypátrá, pak byl dán pokyn k novému tisku, protože jeho realizace nějaký čas trvá a předplatitelé už byli (logicky) nervózní. Popravdě aktuálně nevím, jak to dopadlo, zda se zásilka našla nebo ne, několik palet se asi do země jen tak nepropadne, nicméně nová čísla z dotisku byla na začátku září rozeslána, takže předplatitelé už by všichni své časopisy měli mít doma. Asi si dokážete představit, jak byla celá situace nepříjemná. Pro vydavatele, který s tím měl spoustu starostí a samozřejmě finanční náklady, pro předplatitele, kteří logicky nelibě nesli, že si něco zaplatili a nemají to, resp. dostanou časopis s velkým zpožděním. A já jsem z toho tedy nadšením také zrovna neskákala, to množství e-mailů, na které bylo třeba odpovídat a vysvětlovat situaci, vzalo také spoustu času a energie, zvlášť když některé z nich byly hodně…. ehm… nervózní. Za mých 12 let s Ottobre nepamatuju, že by někdy k takové situaci došlo, tak budu doufat, že to byla první a poslední zkušenost tohoto druhu.

Každopádně to, že se o časopisu více mluvilo ještě měsíc po jeho oficiálním vydání, a díky tomu se objevila spousta nových zákaznic, mě vedlo k tomu, že přece jen ještě stojí za to recenzi sepsat. Konec konců, podzim teprv začíná!

Tentokrát jsem si k psaní vzala pomocnici;-)

Tak pojďme na to, klasicky nejdřív přehled modelů:

Prvním modelem jsou šatičky z elastického jednolíce s oblíbeným leopardím potiskem, tentokrát ale v netradičních barvách. Šaty mají sedlo, do kterého je všitá nařasená sukňová část. Výstřih na předním díle je pouze založený a prošítý, na zadním díle je podsádka z proužku úpletu. Na předním díle jsou našité kapsy. Při řasení byla použitá silikonová pruženka (lastin), díky které je řasení rovnoměrné. Místo lastinu můžete použít klasickou prádlovou gumu. Výhodou lastinu je, že déle vydrží a také je měkčí. Nezapomeňte ale, že se musí našívat cikcak stehem, nikdy klasickým rovným stehem, který by proužek prosekal a rozdělil.

Šaty jsou ve velikostech 86-122. Na snímcích jsou holčičky ve věku 2 roky a 8 let – stejný střih je na další stránce ve větších velikostech.

Střih je totiž velmi praktický a univerzální, dají se na něj použít potištěné i jednobarevné úplety, můžete si pohrát s délkou rukávů a šaty využít i v létě, nebo s délkou sukně a pak poslouží třeba jako tunika. A mě při psaní napadá, že by super vypadala i peplum halenka.

Šaty jsou doplněny jednoduchým krátkým kardiganem z hrubšího žebrového úpletu. Kardigan se zapíná na zip, u krku má vyšší stojáček. Oba modely jsou ve velikostech 128-170.

Klasický střih na košili v tomto čísle dává prostor pro využití zbytků, které se při šití postupně nashromáždí. Důležité je použít látky stejné gramáže a složení, aby košile opticky i uživatelsky měla sjednocené vlastnosti. Samozřejmě nezapomeňte látky před šitím vysrážet, ať potom nedojde k nepříjemnému překvapení. Košile má klasický límeček se stojáčkem, na nějž najdete ilustrovaný návod v sekci Ottobre LAB. Spodní okraj je zakulacený. Zapínání košile je na knoflíky. Pokud knoflíkové dírky nejsou zrovna vaší parketou, můžete použít druky. Velikosti: 92-128.

Ve stejných velikostech jsou i dva následující modely – mikina s raglánovým rukávem a kalhoty džínového střihu. Mikina je ušitá z teplákoviny s počesem, takže je pohodlná, měkká a přiměřeně hřejivá. Tohle je přesně ten typ střihu, který jednou ušijete, odzkoušíte, vychytáte případné úpravy a pak už jen jedete znovu a znovu. Různé potisky, jednobarevné teplákoviny, panely, hra s colorblockingem, našité aplikace, nažehlovací motivy, no co vás napadne. A samozřejmě střih se hodí nejen pro kluky, ale i pro holky.

A totéž platí o kalhotách. Na fotografii jsou z manšestru, ale můžete použít třeba džínovinu a vyhrát si s perfektním proštepováním kontrastní nití. Víte, že existují speciální jeans nitě, že ano? Klasická nit při šití více „zapadne“ do látky a prošití není tak vidět, zato tato speciální nit je silnější a je pěkně výrazná a pevná, přesně jako na originál džínách. A jestli je problém šití klasického poklopce, opět nakoukněte do sekce Ottobre LAB, je tam dokonce několik návodů na šití této zdánlinvě zákeřné části kalhot. Jakmile ji jednou úspěšně zvládnete, určitě se přestanete bát. Velikost mikiny 92-122, velikost kalhot 92-128.

Jo, a tričko s krátkým rukávem, které kalhoty doplňuje, najdete v Ottobre 1/2021. Ale to už určitě máte dávno doma. Tohle číslo totiž musí mít každý! Pokud teda z nějakého záhadného důvodu vám toto číslo uniklo, tak tady si o něm můžete počíst.

Mikina na další straně je ušitá podle stejného střihu jako ta předchozí modrá. Kalhoty mají zdánlivě podobný střih jako manšestráky výše, ale nemají zadní sedlo typické pro džínový střih a kapsy nejsou zaoblené nýbrž šikmé. Střih je spíše štíhlejší, nohavice střižené rovně. Vepředu je klasický krytý zip, vzadu v pásku všitá guma pro pohodlnější nošení, která také prodlouží dobu nositelnosti. Velikost kalhot: 92-128.

Bundu v typickém podzimním tónu už znáte z titulní strany, kterou krásně rozzářila. Je ušitá z bavlněného nepromokavého plátna, pro které se užívá výraz „oilskin“. Bavlna je hustě tkaná a potom ponořena do speciálního olejové lázně. Nejčastěji se z ní šijí kabáty a bundy, klobouky, ale vynikne i na dekoračních polštářích, zástěrách, taškách a na oblečení pro domácí mazlíčky. Oblečení z tohoto materiálu je větru- a voděodolné a velmi flexibilní. Navíc se s látkou dobře pracuje a není třeba začišťovat okraje. Také údržba je jednoduchá, stačí očistit vlhkým hadříkem. Naopak nevýhodou je, že v případě párání zůstanou dírky po stezích na látce vidět a také nelze látku žehlit, namísto přežehlení švů je vhodné použít plastovou kostici.

Nicméně pro bundu samozřejmě můžete použít jiné materiály s podobnými uživatelskými vlastnostmi, jako první volba je po ruce oblíbený softshell. Ten je k dispozici v široké nabídce vzorů a gramáží za přijatelné ceny a s požadovanými parametry pro nošení, k tomu je spousta dostupných instrukcí pro šití softshellu, které můžete najít na netu i v češtině.

Bunda je dostatečně prostorná, je nepodšitá (takže pro šití ze softshellu nemusíte dělat žádné úpravy), má nakládané kapsy a odepínací kapuci. Střih se hodí pro kluky i holky a je ve velikostech 92-128.

Triko na další straně ve velikostech 128-170 je ušito z bavlněného elastického jednolíce a dozdobeno našitými proužky. Pokud máte coverlock, možná víte, že existuje na našívání takových proužků super patka. Jedná se o patku na šití poutek, která v jednom kroku správně složí a našije proužek látky. Skvělá věc, ovšem u většiny značek bohužel dost drahá.

Zdroj: www.pfaff.com

Každopádně ať už s patkou nebo bez patky, vždy si nezapomeňte vyztužit látku, na kterou proužky našíváte. U úpletu, navíc s elastanem, to platí dvojnásob. Já používám nažehlovací vyšívací vlizelín, který tedy bohužel každý asi doma nemá, ale je to každopádně super věc. Vlies vypadá tak trochu jako papír, potažený z jedné strany lesklou nažehlovací vrstvou. Na rozdíl od běžného šicího vliesu je pevný v tahu, nepruží ani malinko, takže po nažehlení zpevní podklad a ten se nebude před jehlou hrnout a pod stehy roztahovat. Papír po našití pak snadno od stehů odtrháte. Jinak se dá tento vlies použít třeba pro našívání aplikací na úplet nebo také pod dekorativní vyšívací stehy. Jak říkám, super věc a využijete ho do posledního zbytku, protože odtrhané díly se dají snadno znovu nažehlit a využít pro menší plochy.

Triko doplňují kalhoty vhodné pro outdoorové aktivity, protože jsou ušity z větruodolné tkaniny (směs ba/PES). Kalhoty mají klasické šikmé boční kapsy, ale také velké nakládané kapsy na stehnech. Velikosti: 134-170.

Model doplňuje bunda, podobná té z titulní strany. Tato je ovšem pro větší velikosti 134-170, má navíc i kapsy na hrudi. Bunda má pohodlný střih, takže se pod ni vejde i vlněný svetr nebo tlustá mikina a bunda poslouží i v mnohem chladnějších dnech.

Na další straně začneme opět bundou, tentokrát typu „anorak“. Je ušitá z větruodolné outdoorové látky (směs ba+PES). Bunda je lehká, nepodšitá a velmi prostorného střihu, aby se pod ni případně vešla další vrstva. Na předním díle jsou kapsy na zip, na které najdete ilustrovaný návod opět na stránce Ottobre LAB. Vsadka s légou na zapínání přechází rovnou do kapuce. Musím říct, že mě toto originální řešení zaujalo a hned jsem začala přemýšlet, že bych to mohla zakomponovat do nějakého modelu pro sebe. Když vykopíruju střih velikosti 170, tak je v pohodě použitelný i pro dámskou velikost, možná s nějakým větším přídavkem. Ale naštěstí nejsem tak rychlá a naštěstí píšu tuto recenzi s velikým zpožděním, takže ušetřím čas sobě a případně i vám, kterým by se taková bunda ve větší velikosti také zamlouvala. Stejný nápad totiž zjevně měli návrháři v Ottobre, takže obdobnou bundu najdete ve velikostech 34-52 v Ottobre pro ženy  5/2021. Je tam malý rozdíl v zapínání – žlutá dětská varianta se zapíná na druky, zatímco dámská na zip, který je podložený trojúhelníkovou podsádkou, takže se výstřih nedá úplně rozhalit, jen uvolnit. Mrkněte v odkazu na e-shop na poslední fotografie, kde je béžová bunda na třech snímcích.

Ze stejného materiálu, jako bunda, jsou ušity i šortky s lampasy na bocích, s falešným poklopcem a gumou v pásku, která je doplněná ještě stahovací šňůrkou. Můžete je při běhání natáhnout přes legíny z bavlněného jednolíce, které mají v pase namísto všité gumy ozdobnou širokou pruženku. Takový střih jistě ocení všechny slečny, které rády nosí crop topy nebo trička vepředu zastrčená do kalhot (btw, nedrží se tahle podivná móda už nějak moc dlouho?…) Legíny mají boční švy, takže pěkně kopírují tvar nohou a také nehrozí křivení spodního okraje, případně optická deformace vzoru, jak tomu bývá u legín, kde je nohavice střižená z jednoho dílu. Ty jsou ale zase jednodušší na šití. Každopádně si každý může vybrat podle své preference. Střih na tu jednodušší variantu legín najdete v Ottobre 1/2021. Celý outfit doplňuje jednoduché bavlněné tričko z jednolíce s našitou kapsou. I při našívání kapsy doporučuji použít nějaký trhací vlizelín, aby se vám úplet nenatahoval a kapsa byla našitá pěkně rovně a bez zvlnění.

Velikosti modelů: tričko, legíny, šortky: 128-170, bunda 134-170.

Oranžová sportovní souprava je ušitá z teplákoviny s počesem. Mikina má tradiční klokaní kapsu, spodní okraj a rukávy jsou všité do patentu. Užší proužek patentu (žebrovaného úpletu, fineribu) je i na okrajích kapuce s integrovaným stojáčkem. Tepláky jsou zúžené, dole všité do patentu, v pase do gumy, kterou doplňuje stahovací šňůrka a efektní falešný poklopec. Na zadku je našitá jedna kapsa, která se dá zapínat na zip, což je velmi užitečné řešení. Kapsy jsou i na bocích předních dílů. Tohle je klasický jednoduchý model, bez nějakých zdobných detailů, či střihových záludností, a je to přesně ten typ střihu, bez kterého se neobejdeme a který jednou vykopírujete a pak už jen šijete znovu a znovu, protože co? Protože tepláků a mikin není nikdy dost! Velikosti: 116-152.

Zářivou barvu soupravy příhodně tlumí šedé triko, které na první pohled může odradit od šití tou légou na knoflíčky, ale jen do té doby, než si všimnete, že léga je falešná. Jedná se jen o našitý proužek jednolíce, a to už se zvládnout dá. Samozřejmě opět nezapomeňte podkládat při šití trhacím vlizelínem. Nebo pokud ho nemáte, tak použijte třeba hedvábný balící papír či papír na střihy, které si přichytnete špendlíkem. Případně pokud máte dočasné lepidlo, tak to je také velmi užitečné.

Jednolíc byl použit i na lem kolem krku. A všimněte si, jaký pěkný detail i na jednobarevném tričku udělá kontrast materiálů – hladký jednolíc na detailech a žebrovaný úplet jako hlavní materiál trička. Velikosti: 128-170.

A teď se posuneme k nečekanému překvapení tohoto čísla, které se zaslouženě stalo velkým tahákem. A jsem moc zvědavá, jestli jen to jen takový „výstřelek“, nebo zda se dospělácké modely (nebo aspoň ty pánské) stanou trvalou součástí dětských čísel. Kdo znáte Ottobre už dlouho, případně máte doma archivní čísla, tak víte, že se v dětských vydáních dospělé modely dříve objevovaly, převážně tedy dámské. Skončilo to potom v roce 2006, když začala vycházet čísla Ottobre Woman. Později jsme si po tři roky mohli užívat čísel Ottobre Family, což byl za mne tedy skvělý počin, ale zřejmě neudržitelný. Tak si držme palce, aby se pánské modely v dětských číslech teď objevovaly častěji.

V tomto čísle dvojice modelů pod hlavičkou „Mladí rodiče“ podle mne skvěle doplňuje miminkovské střihy, pěkně to do sebe zapadá. Dámské šaty z teplákoviny jsou moderní, stylové a pohodlné. A mají kapsy! Hlavně ale mají skrytou jednu „fičuru“, kterou z fotek nepoznáte. A to jsou umně skryté zipy pod kanýry v předních švech, díky kterým jsou šaty vhodné pro kojící maminky! No řekněte, není to skvěle? Je to skvělé! (a teď se ukáže, jestli tu mám mezi čtenářkami pamětnice Horsta Fuchse…). Šaty samozřejmě lze ušít i v nekojící verzi, v tom případě můžete vynechat kanýry, které už nemusí nic zakrývat. A můžete klidně vynechat i kapucu a okraj zakončit jen patentem. Nebo můžete boční panel ušít z kontrastního materiálu. Prostě střih je velmi variabilní, v celkem široké škále velikostí 34-46. A pokud máte tak trochu pocit déjà vu, že jako už jste podobný model někde viděly, tak se nepletete. Šaty by navrženy na základě zájmu čtenářek poté, co podobný model v dětském provedení přineslo Ottobre 1/2021. Tam si právě můžete prohlédnout, jak šaty vypadají bez kapuce.

Pánská rozepínací mikina/bunda je rovněž ušitá z teplákoviny a zapíná se na zip. Dolní okraj i rukávy jsou všity do patentu, ten byl použit i na středně vysoký stojáček. Na hrudi je kapsa se zapínáním na zip, rukávy jsou zdobeny lampasy. Mikina je koncipovaná spíše jako vyštíhlená, takže se dá nosit pod bundu. Použijte proto rozhodně materiál, který dobře pruží! Velikosti: 46-54.

Stejné lampasy jako na mikině jsou použity i na šedé kombinéze/overalu z teplákoviny. A miminko hned vypadá jako rozený sportovec! Kombinéza má šikmé zapínání na zip, díky kterému se dobře obléká. Ovšem také o maličko hůře šije, šikmý střih a ještě úplet – budu se opakovat, ale při šití nezapomeňte podložit, vyztužit. Ušetříte si spoustu nervů.

Ve stejném stylu je ušitá i zavazovací čepička pro obvod hlavy 36-48.

O něco méně sportovního vzhledu, zato více zábavy nabízí overal/dupačky s krásným potiskem. Je ušitý z bavlněného jednolíce, okraje jsou lemovány úzkým patentem, zapínání je na skrytý zip na předním díle. Velikosti obou overalů: 50-86.

Tunika pro malé holčičky vyniká nejen nadčasovým geometrickým potiskem, ale také promyšleným střihovým řešením, díky němuž má minimum švů, které by mohly miminko tlačit. Horní díl (sedlo s rukávy) je střižený z jednoho dílu položeného na přeložku. Pak už stačít jen přišít nařasené přední díly a zadní díl, založit okraje, aplikovat druky, a je to!

Žebrový úplet je momentálně hit, to se asi nedá přehlédnout. Díky tomu se kvalitní žebro dá sehnat i u nás v dobré kvalitě s GOTS certifikátem. Takže můžete pro svoje robátka ušít třeba tyhle super gaťata. Žebrový úplet je ze své podstaty velmi pružný, takže kalhoty poskytují dost místa pro plenky a s dítětem chvíli porostou. Ohrnutý lem na spodním okraji nohavic k tomu zajistí i potřebné prodloužení do délky. Velikosti obou modelů: 50-86.

Halenka pro malé holčičky je ušitá z bavlněného popelínu, má košilový límeček a na předním díle náprsenkové sedýlko, do kterého je mírně zřasený hlavní přední panel. Dlouhé rukávy mají klasickou manžetu. Na fotografii asi nejvíc upoutá potisk na látce, ale detaily střihu vyniknou teprve na jednobarevném provedení a skvěle bude vypadat varianta z drobného puntíčku. Střih se hodí i na halenky pro slavnostnější příležitosti. Velikosti: 74-104.

Model doplňují manšestráky klasického džínového střihu, tedy s pěti kapsami, zadním sedýlkem. Jsou všity do pásku, zapínání je na zip a vzadu je v pásku protažená guma. Střih má dvě varianty: pro klasické rovné nohavice, nebo typ „bootcut“, tedy dole prodloužené a mírně rozšířené. Důležitá poznámka: vzhledem k velikosti jsou kalhoty koncipovány taky, aby v nich bylo dost prostoru pro plenku. Velikosti: 74-98.

Manšestráky v trendy „bootcut“ délce můžete ušít i pro své větší děti, následující střih je ve velikostech 92-128. Platí pro ně vše, co pro předchozí model – pět kapsiček, zip, pásek, vzadu do gumy.

Mikina, která kalhoty doplňuje, mne nadchla už na upoutávkových fotkách. Střih je jednoduchý, rovný, spodní lem a rukávy jen založené, u krku patent. Ale to zdobení předního dílu!

Co říkáte? A přitom taková blbost, že?

Mně se to hrozně líbí, je to jednoduché, efektní, dá se s tím vyhrát v různých variantách do nekonečna a zbytků úpletů máme doma všichni „neúrekom“. Nezapomeňte, že ten kroutivý, tedy spíše rolovací efekt udělá jen jednolíc, případně teplákovina (french terry). Finerib či jiné typy oboulícních úpletů se rolovat nebudou. Před našitím si rozvažte, v jakém směru kolečka položíte, bude to mít vliv na směr rolování. Velikosti: 92-122.

Jo! A už jsem vám říkala, že nemáte zapomenout na podložení? Ano, i tady při našívání puntíků na přední díl se bude hodit podžehlení úpletu nějakou výztuhou.

Na další stránce se můžeme podívat, jak vypadá popelínová halenka ušitá z jemnějšího kytičkovaného potisku. Ještě se s ní později setkáme.

Šaty z teplákoviny mají originálně vyřešený průkrčník. Jak jsem výše psala o anoraku, který jsem si chtěla zkopírovat na dámský model a už nemusím, tak tohle teda kopírovat určitě budu. Bude to tedy chtít trochu měření a škálování, abych se dostala na potřebnou velikost, ale myslím, že to za to stojí.

Jinak tady ty krásné medové šatičky jsou super odshora až dolů. Kombinace decentně potištěné teplákoviny a jednobarevného patentu na lemech a u krku je hezká na pohled, střih je pohodlný a praktický, hodí se k punčocháčům, ale ještě praktičtější bude k legínám. Velikosti: 92-134.

Na efektní pláštěnku z další strany (vel. 92-134) budete potřebovat příslušný nepromokavý PU materiál, ale střih stejně dobře využijete i s nepromokavým šusťákem nebo softshellem. Soudě podle modelů v Ottobre mi přijde, že softshell u nás frčí mnohem víc, než ve Finsku, nezdá se vám? Každopádně, všechny bundy v tomto podzimním čísle, ať je to výše uvedená žlutá z titulní strany, či tmavá ve větší velikosti, tato pláštěnka nebo (konečně) softshellová bunda z poslední dvoustrany – všechny tyto střihy lze použít pro různé varianty nepromokavého oblečení, ať už použijete jakýkoliv materiál. Střih vybírejte podle dostupné velikosti, detaily si dolaďte dle vlastních preferencí. Už jen pouhé prodloužení délky, které nijak neovlivní náročnost šití a znamená jen mírné navýšení spotřeby látky, může zcela změnit charakter oděvu, tak se nebojte si se střihy pohrát.

Kytičkovanou halenku už známe z předchozích stránek. Jedná se o větší variantu zvířátkové halenky v podzimních tónech. Velikosti: 110-140.

I manšestráky už známe, tyto mají nohavice v rovné siluetě a jsou ve velikostech 92-128.

Originálním oživením je vesta. Má stejný průkrčník jako mikinošaty v medové barvě, originální křidélkové rukávky a hlavní tělo vesty tvoří zajímavě vzorovaný úplet. Představuju si všechny ty waflové a ottoman úplety, které jsou teď v nabídce, ty by byly na tuto vestičku skvělé. A samozřejmě, pokud jsou pro vás křidélka „too much“, není problém použít do průramků jen užší patent, vesta bude decentnější a použitelná i pro kluky. Velikosti: 92-122.

Jaký vůbec máte vztah k vestám? Mně jednu dobu přišly jako úplně zbytečný kus oděvu, přece buď je mi zima a potřebuju teplý svetr nebo mi zima není a pak je zbytečná i vesta. Ale moje milá maminka mi kdysi řekla, že vesta je naopak super, protože hřeje tělo a zároveň má člověk volnější ruce, než ve svetru, takže je vesta užitečná třeba při práci nebo při sportu. Musela jsem k tomu dozrát, ale samozřejmě měla pravdu. A já jsem pak přidala vestu i jako módní doplněk, ale o tom asi až někdy jindy.

A máme tady finále! Manšestráky už známe z předchozích stránek, tak ty přeskočím, ale konečně tu máme tu zmiňovanou softshellku! České děti už člověk pomalu v ničem jiném ani nevidí…

Bunda má nižší stojáček a odepínací kapuci. Kapsy na předních dílech mají zipy. Rukávy jsou ohrnuté, okraj je lemovaný půlenou pruženkou, stejně tak je lemovaná i kapuce. Použitý softshell je zimní, takže má z rubu měkký fleece. Velikosti: 92-128.

Komplet doplňuje efektní baret s bambulí. Baret je ušitý z vařené vlny, bambule je vyrobená z merino vlněné příze. Velikosti: 46-56.

Tak, a to je vše!

Co na toto číslo říkáte? Já myslím, že z něho bude klasické úspěšné podzimní číslo. Už jsem mnohokrát psala, že č. 4 je vždy nejprodávanější z celého roku. Letos tedy má vážného konkurenta v „must-have“ čísle 1/2021, ale bude to těsný boj! Za sebe jsem ráda za ty dva dospělácké modely a moc bych si přála, aby se z toho stala tradice. Tak uvidíme, necháme se překvapit.

A úplně na závěr ještě jedna technická poznámka, která mě napadla, když jsem kontrolovala zobrazení textu. Obrázky jsou nahrané v poměrně velkém rozlišení, ale šablona blogu je zobrazuje tak, jak je zobrazuje. Tedy ne moc velké. Pokud se chcete podívat na obrázky více zblízka, tak stačí, když ve Firefoxu kliknete nahoře na % zobrazení a stránku si tím přiblížíte, případně stačí stisknout Ctrl a rolovat kolečkem na myši nahoru, pro zmenšení pak zase dolů. V Chrome to funguje stejně. Jiné prohlížeče nepoužívám, tak tam bohužel neporadím, jen jsem chtěla dát vědět, že přiblížení obrázků je možné.

 

3 komentáře: „Recenze Ottobre 4/2021

  1. Moc děkuji za recenzi.. Vždycky ji vyhlížím. Protože neumím jazyky, je pro mě cenným doplněním časopisu.
    A taky za tip na vliselin na aplikace.

  2. Děkuji za velmi podrobnou recenzi, opravdu je nápomocná, při rozhodování, zda tohle číslo koupit. Díky za odkaz na vliselin, osobně tedy s vytrhávacim nemám úplně dobrou zkušenost, vždy mi pak zůstaly kousky mezi stehy, ale možná jsem měla moc silný typ. Na našívání aplikací na úpletu používám nejraději oboustranný vliesofix, aplikace se tím zpevní a zároveň drží na místě, a na menší zpevňování např. ramenních švů nebo průkrčníku používám elastický nažehlovací proužek, který místo zpevní, ale zároveň zachová pružnost. Nedávno jsem teď místo obyčejných výztuh z galanterie začala používat ty německé „originály“ od firmy Vlieseline a dost mne překvapilo jaký je to rozdíl v kvalitě ( lépe drží, lépe se chovají na látce)….

    1. Děkuju za tip na Vliseline. Já od nich používám na vyšívání rozpustný vlies a je pravda, že co jsem ho zkusila, tak už jsem se nikdy nevrátila k foliím, protože toto je prostě jiná liga. Na šití musím vyzkoušet, je fakt, že teď šiju tak málo, že šáhnu automaticky do zásob ve skříňce a nepátrám po ničem lepším, tak jsem ráda za doporučení. Pokud jde o zbytky papírové výztuhy mezi stehy, to jsem chtěla do článku napsat, ale pak mi myšlenka uletěla, možná ještě doplním nebo na to téma napíšu samostatný článek, už to mám delší dobu v plánu. Ty kousky mezi stehy vůbec neřeším, protože praním ten papír jednak změkne a hlavně se postupně vydrolí. Já tento vlies používám při vyšívání i na úplety a po vyšití odtrhám jen větší kusy, to drobné mezi stehy nechávám, protože se to pak „vyřeší“ při praní samo. A vyšívám hodně, hodně na přiléhavá trička, kde by papír zdánlivě mohl pak škrábat na těle, ale vůbec to není problém. Ale možná to opravdu může být tím silnějším typem papíru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *