Vyšívání: Něco pro pány

Vyšívání: Něco pro pány

Lovecká sezóna je v plném proudu. Pokud máte doma myslivce, asi mu vždycky udělá radost oblečení nebo doplňky zdobené nějakými loveckými motivy.

Já mám dva starší bratry, oba jsou myslivci  a od doby, kdy jsem si pořídila svůj první vyšívací stroj, tak tématika dárků pro různé příležitosti byla jasná. Zvlášť když jsem viděla, jaká je nabídka ve specializovaných prodejnách. Za hodně vyšroubované ceny (ono se počítá s tím, že za svého koníčka lidi neváhají utrácet) jsem viděla trička či čepice s vyšitými jeleny v podivných barvách, s trčícími nitěmi nebo špatně obstříhnutými aplikacemi.

Takže v době, kdy se ještě nedaly vyšívací vzory kupovat online a jediným dostupným způsobem byl nákup originálních vyšívacích karet k jednotlivým značkám strojů, jsem jako jednu z prvních kupovala kartu s mysliveckými motivy. Jejich cena tehdy činila asi třetinu mého měsíčního platu! Ale co bych pro trochu radosti obdarovaných neudělala. Potom se mi podařilo za podobně drastickou cenu přes kamarádky ze zahraničních vyšívací diskuzí sehnat hotový svatý grál – disketu od Amazing Designs s deseti paroháči. Těšila jsem se, jak o nadcházejících vánocích oslním, vzory byly nádherné, vystínované, s tisíci stehů. Hoši mě tedy malinko zklamali, když rozebírali, zda tady ten jelen nemá divný postoj, srnec zvláštně tvarovaný čumák a jestli tady souhlasí počet parůžků… Proti tomu, co si mohli koupit v Loveckých potřebách byly tyto výšivky asi o dvacet levelů výš, ale už si holt zvykli na vyšší kvalitu, tak byli rozmazlení.

Teď už je nabídka vzorů podstatně bohatší a dají se koupit skutečné nádhery. Jedničkou je v tomto směru asi Embroidery Library, ti mají obrovský výběr výšivek a jejich specialitou jsou realistické a velmi detailní vzory. Ale zase vyšívat motiv, který má přes 60 tisíc stehů, 31 barevných výměn a vyšívá se přes dvě hodiny, to není zrovna něco, co člověk může (a chce) dělat častěji.

Trička na obrázcích níže jsem vyšívala na svém desetinitném Brotheru a myslím, že nastavování mi trvalo téměř tak dlouho, jako vyšívání samotné. Vícenitný stroj je bezva, pokud vyšíváte stejný motiv opakovaně a nemá víc než těch deset barev. Ovšem u mnohabarevných motivů je mnohem menší opruz sedět u jednonitky a postupně měnit nitě, protože tam není takové riziko, že se spletete. Já si většinou nitě seřadím vedle stroje v pořadí, v jakém se vyšívají a postupně odebírám. U vícenitky je to jednoduché u těch prvních deseti, ale jak se pak některé barvy opakují, tak vzniká trochu zmatek, zvlášť když jsou odstíny podobné a na displeji stroje se zobrazují malinko jinak než v reálu.

Ale výsledek asi za tu práci stojí, co říkáte:

Vyobrazené vzory lze zakoupit tady a tady.

Výšivky od Emblibrary jsou známé tím, že jsou krásné, ale přehuštěné, takže před vyšíváním je v Embirdu vždycky o něco zvětším (při zachování počtu stehů), aby výšivka nebyla tak „hutná“. Používám nažehlovací podklad, který používám vlastně vždy, na tkaniny i úplety. Na tužší materiály používám dvě vrstvy, zatímco tam, kde je výšivka hodně plná a pevná sama o sobě a velká pevná plocha by byla nežádoucí, tak podžehlím jednou vrstvou a dám jednu vrstvu vodorozpustného vliesu. Tato kombinace mi dostatečně podrží látku při vyšívání, nic se nekrabatí, nestahuje, dokonce ani úplet a po vyprání není vyšitá plocha o moc pevnější než zbytek oděvu, takže se výšivka stane jeho přirozenou součástí. Každopádně ale doporučuji nešetřit a koupit na vyšívání tričko s vyšší gramáží. Jednak je pevnější a vyšitá vrstva pak nepůsobí oproti jemnému úpletu jako prkno a také tričko nevypadá po pár praních jako hadr, úplet se tolik nekroutí a také samozřejmě dýl vydrží. A když už si dáte s vyšíváním tolik práce, tak by byla škoda vyhazovat tričko třeba kvůli dírečkám, které na nekvalitních úpletech vlivem praní a sušení v sušičce vznikají rychleji.

Když jsem začala vytvářet samostatně prodejné aplikace, aby mohli vyšívané motivy používat i ti, kteří nevlastní vyšívací stroj, tak jsem myslivecké motivy samozřejmě nemohla vynechat.

Protože ale tento typ aplikací může být pro někoho náročnější na našití, vytvořila jsem nový koncept nášivek, které lze našít velmi jednoduše rovnostehem na stroji či v ruce. Motivy jsou vyšité na emblémové plsti, jejich okraje se netřepí, jsou jen zlehka vyztužené, takže nejsou tvrdé a praním ještě trošku změknou, protože mírně povolí podkladový materiál. Jen pozor při žehlení, filc i některé vyšívací nitě jsou z polyesteru, takže by je vysoká teplota žehličky mohla poškodit, vždy je nutné žehlit z rubu nebo přes plátno. Což ostatně platí pro všechny typy výšivek.

Pokud se vám aplikace líbí a do příštího honu už jej svému milému nestihnete na nic našít, tak do Vánoc se to myslím ještě stihnout dá;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *