Recenze Ottobre 2/2021

Recenze Ottobre 2/2021

V úterý 9. března oficiálně vyšlo nové dámské Ottobre, tak už spěchám s tradiční recenzí.

A tradičně uvádím, že se jedná o mé subjektivní názory jakožto amatérské švadlenky a praktické uživatelky časopisu. Nejsem rozhodně žádná módní guru, nikterak nespolupracuji s autory modelů a nejsem ani vydavatelem nijak vázána k tomu, abych psala jen pozitivní recenzi. Prostě si tak u kafíčka listuju časopisem, plánuju, co bych si ušila a komentuju, co se mi líbí nebo nelíbí, jako bych to probírala s kamarádkou. Tak pokud si chcete u virtuálního kafíčka také pokecat o časopisu a přidat své názory na modely, pište dolů do komentářu, ráda si to přečtu. Velmi často mi jiný pohled umožní úplně odlišné vnímání modelu a objevím mezi střihy něco, co mne na první pohled vůbec neoslnilo, a to je vždycky fajn.

Kávu mám, tak pojďme na to.

Na úvod přehled všech modelů, tentokrát je jich tam 18:

Zelené šaty z titulní strany jsou ušity z lehkého denimu, mají rovný „boxy“ střih zdůrazněný kontrastním prošitím. Na fotce to není moc dobře vidět, ale kapsy na předním díle jsou našité rubovou stranou látky navrch jako další kontrastní prvek. Rukávy jsou spadené, výstřih kolem krku je dostatečné velký, aby se šaty daly přetáhnout přes hlavu i bez zapínání. Pokud nemáte rády tuto krabicovitou siluetu, můžete šaty ušít třeba z viskózy nebo z aktuálně tolik populární Silky. Zadání pohodlných šatů bude splněno, ale lehčí látka bude při pohybu mírně kopírovat postavu a linie bude lichotivější. Dokážu si tyto šaty představit třeba i jako letní šaty na pláž, bez všitých rukávů, jen s tím základním přinechaným rukávem. Průramek vypadá na nákresu poměrně volný, tak na běžné nošení by to asi vhodné nebylo, ale na přehození na plavky to bude fajn.

Výrazný plášť v linii A těží z barevně i vzorově nápadné látky, jinak je střih docela konzervativní a když ho ušijete z jednobarevné látky, tak můžete mít užitečný „basic“ model do jarně-letního šatníku. Kabát je ušitý z bavlněného saténu, není podšitý a švy jsou začištěny šikmými proužky metodou „Hong Kong“. Odkazy na tuto metodu dám na konec článku (jedná se o blogy v angličtině, ale fotonávody jsou dostatečně názorné).

Ale upřímně – na modelce mi kabát přijde zbytečně velký. Nevím, zda byla zvolena špatná velikost, protože i ramenní šev se mi zdá zbytečně spadlý, nebo je střih takto cíleně koncipován a kabát má být „oversized“. To by mi přišlo trošku škoda, slušivější by byla skutečná linie A, kde je horní část trošku přiléhavější a směrem dolů se rozšiřuje, zvlášť u letního kabátu, ale je to můj subjektivní názor, někomu se právě tato střihová volnost může líbit a oversized modely jsou teď trendy. Dle mne to ale opticky zbytečně přidává kila, takže osobně mám v plánu střihové díly předem přeměřit a porovnat s jiným kabátem, abych nebyla po ušití nepříjemně překvapená.

Dlouhé šaty na další dvoustraně jsou ušité z lehké, splývavé viskózy, která krásně dýchá, když je horko a zahřeje za chladnějších večerů. Dá se použít také jemný bavlněný batist nebo bavlněný voál. Zadní díl šatů je nažabičkován. V bočních švech je všita vázačka, kterou můžete zavázat vzadu nebo vpředu. Pokud máte strach ze žabičkování a nikdy jste ho nedělaly, mrkněte například na návod od Caramilly na YouTube, odkaz dám dolů pod článek.

S další dvoustranou přichází má tradiční chvíle.

Pokud čtete mé recenze častěji, tak už znáte mé brblání nad nevhodně zvolenými modelkami. A už je to tu zas.

Terakotové šaty bych asi ještě pochválila, je to stejný střih, jako ty úvodní zelené, tak se aspoň můžeme podívat, jak vypadají v menší i větší velikosti. Ale na těch šatech s listy mě prostě těžko něco naláká k jejich ušití. A to tady opakovaně píšu, že rozhodně nemám velikost XS a ráda uvidím prezentaci modelu pro skutečné ženy a ne jen ultraštíhlé modelky. Tady je bohužel dáma plnějších tvarů navlečená v beztvarých šatech, které ji zbytečně dělají ještě objemnější. A aby toho nebylo málo, přidáme řasené rukávy, ať je paní ještě širší. Grrr. Proč? Nemá oblečení skrýt nedostatky a zvýraznit klady? Střih je trendy, oversized, řasené rukávy jsou teď ultra in, ale kurňa, celé dohromady to prostě není nic, co bych chtěla šít a jak bych chtěla vypadat. Prosím, kdo máte jiný názor, napište mi do komentářů váš pohled, třeba to pak poberu.

No nic, tak ještě k materiálům – terakotové šaty jsou ušity ze lněné látky, šaty vpravo jsou ušity z viskózy. Lze použít i jemnější bavlněnou látku, případně bavlněný jednolíc. Nespornou výhodou šatů bude jejich rychlé ušití. A teda dobře v těchto šatech můžou vypadat ženy menších velikostí, takové ty šťastné typy, kterým sluší i pytel od brambor .

Ale jak to píšu, napadá mne, že možná střih vezmu na milost – na noční košili by mohl být super…

Na další dvoustraně jsou rovnou čtyři střihy.

Tunika se srdíčkovým potiskem využívá stejného střihu, jako zelené maxišaty z předcházejících stran. Rukáv i délka jsou oproti šatům zkráceny. Zadní panel má žabičkování, stejně jako šaty. Pokud už máte časopis po ruce, mrkněte na fotku na straně č. 2, kde je detail zadního dílu.

Proužkované triko je ušito z viskózového úpletu a je to takový ten základní střih, který si oblíbíte a pak opakovaně využíváte na úplety všech možných stylů – jednobarevné, proužkované, květované či s abstraktními tisky. Výstřih do véčka je vždy lichotivý a v návodu je jednoduchý nákres na správné odšití špičky výstřihu. Střih je k dispozici v plné škále velikostí 34-52, právě proto, že sluší všem. Větší velikosti 44-52 mají, jak je v Ottobre zvykem, řešen přední díl tak, že namísto prsního záševku pro větší horní obvody jsou v těch místech zakresleny značky, mezi kterými úplet mírně navolníte. Tak se vyhnete nepopulárnímu odšívání záševku, které je zvlášť u úpletů docela opruz, a zároveň se vám v daných partiích nic nemístně nekrabatí ani nenapíná.

Ještě dodám osobní vsuvku – pozor na délku trička. Na nákresu je u velikosti 38 uváděná délka 61 cm. Osobně nejsem moc vysoká, ale délku triček z Ottobre vždy pečlivě měřím a často prodlužuju, protože mi nestačí, 61 cm je na výšku 165 relativně málo. Zvlášť pozor, pokud šijete z bavlněného jednolíce a látku předtím nesrážíte. Po vyprání vám může chybět každý centimetr. A občas se bavlněné úplety sráží i průběžně, při každém pracím cyklu a po sušení v sušičce, takže ani předeprání před šitím není jistota.

Bílé kalhoty z bavlněného gabardénu ve zkrácené déce mají boční kapsy, zapínání na zip a pásek vzadu všitý do gumy pro pohodlnější nošení.

Kabátek košilového střihu je ušitý ze stejného materiálu, má na hrudi kapsy a jeansové knoflíky mu tak trochu dodávají vzhled džínové bundy. Na léto či pozdní jaro to bude velmi užitečná součást šatníku, která se hodí skoro ke všemu.

Jednoduché černé šaty mají vypasovaný horní díl a mírné tvarování v pase na spodnímu dílu, který je směrem dolů rozšířený. Šaty jsou ušité z bavlněného „Ottoman“ žebrovaného úpletu, který už jsem viděla na mnoha e-shopech, což je super. Konečně jednou nejsme sto let za  ehm, nabídkou v ostatních zemích. Šaty nejsou podšité, lemování okrajů je vyřešeno šikmými proužky. Střih je navržen pro horní obvod B/C. Pokud si troufáte na úpravy na větší obvod, tzv. FBA – full bust adjustment, může vám posloužit pdf návod v sekci Ottobre LAB.

Následující model se mi ani tak moc nelíbí na fotkách, jako na přehledu střihů. Zejména z trička mám radost, jsem tak trošku tričkový maniak, takže nový střih do sbírky se mi bude hodit. Tričko má vepředu klasický kulatý výstřih, vzadu do véčka (určitě nebude problém to přehodit, až budu šít šestou verzi). Zajímavým detailem je řasený kanýr namísto rukávku. Na léto je to velmi pohodlná varianta a kanýry jsou stále trendy.

Triko je doplněno kalhotami „culottes“, které už jsou taky nějaký čas in a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Provedení „muchomůrka zelená“ mě tak úplně neoslňuje, nicméně střihové řešení kalhot velmi chválím, ty středové sklady jsou moc hezky řešené.

Na rozdíl od předchozího trička se mi naopak černý kabátek líbí víc na fotce než jako nákres v přehledu. Na snímku rukáv vypadá jako kimono, což není, střih zjevně vychází ze zelených a terakotových šatů. Ale styling kabátku je dokonalý. Ušitý je ze směsového viskózového twillu. Podle mne bude skvěle vypadat i ze lněných látek nebo i z různých pevnějších úpletů. Délka je optimální pro použití s kalhotami, sukněmi i s šaty. Tohle je hodně praktický přídavek do jarně-letního šatníku!

K volné klasické košili není moc co psát – tradiční límeček, manžety, sedlo. Na rozdíl od běžné košile je tady zajímavým detailem prodloužená zadní délka. A na rozdíl od tohoto snímku by mi přišlo lichotivější kombinovat takovou košili spíš s úzkou variantou kalhot. Tyto jsou ležérní, velmi volného střihu včetně pásku s provlečenou gumou a ve zkrácené délce. Ve švu mají kapsy.

Následující tři modely jsou určeny pro volný čas, ačkoliv zrovna to řasené triko z modalového úpletu lze určitě vynosit i na jiné účely.

Sportovní lambada a legíny se hodí nejen na jógu, ale i na jiné sporty, nebo v nich konec konců vůbec nemusíte sportovat a můžete jen relaxovat, přínos pro ducha bude určitě i tak vysoký

Ale pokud budete sportovat, tak určitě oceníte kvalitní mikinu. Tato je ušitá z úpletu Ponte Roma, přední díl je členěn princesovými švy, ve který jsou všité kapsy. Kapuce má zvýšený stojáček. Švy jsou kontrastně prošity. Pokud vás zaujal můj předchozí článek o mikinách, tak tento kousek bude i pro vás určitě vítaným přídavkem do sbírky. A já snad konečně využiju aspoň část mých nasyslených teplákovin, warmkeeperů apod.

A to bylo z nového čísla všechno. Jak se vám líbí? Já jsem celkem spokojená, i přes mé kritické komentáře si toho tam najdu hodně, a tradičně počítám s tím, že některé modely pro mne teprve časem „dozrají“.

Ještě pro pravidelné čtenářky doplním důležitou informaci. V předchozích článcích jsem slibovala dotisk oblíbeného Ottobre 2/2015, který měl být realizován zároveň s tímto novým číslem. Což se bohužel nestalo. Musím říct, že jsem z toho byla docela špatná, protože jsem tady něco slibovala a teď se množily dotazy, kde to slíbené číslo je a z Ottobre mi vůbec neodpovídali, zda se tisk odložil nebo si to snad nakonec úplně rozmysleli. Nedalo mi to a bombardovala jsem je opakovanými dotazy a právě dnes mi majitelka napsala, že číslo už jde do tisku. Hurá!

Zároveň se bude dotiskovat číslo 5/2015. To zatím ještě stále mám v e-shopu z předchozího vydání, ale už jen v jinojazyčné verzi (španělština či holandština) s anglickými instrukcemi v .pdf. Pokud máte o časopis zájem a nezáleží vám na jazykové verzi, případně vám stačí anglické instrukce, tak zatím ještě využijte dostupnosti předchozí edice, protože ta nová bude už za letoší ceny, čili o něco málo dražší. Pokud je pro vás důležitá celoanglická verze, tak si chvilku počkejte na to nové vydání.

Díky za přečtení dnešního článku, na oplátku si velmi ráda přečtu vaše názory v komentářích. A přeju, ať se vám dobře šije, ať už podle nového čísla či podle kteréhokoliv jiného

Na závěr slíbené odkazy s instrukcemi:

 

https://www.closetcorepatterns.com/how-to-sew-hong-kong-and-bias-bound-seams/

 

 

2 komentáře: „Recenze Ottobre 2/2021

  1. Díky moc za recenzi. Naprosto souhlasím, že prezentace modelů je ve spoustě případů úplně zabije (viz šaty č. 18 nebo culottes č. 10). A přitom je to škoda, přestala jsem šít podle Burdy a začala podle Ottobre, právě kvůli jednoduše, ale přitom dobře konstruovaným střihům a nadčasovému designu. Ale teď často využívám i jiné střihy (indie designéry nebo belgický Fibre mood), právě kvůli tomu, že mne více zaujme jejich prezentace. A také mám ráda recenze střihů od lidí, kteří už je ušili, tím si pak udělám představu o tom, jak střih sedí na různých postavách. To je myslím věc, která by Ottobre taky pomohla (asi jsou nějaké fotky dohledatelné na IG a podobně, ale není to na jednom (jejich) centrálním webu. Několik modelů z tohoto čísla mne zaujalo, ale docela ráda bych je viděla, jak by vypadaly na jiných „modelkách“ a v jiném materiálu.

    1. Je to přesně tak, já přešla od Burdy k Ottobre ze stejných důvodů, a to jsem podle Burdy šila někdy od střední školy, když bylo k sehnání jen občas německé vydání a pak ruština. Ale čím dál častěji se mi stávalo, že něco nesedělo, což se mi pak u Ottobre už nikdy nestalo. Jenže ta prezentace je důležitá a bohužel je to velká slabina Ottobre. Já sleduju na Instagramu různé hashtagy s #ottobredesign #ottobrekids #ottobrewoman a další, ale rozhodně propagace firmy samotné velmi pokulhává za aktuálně populárními indie tvůrci, což je škoda. Občas taky kupuju digitální střihy, ale každý z tvůrců trochu jinak měří a tvaruje, tak když podle nich šiju poprvé, je to loterie, zatímco z Ottobre vykopíruji svoji velikost a vím, že se nemusím bát, jak to dopadne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *