Embird tipy #3

Dnešní tip bude zaměřený na jednu z mých nejoblíbenějších funkcí, které Embird Editor nabízí, a to je rozdělování vzorů, případně oddělování jejich částí.

V předchozích Embird tipech jsem zmiňovala, co s cizími vzory dělat lze a co se naopak nesmí. Určitě doporučuji k přečtení, mnozí v tomto stále tápou.

Stručně připomenu, že se zakoupenými či staženým designem si prakticky můžete dělat, co chcete, jen takový modifikovaný design nesmíte sdílet. Ani zdarma, ani za peníze, natož ho vydávat za svůj. Teď mluvím o elektronické podobě vzoru a o většinové praxi. Vždy je dobré číst informace autora o nakládání se vzorem. Trošku jinak je to s vyšitou formou, kdy modifikovaný design vyšijete třeba na tričko, které prodáte. To možné je, jen opět nelze tvrdit, že jste autorem výšivky, a považuji za lepší původního autora vůbec nezmiňovat, v některých případech by nemusel být rád, co se z jeho designu stalo. Ale mohlo by to být i naopak, třeba by byl nadšen. Pro nějakou masovou výrobu bych považovala za bezpečnější a férovější to s ním předem komunikovat.

Zpět k rozdělování vzorů. Pokud máme jen malý rámeček a chtěli bychom vyšívat nějaký velký vzor, tak ho můžeme v Embirdu několika způsoby rozdělit a vyšívat v malém rámu jeden po druhém a skládat do velké plochy. To ovšem není téma, o kterém chci teď psát.

Dnes budu psát o oddělování částí vzorů, tedy konkrétně o situaci, kdy si chcete z nějakého důvodu vyšít jen fragment nějakého designu. Vybrala jsem pro účely prezentace výšivku z mé kolekce Macešky 1, ze které si chci vyšít jen ten hlavní květ. K čemu mi to bude dobré, to předvedu v některém z dalších článků.

Jedním ze způsobů by samozřejmě bylo editovat ve stroji, tedy přeskákat barvy, které vyšívat nechci – v tomto případě všechno to zelené zdobení a modré kytičky. Jenže to je nesmyslně pracné a máte velmi malou kontrolu nad umístěním designu, protože stroj pracuje s celou jeho velikostí, nikoliv pouze s požadovaným květem.

Mnohem jednodušší je připravit si vše v editačním programu a do stroje poslat jen tu část, kterou chci opravdu vyšít. Pak si ji můžu lépe pozicovat, můžu pracovat s menší velikostí podkladu, mám lepší přehled o době vyšívání a také nehrozí, že se přehlédnu a omylem vyšiju část, kterou nechci.

Takže jak na to: v Embird Editoru si otevřu požadovaný vzor.

Nejdřív si zkontroluju, že požadovaná čast je celá, že nemá žádné „výkusy“. Při tvorbě vzorů dochází někdy k tomu, že se části logicky překrývají, jako například tady ta maceška překrývá části lístků, ale aby výšivka nebyla v tom místě zdvojená a zbytečně silná, část elementu se upraví, „vykousne“ – viz tady ten lísteček nahoře. V takovém případě by se lístek samostatně použít nedal.

Jak si zkontrolujeme, zda je maceška celá? Jednoduše v pravém panelu klikáním na jednotlivé barvy je můžeme skrýt. V tomto případě bude stačit skrýt jen ty modré kytičky, které macešku překrývají. Takže klik levým tlačítkem myši na modrý čtvereček barvy.

Kytičky se nezobrazují, skrytá barva je v pravém panelu nahrazena křížkem. Opětovným klikem se barva znovu zobrazí.

Vidíme, že maceška je celá, žádná její část nechybí, takže je možné ji vyšít samostatně. Smažeme si tedy barvy, které vyšívat nechceme. A dělá se to jednoduše opět kliknutím na ikonku barvy v pravém panelu, tentokrát klikáme pravým tlačítkem, to nám rozbalí roletu s pokyny, kde si zvolíme Odstranit barvu.

Tímto způsobem se postupně zbavíme všech ostatních nepotřebných barev.

Pozor – problém bude se žlutou, která tvoří středy kytiček, ale také střed fialky.

Tady využijeme pravého spodního panelu, kde jsou jednotlivé elementy, vidíme tam 4 různé žluté části. Když na ně jednotlivě klikáme, tak se vždy v rámečku designu přebarví do červena, podle toho poznáme, co je co.

Tady vidíme, že se jedná o střed kytičky, tak rovnou, když už ho máme zvolený, klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme Smazat položku. Dokonce stačí jen použít tlačítko Delete na klávesnici (dobře sledujte, co mažete, ať se v rychlosti neukliknete).

Tak pokračujeme dál, až nám zůstane jediná žlutá položka, kterou je střed macešky, tu si necháme.

Takto jednoduše jsme si z komplexního designu vypreparovali jen jeho část, kterou si teď můžeme poslat do stroje a vyšít, případně s ní dále pracovat, například pokud jich chceme vyšít více do bordury, můžeme si macešku mírně otočit, aby byla rovně, pak duplikovat do bordury nebo třeba do rohového vzoru. Pak se bude hodit návod na kumulaci barev z článku Embird tipy #1.

Tak co na tuto funkci Embirdu říkáte? Mně přijde ohromně užitečná. Samozřejmě se nedá použít vždy a všude, například automaticky tvořené výšivky, které mají černou obrubu kolem všech elementů, se pro tuto úpravu nehodí, resp. za určitých okolností to lze, ale vyžaduje to více práce. Ale pro spoustu designů je to úprava jen na pár kliků, která přijde vhod.

Například tady kamarádka vyšívala na kabát moji mandalu, která v původní verzi vypadá takto:

Ona ale chtěla mít výšivku jen takovou lehčí, tak jeden vzor vyšila v původní verzi a na dalších dvou odmazala některé části, aby k sobě designy ladily, přitom ale nebyly úplně stejné.

Tak co říkáte, taky vám tato funkce přijde tak skvělá, jako mně?

Doufám, že vám tento návod bude k užitku. Přeju hodně zábavy s Embirdem!