Dělala jsem nedávno pořádky v počítači a našla tam své staré poklady. A říkala jsem si, že je škoda nechat je v propadlišti dějin.
Jedná se totiž o jedny z prvních výšivek, které jsem digitalizovala pro svou webovou stránku, kterou jsem si tehdy na konci devadesátek založila.
Měla jsem ke svému Pfaffu vyšívací software PC-design a vůbec mi to s ním nešlo. On to byl soft tak specifický, že to s ním nešlo spoustě lidí. Byl tedy výjimečně skvělý na editaci vzorů, ale s tvorbou to bylo horší. A nějak jsem se v té době dostala ke křížkové výšivce, která byla výrazně jednodušší díky vyšívacímu programu Kreuz.
Mám tady pamětnice, které si na tento prográmek vzpomínají? Byla to super věc od jednoho německého programátora, který ho vytvořil pro svou maminku. Program byl tehdy zdarma, oproti současným sofistikovanějším typům měl jen velmi základní funkce, ale vlastně úplně stačil. Jestli si dobře vzpomínám, dotyčný pán potom prodal tu svou základní verzi Husqvarně, kde program rozvinuli ve svůj 5D Cross Stitcher, ale to už je fakt tak vzdálená historie, že si tím nejsem jistá. Pokud mě čtete někdo, kdo má tak staré vzpomínky, tak mi napište do komentáře.
Když jsem si později koupila nadstavbu Embirdu pro křížkovou výšivku, tak jsem tento typ vzorů v podstatě přestala dělat, protože mě všechny ty úžasné možnosti a „fičury“ programu úplně paralyzovaly. Ale to není chyba programu, ten je naopak super, závada je na mé straně přijímače, prostě jsem si nikdy neudělala čas si všechny skvělé funkce prostudovat a pořádně vyzkoušet. Ale ještě není všem dnům konec! Pokud vás program zajímá, určitě mrkněte na stránku prezentující Cross Stitch, možnosti tohoto softwaru jsou fakt obrovské a cena je dost rozumná. Pokud minimálně v začátku nebudete chtít vymýšlet nic extra, tak výšivku vytvoříte prostým naklikáním křížků do mřížky, s čímž si perfektně vyhraje i dítě. Můžete si nastavit zobrazení čtverečkové i křížkové.
Každopádně kdo má rád vzhled křížkové výšivky, tak její strojové provedení vás myslím příjemně překvapí. Jelikož v programu se dá nastavit velikost křížku i počet opakování vpichu, tak překvapivě i strojové zpracování se může vizuálně velmi přiblížit ruční práci. A výsledku lze dosáhnout násobně rychleji. Samozřejmě odpadá ta uklidňující ruční práce, spousta žen vyšívá právě kvůli tomu procesu klidného a soustředěného vyšívání, a ne kvůli výsledku. Ale pozorovat vyšívák, jak pracuje, to je taky docela uklidňující, ne?
Popsala jsem výhody strojové křížkové výšivky, tak teď nevýhody:
- logicky moc nelze vyšívat obrovské velkoplošné obrazy, jako se vyšívají ručně. Tedy lze, ale vyžaduje to opravdu velkou pečlivost a také zkušenost s napojováním výšivek. Takže začátečníkům se to určitě nedá doporučit, zaměřte se spíše na jednotlivé vzory nebo skládejte či napojujte vzory, které nevyplňují úplně celou plochu rámečku a nemají přesný čtvercový či obdélníkový tvar, ale jejich okraje jsou nehomogenní; snadněji se tak ztratí případná nepřesnost při napojení
- zatímco u klasické výšivky se autoři snaží jednotlivé úseky vyšité stejnou barvou pokud možno co nejvíce spojovat, aby stroj neskákal od jedné plochy ke druhé, tak u křížkové výšivky tohle z principu techniky není skoro možné. Počítejte tedy, že ve výšivce bude hodně skoků a tím i hodně stříhání nitek. Kdo máte stroj s odstřihem, tak to pro vás bude dost rozdíl oproti běžné práci. Mezi menšími úseky stroj neodstříhne, tak budete muset samy, a mezi většími úseky stroj stříhat bude, ale dost se tím vyšívání protáhne. Já jsem začínala s vyšíváním v době, kdy odstřih neexistoval, tak jsem na to byla zvyklá i z klasické výšivky a nepřišlo mi to nějak strašné, ale když jsem teď po dlouhé době zkušila vyšít křížkový design, tak to teda byl trochu šok;-) Připravte se, že vyšívací plocha bude vypadat nějak takhle:
Základem je odstříhat nitky po každé barvě, v žádném případě je nenechejte překrýt stehy další barvy. Což je důležité hlavně pro ty z vás, kdo vyšíváte na vícejehlových strojích – je nutné si po každé barvě nastavit STOP a nitky odstříhat. Pokud máte nůžky s ohnutým ostřím, tak tady je oceníte dvojnásob. A úplně nejlepší jsou ty dvojitě prohnuté, ty jsou úplně top, bohužel tady se nedají koupit, ale seženete je na eBay. Jejich cena není nějak extra vysoká, stojí cca $9, bohužel se prodraží doprava, ale lepší nůžky na vyšívání prostě neexistují. Hledejte pod názvem „Havel’s double curved embroidery scissors 3.5“. Vyplatí se!
- s ohledem na všechny ty skoky mezi vyšívacími úseky, nutné odstřihy a větší množství barev výšivky je další nevýhodou i časová náročnost těchto designů. Na druhou stranu u křížkové výšivky neexistuje opakování stejné barvy, protože se nic nepřekrývá, tak to je aspoň částečná časová kompenzace.
- jako poslední nevýhodu zmíním barvy – většina křížkových vzorů, pokud tedy mají vypadat co k čemu, vyžaduje hodně barevných odstínů, což může být problém, protože zatímco vyšívací bavlnky pro ruční výšivku se dají koupit v malých návinech za pár korun a barevná paleta je obrovská, u strojových nití je to jinak. A teď napíšu pravý opak toho, co vždy píšu v souvislosti s nitěmi pro vyšívání. Od začínajících vyšívaček často padají dotazy, zda můžou vyšívat s běžnými šicími nitěmi. Odpověď je vždy jasné NE, šicí nitě nejsou na strojní výšivku vhodné. Trhají se, jsou na klasické vyšívací designy příliš silné, takže výšivka je pak přehuštěná a prkenná a také jemná vlákna nití oddělující se během frekventovaného protahování ouškem jehly výrazně znečišťují stroje. Takže pokud toto čtou prodejci vyšívacích strojů, tak mne nepochválí, přesto napíšu svou zkušenost – křížková výšivka vyšitá šicími nitěmi je lepší! Právě ta větší tloušťka nitě dodává výšivce plasticitu a vzhled se více přibližuje ruční práci. Navíc šicí nitě lze koupit ve 100 m návinech za jednotky korun a v mnoha odstínech, zatímco pokud byste si měly stejnou paletu nití pořídit ve vyšívací variantě, tak to přijde výrazně dráž. Pokud už dost velkou zásobu vyšívacích nití máte, tak se samozřejmě není o čem bavit, ale pro začínající vyšívačky to může být problém. Každopádně naprostým základem je stroj po takovém vyšívání skutečně pečlivě vyčistit a vyfoukat; no prostě mazlíka řádně opečovat.
Než mě někdo osočí, že tady navádím k používání nevhodného materiálu s rizikem poškození stroje – nezapomeňme, že i pro vyšívací stroje se dají zakoupit nitě bavlněné a dokonce vlněné (např. od Sulky nitě Cotty a Wooly, nebo níže vyobrazená sada od Madeiry s nitěmi Lana a Cotona), které jsou určené pro speciální techniky vyšívání, takže stroje jsou schopny pracovat i s jinými než jen viskózovými a polyesterovými vyšívacími nitěmi, samozřejmě při zmíněné pečlivé údržbě. Věřte, že pokud si budete vyšívat takovouto vlněnou nádheru, tak stroj zachlupatíte opravdu řádně, a přesto to zvládne.
Konkrétně pro tyto vzory potřebujete jen jeden světlounký odstín růžové a pět odstínů modré, tak ty možná ve svých zásobách vyšívacích nití najdete. Já jsem kombinovala Sulky a Marathon.
Stejné jako u každé výšivky i tady připomínám nutnost velmi dobrého podložení a vypnutí látky v rámečku. A také použití co nejmenšího možného rámečku. Ve větším rámečku má logicky látka větší tendenci se prověšovat, pak nemusí úplně přesně sedět okraje a u křížkové výšivky si každé chybky všimnete ještě víc, než u tradičních designů.
Já jsem původně vzor vyšívala na třikrát v malém rámečku, protože jsem tehdy větší rám ani neměla, nicméně protože vzory na sebe úplně přesně nenavazují, tak to vůbec nebyl problém. Nyní jsem vyšila všechny tři sloučené do jednoho ve velkém rámu a bylo to samozřejmě rychlejší, nicméně v jednom místě se mi látka prověsila a nějaká ta desetinka milimetru odchylky tam byla (samozřejmě ji nikdo jiný než já prostým okem nezaznamená).
Původně jsem se ještě víc rozepsala o možnostech úpravy parametrů při tvorbě a vyšívání křížkové výšivky, ale text už je tak dost dlouhý, tak o tom zase někdy příště.
A tak pokud si chcete vyšít tyto obrázky připomínající tradiční delftskou modrou fajáns, vyplňte na konci článku svou e-mailovou adresu a vzory vám přijdou na mail. Když jsem tehdy před dvaceti lety poprvé tyto vzory umístila na své stránky, tak jsem pak dostávala spoustu obrázků od dam, které je vyšily v různých barevných variantách, a musím říct, že vypadaly skvěle i v odstínech zelené, hnědé, šedé aj., tak můžete vyzkoušet taky.
A ještě doplním, že výšivky jsem dělala podle předloh ze starých časopisů, takže kredit za design nepatří mně, já jsem si jen dala práci s naklikáním políček v program Kreuz.
Tak ať se vám dobře vyšívá a pochlubte se s výsledkem!
Je to prostě nádhera 👌👏
Děkuju!