Je tu poslední Ottobre pro rok 2020 a s ním i poslední letošní recenze.
Jak už víte, vydávání rodinného čísla bylo po třech letech zastaveno, což považuju za velkou škodu, ale co se dá dělat, třeba se tento speciál zase za čas vrátí. Takže si pojďme užít poslední číslo tohoto roku. I když možná, že nějaké menší překvápko nás letos ještě čeká…
V přehledu modelů jsou jako obvykle střihy od nejmenších velikostí 56 až do velikosti 170 pro teenagery (nebo drobné ženy):
Zimní sestavu otevírá overal ve velikostech 92-128. Je ušitý z potištěné viskózy. Střih je volnější, takže je model velmi pohodlný. Široké rukávy i nohavice jsou zřasené, krk zdobí volánek. Overal doplňuje stuha do pasu, která se může zavázat vpředu nebo vzadu, kde je rovněž zapínání na skrytý zip.
Stejný detail u průkrčníku mají i následující šatičky, které už známe z titulní stránky. Jsou ušité rovněž z viskózy, mají lehce přiléhavý horní díl a řasenou sukni i rukávy. Stejně jako overal mohou být doplněny stuhou v pase. Střih je krásně variabilní, umím si takové šaty představit i z úpletu nebo třeba ze sametu pro slavnostní příležitosti. Střih krásně „vynese“ zajímavý vzor na potištěné látce nebo naopak můžete šít z látek jednobarevných a udělat jen zdobné detaily či využít zbytky látek pro colorblocking. Velikosti: 92-128.
Následují sportovní modely (nejen) pro kluky. Volná mikina s kapucí a tepláky se stále populárním lampasem v bočním švu. Použitým materiálem je vlněné merino, keré má skvělé funkce pro nošení. Vlna je prodyšná, takže udržuje nositele v teple, aniž by mu bylo příliš horko. Kapuce na mikině má netradiční střih – je to typ oblíbené zvýšené kapuce, která spojuje stojáček s kapucí, takže krk není odhalený, zároveň tato má ještě navíc okraj všitý do lemu. Středový panel kapuce je ušitý z materiálu v barvě zadního dílu a rukávů, boční díly kapuce a přední díl mají jinou barvu. Ideální kombinace pro zpracování zbytků teplákovin z předchozích projektů! Na předním díle jsou našité kapsy, okraje rukávů i dolní okraj jsou všité do lemu. Mikina má rovný, volnější střih. Tepláky jsou také dole všité do lemu, po bocích jsou zmíněné lampasy z kontrastního materiálu, v pase je guma. Velikosti obou modelů: 104-140.
Šatiček pro malé parádnice není nikdy dost! A pokud vaše holčička šaty a punčocháče zrovna nemusí, možná vezme na milost jejich zkrácenou verzi na tuniku, doplněnou legínami. Modré šatičky jsou ušity z vlněného merina, na předním díle mají sedýlko, do kterého je zřasena spodní část. Dlouhé rukávy mají na zápěstí namísto lemu zaševky. Velikosti: 92-122.
Barevné šaty z teplákoviny jsou ušity ze tří různých diagonálně střižených dílů (opět možnost využití zbytků!), spodní díl je navíc zřasený, což tvoří velmi zajímavý detail. Škoda, že už nemám malou holčičku, s tímto střihem bych si vyhrála do alelujá – vidím teplákovinu či jednolíc pro denní nošení, ale i kombinaci krajky, saténu a sametu na „lepší“ příležitosti. Nebo barevný panel na horní přední díl a k tomu ladící či naopak kontrastní barvy na zbývající části. Paleta velikostí je poměrně široká – od č. 98 až po 134, takže obsáhne školkové i školní děti.
Pro miminkovský overal následujícího typu se už i v češtině plně vžil anglický název „romper“. Najednou všichni šijí romperky. Tak si je ušijte taky;-) Tyhle jsou originální, ušité z viskózy. Dobře poslouží i double-gauze (fáčovina, gázovina, mušelín). Mají zřasené rukávy a na předním díle nařasený volánek, široké nohavičky jsou všité do gumy, takže mají dostatečnou kapacitu na pleny. Vzadu je všitý skrytý zip. Velikosti: 62-92.
Následující model je ušitý právě ze zmíněné gázoviny. Volná halena využívá všech předností jmenovaného bavlněného materiálu – tedy prodyšnost, měkkost a lehkost. Pokud si nevěříte na šití z úpletů, tkanina může být pro začátečnice jednodušší, ač gázovina má také svá specifika, ale odměnou bude pohodlný model originálního stylu. Halenu doplňují kalhoty z jemného pracího kordu (opět bavlněný materiál), které mají na předním díle našité kapsy a jsou všité do širokého pružného lemu, díky kterému jsou pohodlné na nošení i oblékání, zároveň děťáko v pase nic neškrtí a záda jsou více krytá, než s klasickým páskem. Velikosti: 62-92.
Dalším kvalitním materiálem vhodným pro malé děti jsou úplety z organické bavlny, ze kterých je ušité bodýčko, čepička a spací pytel. Bodýčko bez rukávů je vhodným doplňkem k pytli, protože hezky drží plenku na svém místě, přičemž přehnaně nehřeje. Bodýčko bylo také použito pod romperkami z předchozích stránek jako spodní vrstva, protože viskóza je lehce chladivá, což nemusí být vždy žádoucí. Velikost: 56-92.
Pokud máte odkopávací miminko, možná už jste objevily úžasné řešení na spaní ve formě spacího pytle. Je to pohodlnější, než navlékání do dupaček, zároveň má miminko volnost a může si podle chuti kopkat nožičkama a vy nemusíte být nervózní, že přikrývka skončila kdoví kde a při snížené noční teplotě v pokoji by vašemu drobkovi mohla být zima. Pytel má ve spodním okraji druky, takže převlékání či přebalování je hračka. Z osobní zkušenosti navrhuju vyzkoušet použití zipu, bylo to rychlejší na šití i každodenní používání a když se dítě malinko vytáhne, tak nehrozí, že bude prostrkovat otvory mezi jednotlivými druky nožičky. Velikosti spacího pytle: 56-86.
Sestavu ještě doplňuje roztomilá čepička s rýškem na čele (pro chlapečky samozřejmě můžete vynechat). Čepička je ušitá z oboulícního úpletu stejně jako pytel. Tento typ úpletu u nás ještě není tak rozšířený, takže pro šití místo něho klidně můžete použít bavlněný úplet s elastanem. Oboulíc, jak už název napovídá, vypadá z rubu i líce v podstatě stejně a je zpravidla pletený ze 100% bavlny, neobsahuje tedy elastan, přesto je poměrně pružný díky specifickému způsobu pletení. Pokud se tedy chcete vyhnout použití elastanu pro miminkovské oblečení, zkuste hledat tento materiál, ale pozor – vždy sledujte složení. Oboulíc není typ látky, je to způsob zpracování pleteniny, takže existuje i oboulíc z polyesteru, kterému se asi budete chtít vyhnout. Kromě toho někteří prodejci chybně nazývají oboulícem klasický finerib, který také vypadá z rubu i líce skoro stejně, nicméně zpravidla jej tvoří 95% bavlny a 5% elastanu, tak při nákupu opravdu kromě názvu dobře čtěte i složení a podrobnější specifikaci materiálu. Naopak ale také existuje třeba merino oboulíc, a to je pro změnu (nejen) pro miminko skvělá volba. Střih na čepičku je k dispozici pro obvod hlavy 38-50 cm.
Pro miminka je v tomto čísle k dispozici ještě jedna roztomilá čepička, tentokrát z žebrového úpletu zdobená bambulkami. Stejně jako ta předchozí má i tato zavazovací šňůrky, aby si ji děti nestahovaly z hlavy. Velikosti opět 38-50 cm. Ze stejného žebra z organické bavlny je ušitý i overal ve velikostech 56-92, který může sloužit na spaní, stejně tak jako podvlékací vrstva pod další oblečení v chladném počasí. Pokud si moc nevěříte na šití zapínací légy, mohl by vám pomoct ilustrovaný návod v sekci Ottobre LAB. Pokud tyto stránky ještě neznáte, doporučuju si trochu zabrouzdat, určitě oceníte i další návody na vypracování různých detailů.
Následující set košile, kardiganu a kalhot je ve velikostech 92-128. Košile je ušitá z bavlněného popelínu a má tradiční střih s ramenním sedlem, rukávy do manžet a klasický dvoudílný límeček. Ilustrovaný návod na ušití límečku najdete rovněž v sekci Ottobre LAB (uprostřed třetí řady snímků). Kalhoty jsou ušité z hrubšího manšestru, mají falešný poklopec a jsou v pase do gumy. Pozor na dodržení stejného směru vlákna při stříhání, pokud budete šít z manšestru! Tričko, které na snímku kalhoty doplňuje, pochází z Ottobre 1/2020. Atraktivní kardigan v tak trochu dědečkovském stylu má stylové záplaty na loktech a olivkové zapínání z imitace kůže. Je ušitý z merina. Super model pro malé fešáky!
I další dva kousky jsou nafocené v klučičím provedení, ale klidně jsou použitelné i pro holčičky. Manšestráky už se objevily v béžové variantě u košile z fáčoviny. Délka nohavic je záměrně trochu prodloužená, aby kalhoty dětem vydržely o něco déle. Poklopec je opět falešný, takže ho šicí začátečnice klidně můžou vynechat, stejně jako našité přední a zadní kapsy. Nebo můžete šití nejdřív natrénovat na variantě z plátna či džínoviny, se kterou se vám bude pracovat líp, než s hrubým manšestrem. Není třeba si to dělat zbytečně složité! Střih je ve velikostech 62-92. Tričko je ušito z jednolíce a je vhodné pro malé dvouleťáky, aby se naučili se sami oblékat – zapínání na dva druky u krku i malé děti zvládnou velmi rychle a cvakání je bude bavit. Tričko je nakombinované ze tří trendy barev (opět – zbytky z předchozího šití, třeste se!). Moc hezký je obzvlášť detail vykukující légy ve stejné barvě jako kapsička a zapínací druky. Velikosti: 86-122.
Dvě varianty overalu ve velikostech 86-122 jsou vhodné pro kluky i děvčátka. Oba mají v předním švu všitý skrytý zip. Model vlevo je ušitý z kojeneckého plyše, má kapucku a nohavice jsou dole stažené do gumy. Varianta s ježky je z bavlněného organického jednolíce, má široké kalhoty a jednoduchý kulatý průkrčník. Obě verze mají v pase všitou řasící gumu, aby jinak velmi velkoryse střižený a pohodlný model nesjížděl dolů a nebyl pak zbytečně volný v rozkroku.
A teď tři slušivé modely pro holčičky. Halenka z viskózy s jemným potiskem má kulaté sedýlko lemované malým rýškem. Rukávy jsou v dolním okraji zřaseny do gumičky a řasení je i v rukávové hlavici. Kalhoty mají velmi jednoduchý střih v pase do gumy, rovněž i nohavice jsou dole řaseny gumičkou. Použitým materiálem je opět gázovina. Velikosti obou modelů: 86-122. Šatičky jsou ušity z bavlněného jednolícního úpletu. Mají raglánový rukáv dole nabraný do širšího lemu. Přední díl zdobí kanýrek. Ten není pouze našitý, nýbrž všitý do švu, přední díl je v tomto místě rozdělený na dva díly, takže můžete kanýr klidně vynechat a využít dělení dílu pro kombinace z různých látek. Už jsem tady na blogu mockrát psala, že mám ráda maximální využití střihu, tedy když už si dám práci s jeho vykreslováním, tak ho pak s různými obměnami využiju víckrát a právě takové střihové řešení toto opakované využití usnadňuje. Velikosti: 74-98.
Stejné šaty se objevují i na další stránce, tentokrát ve větších velikostech 104-140. Střih se dá krásně použít i na tričko nebo tuniku. Tmavé šaty rovněž ve velikostech 104-140 jsou ušity z organického bavlněného sametu (u nás je k sehnání jako alternativa kojenecký plyš či aksamit). I tyto šaty mají jako zajímavý detail raglánový rukáv všitý do vyššího lemu, a sedýlko na předním díle. Kanýr u této varianty chybí, takže zdobení obstará řasení na předním dílu.
Pro větší kluky (ale nejen pro ně) jsou na další straně manšestráky s nápaditými detaily. Kalhoty samy o sobě jsou celkem jednoduchého střihu, zdobení tady obstará kombinace dvou různých materiálů. Zatímco přední a zadní díly jsou střiženy z hrubšího manšestru, na přední a zadní kapsy a pásek byl použit bavlněný twill v podobném odstínu khaki zelené. V pásku je všitá guma, poklopec je pouze falešný, takže kalhoty jsou nejen jednodušší na šití, ale hlavně se budou snadno oblékat. Zadní nakládané patkové kapsy jsou zajímavým detailem, zároveň jsou plně funkční. Pokud vaši chlapci mají radši nenápadné modely, můžete kalhoty ušít celé z manšestru (u hrubého manšestru ale zvažte ty nakládané kapsy) nebo třeba z džínoviny či hrubého plátna. Střih samozřejmě dobře poslouží i v létě pro jemné plátno, popelín nebo chambray. Skvěle se bude hodit i ve zkrácené verzi pro tříčtvrťáky, bermudy či šortky. Z tohoto střihu zkrátka vytřískáte maximum! Velikosti: 92-128.
Triko na stránce vpravo je raglánového střihu s všitým límečkem. Přední díl zdobí kapsa ve stejné kontrastní barvě, jako vnitřní část légy (stejný detail byl použit na triku pro menší chlapce o pár stránek dříve), přední díl je z proužkovaného jednolíce. Menší variantu trička je také možné ušít s tímto typem límečku, střih na něj je na střihové příloze B zelenou barvou, číslo 8. A naopak to také není velký problém, pokud chcete větší velikost ušít s průkrčníkem jako u trička 15, vykopírujte ze střihové přílohy B zelený střih č. 5 a prodlužte jej. Jak lze vidět na střihovém díle, každá jednotlivá velikost je delší o 4,5 mm, tak se snadno dopočítáte k potřebnému rozměru. Myslím, že toto tričko určitě stojí za vícenásobné použití, tak není špatné si pohrát s více variantami. Zvlášť když střih je k dispozici ve velikostech od 128 až do 170. Bílé tričko vlevo najdete v již výše zmíněném Ottobre 1/2020.
Následující tři střihy jsou všechny k dispozici v úžasném rozsahu velikostí 128-170. Pojďme popořádku: minimalistická halena/košile ze lněného chambray nemá límec a zapíná se na tři (dřevěné) knoflíky. Přední díl zdobí kapsa, rukávy jsou volné, bez manžety. Jako materiál lze použít i pevnější bavlněný jednolíc nebo gázovinu. Ilustrovaný návod na zapínání opět najdete v sekci Ottobre LAB. Úzké kalhoty z bavlněného twillu jsou na první pohled klasického střihu. Až při podrobnějším zkoumání si lze všimnout drobné odlišnosti – zadní díl je širší na úkor předního dílu, takže boční šev je posunutý dopředu a jeho štepování tak tvoří zajímavý detail. Kalhoty mají přední šikmé kapsy a zadní našité kapsy a jsou všité do pásku, který má v zadní části všitou gumu pro větší pohodlí a také pro případnou rezervu na růst. Sestavu doplňuje nezbytná bomber bunda, zde ušitá z teplákoviny s sherpou (beránkem), což na fotografii není bohužel dostatečně vidět. Použít lze také warmpkeeper, který má z rubu střižený chlup a je k dispozici v pestré paletě barev. Bunda bude teplá, přitom velmi pohodlná a perfektně se hodí na přechodové období podzimu a jara jako svrchní vrstva nebo v zimě pod bundu namísto svetru či kardiganu. Lemy bundy jsou ušity z pružného patentu (žebro, finerib), léga pod zipem a výpustky kapes jsou z bavlněného popelínu.
Pro větší dívky jsou určeny dva modely – kalhoty a halenka, které na první pohled vypadají jako overal. Jsou ušity ze směsové látky ve složení lehká bavlna/polyester/polyamid s kovovými vlákny, takže látka dělá jemné odlesky a model lze použít na slavnostnější příležitosti. Kalhoty jsou široké, všité do gumy, vázačka v pase tvoří zajímavý detail. Halenka má jednoduchý kulatý výstřih, zapínání na knoflíky a bohatě řasené rukávy. Velikosti obou modelů: 128-170.
A je tady finále! Začnu od úplně posledního vyobrazené modelu vlevo na stránce: černý overal z kvalitní modalové teplákoviny s elastanem má jednoduchou siluetu. Horní část je ke krku, bez jakéhokoliv zdobení či nápadného detailu. To pak můžou obstarat doplňky. Výstřih je kulatý ke krku, rukávy jsou dlouhé. Kalhoty jsou široké, s kapsami ve švu. Overal má vzadu všitý skrytý zip.
A tím výše zmíněným doplňkem, který dozdobí overal, může kromě klasické bižuterie být i zajímavě řešený zavinovací kardigan z lehkého merino úpletu. Díky přinechaným rukávům je šití velmi jednoduché. Zadní výstřih je podložen podsádkou, zatímco přední okraje a rukávy mají záložky. Délka rukávů je po lokty, ale není problém je prodloužit a ušít z teplejšího materiálu příjemně hřejivý kardigan, do kterého se lze zachumlat ve studených zimních měsících. Nebo naopak ušít lehkou variantu z potištěného jednolíce, která oživí strohý overal, ale dobře poslouží i třeba k džínům a triku nebo šatům či sukním.
A to je z nového čísla 6/2020 vše. Doufám, že se vám modely líbí a užijete si zimní šití.
A mimochodem – všimly jste si absence vyloženě slavnostních modelů, které jinak vždy tvoří nezbytnou součást zimního vydání? Ani v Ottobre nevěří, že letos budeme mít dost možností si nějaké slavnostní příležitosti užít… Tak si společně přejme, ať se jedná opravdu jen o tuto sezónu a ať se naše životy zase vrátí do starých kolejí.
Přeji Vám příjemné a klidné Vánoce a do nového roku hodně zdraví.
Mockrát děkuji za Vaše recenze časopisů, dodáváte inspiraci. Jana L.
Opožděně moc děkuji za vánoční přání a za milá slova. Tento rok jsem si Vánoce užila jakožto odpočinkové, takže jsem ani pořádně nezapínala počítač a zprávy dočítám až nyní. Tak se zpožděním i já přeji hodně zdraví a štěstí v tomto roce a také mnoho příjemných chvil při šití. A děkuju, že mne čtete:-)
Jana