Jak párat overlockové stehy

Jak párat overlockové stehy

K dnešnímu příspěvku mne vedou dotazy, které se stále znovu a znovu objevují v šicích skupinách.

Prvním z nich je dotaz, zda si pořídit na šití úpletů overlock nebo stačí šicí stroj s overlockovými stehy, případně overlocková patka s ořezem. Vždy se pod touto otázkou strhne dlouhá diskuse dvou táborů. Často se tam objevuje názor, že overlock je zbytečný, bohužel ten názor ale přichází od těch, které overlock nemají, takže vlastně ani neví, o čem píší.

Je potřeba vzít v úvahu, že klasický šicí stroj a overlock jsou dva stroje na zcela odlišné bázi. Ani jeden nenahradí druhý. Nechci se pouštět do zdlouhavých popisů principů a výhod obou strojů, na to téma už se dá najít spousta jiných článků. Takže k případnému rozhodování ve stručnosti jen toto: pokud si můžete overlock dovolit a zejména pokud šijete nebo hodláte šít hodně úpletů, tak si ho pořiďte. Má opravdu spoustu výhod. S overlockem bude šití rychlejší, jednodušší, úhlednější. A využijete ho i na tkaniny. Ale ta investice je nemalá. Pokud na něj nemáte prostředky či místo, tak to není konec světa, prostě šijte na stroji, dá se to (i ty úplety).

Co nedoporučuju, je koupě overlockové patky k šicímu stroji s nadějí, že to nahradí koupi overlocku. Nenahradí. Ořez podle zkušeností nefunguje moc dobře, a na silnějších materiálech už vůbec ne.

Také se nenechte nachytat na tzv. overlockové stehy, které šicí stroje mají.

Je to oblíbené lákadlo a některé stroje jich mají v nabídce skutečně spoustu. Jsou fajn, při šití se pro ně najde využití, nicméně všechny mají jedno společné: zatímco overlock pracuje se 3-4 nitěmi, takže krásně obnitkuje látku, kterou těsně před jehlami nůž ořízne, šicí stroj pracuje jen dvěma nitěmi a overlockový steh jen imituje tím, že několika stehy vykreslí ten požadovaný tvar.

Což přináší hlavní nevýhodu těchto overlockových stehů: na jednu „smyčku“ potřebuje podle typu stehu třeba 6-10 vpichů jehlou, takže šití je velmi zdlouhavé a případné párání je ještě horší, někdy až nemožné.

A to mne vede k hlavní pointě tohoto příspěvku a druhému častému dotazu: jak párat overlockové stehy?

Velmi snadno!

Byla jsem překvapená, že mnoho švadlenek tento postup nezná a pracně stehy prostříhává. Kromě toho, že to dlouho trvá a hrozí riziko stříhnutí do látky, tak to také dělá značný nepořádek.

Podstatně jednodušší je prostě vytáhnout stehy šité jehelními nitěmi, tedy ty dvě řady (či jednu řadu podle toho, zda používáte 3- nebo 4nitný overlock) rovných stehů šitých nitěmi z levé strany. Smyčky z horního a spodního kličkaře se tím uvolní a stačí je potom vytáhnout. Pokud máte správně nastavené napětí, půjde vám to velmi snadno. Pro snazší orientaci jsem navlékla různé barvy nití, aby bylo snadno poznat, která je která. Zelená a modrá jsou jehelní nitě, za ty je třeba tahat. Žlutá a červená jsou nitě z kličkařů.

Nejjednodušší je si ty jehelní stehy nastříhat po úsecích, ať zbytečně netaháte nitě třeba z celého bočního švu trika, je to zbytečná práce. U tužších materiálů to může jít hůř, než u jemnějších, v takových případech tedy stříhejte po kratších úsecích.

Schválně si to vyzkoušejte a už nikdy si nebudete dělat na stole binec.

A budu ráda, když dolů do komentářů napíšete, jak vám tento způsob párání vyhovuje.

2 komentáře: „Jak párat overlockové stehy

  1. Určitě souhlasím, že overlock nelze overlockovými stehy nahradit. Doplnila bych ještě, že to, co je podle mě zásadní pro perfektní šití úpletů a umí jen overlock (tedy dobře) je diferenciální podávání, které zajistí, že steh je krásně vyrovnaný a látka se nevlní i v případě hodně „neposlušné“ látky, jako je třeba merino nebo tenký bambus. Díky za tip na párání, já stehy šité na overlocku pářu obráceně, přestřihávám klikaře a pak tahám jehelní nitě, ale jde mi to špatně, tak vyzkouším i toto. Nicméně, když to jde a jsem líná, tak často kus látky s ušitým stehem prostě ustřihnu…

    1. Děkuju za tento komentář! Mne totiž problém s podáváním látky vůbec nenapadl. Přes 25 let šiju na Pfaffu, který má IDT, takže problém s podáváním látky v podstatě neznám. A máte pravdu, ustříhnutí okraje je podstatně rychlejší řešení a u úpletových věcí těch pár chybějících milimetrů většinou není žádný extra problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *