Tentokrát jsem se na rozdíl od minulých vydání trochu posnažila, a tak recenze nového čísla už je tady
Že je v Ottobre od ročníku 2023 několik významných změn, o tom už jsem psala v předchozím článku, tak tady se zaměřím už opravdu jen na modely v čísle obsažené.
Úvodní přehled:
Prvními modely jsou evergreeny dětské módy – triko s dlouhým rukávem, tepláky a mikina. Tepláky mají přední díly střižený z jednoho kusu, jak to známe třeba z baggy kalhot. Na kolenou jsou našité záplaty a na bocích jsou váčkové kapsy. V pase je guma, ale v tunýlku je protažená také stahovací šňůrka.
Mikina se může zdát na první pohled úplně obyčejná, takových střihů už jsme v Ottobre viděli spoustu. Ale není tomu tak! Tato má totiž inovativně řešenou kapuci, díky čemuž pěkně na plocho leží za krkem, pokud zrovna není nasazená na hlavě, zatímco klasické kapuce mají tendenci viset dolů přes záda. Rukávy na mikině jsou raglánového střihu, na břiše je prostorná klokaní kapsa. Mikina i tepláky jsou ušity z organické teplákoviny s počesem.
Triko s raglánovým rukávem je ušito z potištěného jednolíce, průkrčník je lemován jednobarevným patentem. Napojení levého rukávu je dozdobeno proužkem patentu s našitými kokosovými knoflíky.
Velkosti všech tří modelů: 104-140 cm.
Další tři modely tvoří skvělou jarní garderóbu pro holčičky. Kytičkované košilové šaty jsou ušity z bavlněného popelínu a dají se použít i jako lehký pláštík přes spodní vrstvu. Zapínají se na knoflíky a převazují vázačkou, která je všitá v bočních švech. Vzadu v pase je všitá guma. Rukávy jsou zakončeny manžetami, límec má tak trochu nostalgický vzhled 70. let.
Pohodlné šaty z dvojité gázoviny jsou perfektní na každodenní nošení. Šaty vyžadují minimální péči – po vyprání je ani nemusíte žehlit, stačí vyvěsit. Průkrčník je lemován šikmým proužkem, vzadu je zapínání na knoflíček s poutkem. Na předním díle jsou našité kapsy. Na okrajích rukávů jsou v tunýlcích provlečené gumy.
Legíny jsou ušité z žebrovaného úpletu a na spodním okrají mají originální detail – našitý proužek úpletu, který je stejně jako spodní okraj nohavice olemovaný rolovaným lemem na overlocku, takže tvoří zajímavé vlnky. K tomu si dovolím osobní poznámku – často v šicích diskuzích vidím dotazy či stížnosti na to, že se rolovaný lem šitý na overlocku roluje dovnitř a netvoří ty správné vlnky. K příspěvku se vždycky sejde hromada „dobrých“ rad a návodů. Nicméně jedinou opravdu dobrou radou je, že pro rolovaný lem se nepoužívá jednolícní úplet, ale pouze a výhradně úplet oboulícní, tedy finerib, žebro, oboulíc. Jedině tak dosáhnete správně vlnkovaného efektu. Jednolíc můžete žehlit, napařovat, zkoušet různé hustoty stehu, stavět se na hlavu, ale prostě z logiky věci kýženého efektu nelze dosáhnout.
Zpátky k modelům: všechny tři jsou ve velikostech 104-140.
Od růžové zase zpět k chlapcům, i když overal/kombinéza se dá využít i pro holky. Pro aktivní děti je tento model požehnáním – nikde se nic nevykasává, nestahuje, nehrozí holá záda. Dítě do kombinézy prostě navlečete a pak už se (doslova) může válet kde chce. Kombinéza se zapíná na druky, má dvě sady kapes, vzadu gumu a vpředu pásek s přezkou. Rukávy jsou zakončeny klasickými manžetami, nohavice jsou do gumy. Vhodnou látkou pro šití je nahusto tkaná bavlna, popelín či lehký denim (chambray). S tím ovšem kombinézu posunete na úplně jiný level! Za sebe dodám, že když použité materiály budou obsahovat i část elastanu, tak to rozhodně nebude na škodu. Velikost: 104-140.
A když je řeč o denimu, tak šup sem jedny tradiční lacláče. Tyto jsou ušité z recyklovaných dospěláckých džínů. Super způsob, jak využít vyřazené starší kusy a taky jak se kreativně vyřádit při tvorbě. Kalhoty jsou dozdobeny aplikacemi ze zbytků látek, kterých se doma najde jistě dost. Předlohy pro aplikace najdete ve střihové příloze, nebo si můžete nakreslit vlastní obrázky či koupit něco hotového v galanterii. A nemůžu si nepřihřát vlastní polívčičku a nenabídnout vám něco ze své tvorby. A pokud máte náhodou vyšívací stroj, tak tohle je přesně ta chvíle, kdy ho můžete vypustit ze stáje a využít naplno jeho možnosti! I pro tyto případy bych něco měla. Nezapomeňte, že našívání aplikací či jakékoliv zdobení se provádí ještě před sešitím dílů, pak už by to bylo zbytečně nepohodlné. Lacláče mají celkem pět kapes. Náprsenka a zádová část jsou všity do pásku, který se na bocích rozepíná, díky čemuž se kalhoty pohodlně oblékají. Velikost: 104-140.
Recyklovaný vzhled džínů ještě umocňuje triko ze zbytků. Samozřejmě lze střih využít i pro nové materiály, ale pokud šijete, tak vám určitě vždycky zbude nějaký kousek, ze kterého už další model ušít nejde, ale vyhodit je vám to líto, protože to není zas tak malý kousek. A použít jeden kousek na rukáv, jiný na přední díl, další na druhý rukáv, to je super využití.
Jen teda při vší úctě k designerům v Ottobre, Caramilla to umí ladit mnohem líp. Velikost střihu: 92-128.
Podle stejné střihu je ušito i proužkované tričko s manžetami na rukávech a průkrčníkem lemovaným proužkem.
Triko doplňují džínové kalhoty opět ve stylu 70. let, které jsou přiléhavé v horní části a směrem dolů se rozšiřují. Zapínají se na výrazný kovový zip, který není krytý poklopcem a spolu s velkým knoflíkem tvoří nápadný detail. Velikost: 104-140.
Do jarního počasí se bude hodit volnější kabát, který pojme více tenších vrstev, které při proměnlivém počasí lze průběžně přidávat a odebírat. Navíc má po bocích zaoblené rozparky, takže se v něm dá pohodlně chodit, běhat či dokonce jezdit na kole. Je ušit z hustě tkané outdoorové látky s podšívkou z popelínu. Určitě by bylo možné použít například také jarní softshell či pogumovaný šusťák. Kapuce se zvýšeným stojáčkem je v horní části stažená gumou, takže nepadá do očí. Kabát se zapíná zip, takže manipulaci zvládnou i menší děti. Praktickým detailem je kapsa na zip v horní části, do které se schovají důležité maličkosti. Naopak větší kapsy s patkou pojmou například rukavičky. Rukávy jsou raglánové a v dolní části jsou ohrnuté, díky čemuž kabát s dítětem chvíli poroste. Velikost: 104-140.
Tato originální mikina je ušitá z počesané teplákoviny vyrobené z organické bavlny, takže je nejen příjemná na nošení, ale také splňuje bio/eko nároky. Je dozdobená našitými srdíčky ze zbytků jednolíce. Tady se můžou šikovné maminky kreativně vyřádit! Nebo můžou řádit společně s dětmi, které můžou nakreslit předlohy pro aplikace. Tepláky, které mikinu doplňují, jsou originálně dozdobeny bloky na nohavicích z odlišných barev teplákoviny. Střihy ve velikostech 128-170 jsou univerzálně využitelné pro holky i kluky, záleží na dezénu a stylingu.
Střih na volnější proužkované triko s mírně spadenými rameny patří také k těm, které lze využívat do nekonečna. Stačí zaměnit proužky za nějaký zajímavý potisk nebo naopak jednobarevný jednolíc, který případně dozdobíte detaily a nikdo nepozná, že je to pořád ten samý střih. K dispozici je ve velikostech 134-170.
Doplňují ho pohodlné kalhoty z mírně mačkané bavlněné látky. Materiál je prodyšný a velmi příjemný na nošení. Kalhoty mají několik praktických detailů, například jsou v pase do gumy s provlečenou šňůrou, mají kapsy vepředu i vzadu, kde je navíc i našitá tradiční kapsa na nářadí, jakou známe z montérek, což dodává kalhotám na zajímavosti a členitosti, zvlášť když našité kapsy pečlivě proštepujete a tím je zvýrazníte. Anebo můžete zvolit naopak rychlou variantu šití bez těchto detailů, kalhoty tím nijak neutrpí a mladý muž bude mít nový model do šatníku doslova raz dva. Pokud nemáte moc času na šití, tak toto je přesně ten projekt, který se dá šít po pětiminutovkách a s velmi uspokojivým výsledkem. Střih je k dispozici v úžasně široké paletě velikostí od č. 128 až po 170.
Tyhle super dupačky s traky jsou důkazem toho, že móda se vrací a názory se mění. Pamatujete hnědé punčocháče se šráky? Byly strašně praktické, ale asi kvůli té odporné barvě tak nesnášené, že je nechtěla snad ani ta mimina, natož jejich maminky. A stačí malá úprava stylingu a mezi menšími značkami šijícími pro mimina je z toho obrovský hit posledních dvou let. Tak už si je můžete ušít i samy doma. Střih je vychytaný – v rozkroku je klínek, takže dupky jsou pohodlné i pro plenu. Nad patičkou je zřasení gumičkou, proto budou ťapky držet tam, kde mají. A díky trakům může malý dravec přeplazit celý obývák a záda jsou pořád krytá, zvlášť v kombinaci s bodýčkem. Dupačky jsou ušité z bavlněného vaflového úpletu, který už se dá v pohodě koupit i u nás, na bodýčko byl naopak použitý krajkový (dírkovaný) úplet. Holčičí vzhled ještě umocňuje našitá kraječka, ale když použijete běžný jednolíc či oboulíc a vynecháte zdobení, tak se dá střih samozřejmě použít i pro kluky.
Šatičky na obrázcích vpravo jsou ušity z lehké bavlněné látky. Vepředu jsou zdobeny náprsenkou vsazenou do sedla, se zapínám na tři knoflíky. Rukávky jsou zřaseny do manžet.
Velikosti všech modelů: 50-86.
Gardérobu pro mimina doplňují další tři modely, a troufám si říct, že s kombinací těchto střihů pokryjete veškeré potřeby pro tuto velikostní kategorii.
Overal s dlouhým rukávem lze použít na denní nošení i na pyžamko. Díky rozepínání v rozkroku bude přebalování pohodlné i v noci, manipulace s miminkem je rychlá a úsporná. Na zádech je skrytý zip, takže nikde nic netlačí. Manžety na rukávech se ohrnují, díky čemuž overal s dítětem chvíli poroste.
Triko s dlouhým rukávem je ušité z vaflového úpletu, kalhoty z organické teplákoviny. Na kalhotách jsou pro efekt našité kapsy, které lze klidně vynechat, pokud chcete či potřebujete šít rychle.
Tady si dovolím jeden tip z vlastní zkušenosti – v období, kdy jsou děti takto malé, se často hodí mít po ruce více takovýchto kalhot, protože dochází k nehodám, zároveň není čas či síly často prát, na druhou stranu děti rychle rostou, takže pořízení většího množství oblečení se prodraží a děti z něj hned vyrostou. V té době jsem využila spoustu starých triček a mikin, které z různých důvodů nebyly využité a ušila jsem z nich pár takovýchto „rychlokalhot“. Na overlocku to bylo za chvilku, různorodé potisky vůbec nevadily, zpracovala jsem věci, které nebyly používané a měla jsem k dispozici potřebné množství kalhot, aniž bych musela obden honit pračku. A pokud se nějaké skvrny už nedaly vyprat, tak to aspoň nebyla taková škoda jako při nákupu/šití nových věcí.
Velikosti všech modelů: 50-86.
Tahle zvířátková trika či mikiny, které opakované s různými motivy Ottobre přináší, jsou super! Ale přiznám se, že jsem nikdy žádný takový model nešila, protože mám už skoro 30 let vyšívací stroj, tak zdobení výšivkou pro mne vždy bylo rychlejší. Nicméně když mi vy zákaznice posíláte fotky svých modelů, tak mě hrozně těší vidět, jak si s tím dokážete krásně vyhrát. Pamatujete ikonickou lišku z čísla 4/2010 nebo vlka ze 4/2015? To byly asi nejúspěšnější nápady, které se doteď replikují. Dovolím si připomenout tuto soutěž, kde lze vidět reálné modely zákaznic.
Každopádně letos tu máme pejska i s miskou. Podle mne super nápad dotažený do detailu, včetně přesahu aplikace na zadní díl trika. Skvělý způsob, jak využít zbytky a taky jak se trochu kreativně odreagovat večer poté, co dítě usne. Já vím, nerozčilujte se, někdy je uspávací proces sám o sobě tak vyčerpávající, že na nic dalšího už síly nezbývají, ještě pořád si to pamatuju…
Triko doplňují manšestráky s nakládanými kapsami. V pase mají gumu, takže i menší děti zvládnou se oblékat samy. V tunýlku je protažená navíc i šňůra, pokud by bylo potřeba upravit šířku v pase.
Velikosti obou modelů: 80-110.
A ještě jedno zvířátko! Tentokrát jako velkoplošný motiv, který tvoří náprsenka šatiček z mušelínu. Ouška vtipně kryjí traky. Mně se to tak líbí, že přemýšlím, jak moc by se mi doma smáli, kdybych si takovou náprsenku pořídila třeba na ty montérkové kalhoty, co jsem je chtěla už dávno šít, ale samozřejmě k tomu doteď nedošlo. To by pošťák koukal, kdybych mu takhle přišla otevřít…
No nic, já se zase uklidním a nechám takové modely dětem.
Jinak pro upřesnění – nevím, kdy budete recenzi číst – ale píšu uprostřed prezidentské kampaně a v takto vyhrocené společensko-politické situaci snad budete mít pochopení pro můj infantilní únik ke zvířátkům…
Zpět k recenzi: z mušelínu je ušitá i tak trošku vintage halenka s kulatým límečkem, který se v angličtině označuje „Peter Pan“ (hádejte proč asi). Límeček je navíc zdobený malým kanýrkem. Rukávy na halence jsou staženy do gumy.
Halenku doplňují legíny s našitými rýšky na zadečku. Pro kluky bych ponechala jednodušší variantu bez rýšků, ale holčičí varianta bude vypadat opravdu originálně a roztomile, za tu práci navíc to vážně stojí.
Velikosti všech modelů: 80-110.
A blížíme se do finále! Větrovka je přesně to, co pro děti na jaře potřebujete. Je dostatečně prostorná, takže se pod ni vejde více tenších vrstev oblečení nebo naopak tlustý vlněný svetr. Kapuce je tvarovaná, aby hezky držela. Stojáček při nepřízni počasí hezky uzavírá prostor kolem obličeje a chrání krk. Rozepínání na zip je dostatečně hluboké, aby se bunda dobře oblékala. Prostorná kapsa na břiše pojme spoustu důležitých věcí. Díky rozparkům na boku je bunda pohodlná a úpletové manžety na rukávech zabrání tomu, aby do bundy foukalo. Na ušití byla použitá hustě tkaná větruvzdorná (je takové české slovo?) bavlněná látka. Místo ní lze využít například micropeach, šusťákovinu či jarní softshell.
Bundu doplňují manšestráky, které už byly představeny na předchozích stránkách. Velikosti: 80-110.
A to je z nového čísla vše. Jsem moc zvědavá, jak se bude nová grafická úprava i obsah časopisu líbit. Budu ráda, když mi napíšete do komentářů.
A ještě se na závěr musím pochlubit, že jsem na nové číslo připravená už od podzimu, kdy jsem kupovala tento vaflový úplet. Jen teda bohužel nemám to mimino, pro které bych mohla šít. Tak nic, nevadí, bude kardigan…
Dobrý den, jdu si časopis objednat a jen Vám chci říct, že Vaše recenze a i celá Vaše tvorba jsou skvělé.
Mějte se krásně. Jana L.
Moc děkuju za milá slova!