Embird tipy #2 – Editace vzorů

Pokud s Embirdem začínáte nebo o něm uvažujete, na jednoduchém příkladu předvedu, co se dá například udělat v základním programu Editor.

Když si tvoříte vlastní vzory v nějakém vyšívacím softwaru, tak máte design v té úplně základní zdrojové formě, většinou je to soubor vektorového typu, a můžete s ním potom libovolně nakládat, spoustu věcí měnit, vzít ho jako základ pro další tvorbu. Ale s hotovým vzorem, který jste koupili nebo stáhli jako freebie zdarma, už se toho moc udělat nedá. Leda měnit barvy, o pár procent nahoru či dolů změnit velikost, případně přeskočit některé pasáže při vyšívání.

Pokud ale máte dobrý editační program, můžete si vzor doslova „rozložit na součástky“ a dělat s ním věci, které přímo ve stroji nejdou, anebo dají mnohem víc práce.

Ale pozor! Nejdřív si ujasněme, jak lze se vzorem pracovat z hlediska autorských práv. Vždy je potřeba si přečíst, jak to přesně vymezuje autor výšivky. Českých prodejců zatím moc není, takže budu zmiňovat, jak to chodí na anglicky mluvícím trhu. U koupeného vzoru je vždy nějakou formou přiložen Copyright Agreement. Pokud anglicky neumíte, dnes už není problém dát text do internetového překladače a dostanete poměrně srozumitelný překlad. V případě, že chcete výšivku použít pro nějaký projekt, který budete prodávat, opravdu doporučuji si text pořádně pročíst, autor si může vymezit, jak lze s jeho vzorem nakládat. Jako potenciálního prodejce se vás může týkat omezení masového použití designu. Nejčastější pravidlo bývá, že designér umožňuje použití pro malé série výrobků, pro hromadné použití se žádá o souhlas.

Asi nemusím zmiňovat, že jakékoliv použití LICENCOVANÝCH vzorů je zakázáno, ať už koupíte design kdekoliv. Žádná Tlapková patrola či Krteček z Etsy, dokonce ani když máte Mickey Mouse nebo Elsu ve svém Brother stroji, tak tyto vzory nesmíte vyšít na věci, které potom budete prodávat, vše je dovoleno jen pro osobní použití.

Zakoupené nelicencované vzory můžete použít na věci na prodej, jen nesmíte prodávat ani zdarma sdílet ten zakoupení digitální design/vzor/prográmek. Bohužel se to děje, je to podobný princip, jako bývalo kopírování CD a teď je to sdílení audioknih, kdy si spousta lidí naivně myslí, že se o tom autoři výšivek nedozví, přitom speciálně na malém českém trhu je tak snadné zanechat digitální stopu. Ale o tom dnes psát nechci.

Co však se vzorem legálně udělat můžete, je jeho úprava pro vlastní potřebu. Jen pak nesmíte takto upravený design vydávat za svůj. Stalo se mi, že jedna paní použila krajkovou základnu z mých Velikonočních krajek, doplnila květinami z nějakého jiného vzoru, a výšivku pak nabízela k prodeji jako svůj výtvor. Tak to se opravdu dělat nesmí. Ale pro svou potřebu to udělat můžete. A třeba právě v Embird Editoru.

Já teď ukážu na freebie vzoru z minulého týdne, který si můžete stáhnout, jak lze ovál, který je orientovaný na výšku, využít pro text, který je naopak široký.

Samozřejmě prosté překlopení oválu na jednu či druhou stranu nestačí, to by byla květinová ozdoba nelogicky na boku.

Otevřeme si soubor v Embird Editoru.

! Jako při každé práci s počítačem doporučuji co nejdříve soubor pojmenovat a pak průběžně ukládat. Opravdu nikdy nepracujte s neuloženým souborem, není nic horšího, než přijít třeba o desítky minut práce. V tomto případě si hlavně soubor uložte pod jiným názvem, aby zůstal zachován ten původní soubor v jeho originální formě.

Nejdřív si překlopíme rámeček našíř, aby se nám lépe pracovalo. Klikněte v horním panelu na ikonku rámečku , následně v okně, které se otevře, vyberete vhodný rámeček pro váš stroj:

Vzor posuneme myší nahoru, aby byla jeho spodní hranice v rámečku a vycentrujeme horizontálně ikonkou v levém panelu.

Nyní využijeme funkci rozdělení. Potřebujeme oddělit modrý ovál, takže klikneme pravým tlačítkem myši v pravém panelu na modrý čtvereček a ze spuštěné rolety můžeme vybrat buď pokyn Oddělit barvu nebo Rozdělit objekt po této barvě.

V panelu barev vidíme, že objekt máme rozdělený na dva a můžeme každým samostatně pohybovat.

Modrý ovál si překlopíme na bok pomocí tlačítka v levém panelu .

Myší si klikneme na modrý ovál, potáhneme jej dolů, aby byl v rámečku, a umístíme tak, aby nám vyhovovala jeho poloha vůči mašli s růžičkou. Potom opět horizontálně vycentrujeme .

A teď už si můžeme přidat požadovaný text nebo jiný objekt.

Ještě před vyšíváním si zkontrolujeme, zda máme inteligentně seřazené barvy. Já mám text a mašličku ve stejné barvě a jak je vidět vpravo v panelu, celkem zbytečně bych dvakrát měnila bílou nit. Protože se bílý text nevyšívá přes žádné jiné nitě, můžu klidně změnit pořadí šití. Takže buď kliknu v rámečku na text anebo v pravém panelu barev na poslední řádek s bílým čtverečkem a posunu ho myší nad druhý řádek a v zobrazené roletce zvolím příslušný pokyn – tedy buď Zaměnit objekty nebo Vložit před objekt.

Teď mám objekty seřazené správně tak, jak je chci vyšívat, abych nemusela zbytečně opakovaně měnit stejnou nit.

Ještě bych mohla objekty spojit do jednoho pomocí tlačítek Ctrl+A a Ctrl+Alt+I. Pro Brother PES toto spojení dělat nemusím, jednotlivé objekty se samy sloučí při ukládání (Embird se na to zeptá). Pro Pfaff VP3 se mi soubor uloží s takto oddělenými objekty a takto se i následně zobrazí ve stroji, což znamená, že stroj potom mezi oběma bílými barvami zbytečně zastaví. Takže záleží, jaký máte stroj a v jakém formátu ukládáte. 

Tak co, povedlo se vám dojít ke stejnému výsledku? Jak vás to bavilo?

Zajímá vás víc podobných návodů? Pište mi do komentářů nebo na mail, budu se těšit na vaši odezvu.

A přeju hodně zábavy s Embirdem!