Vyšívání – které nitě jsou lepší?

Vyšívání – které nitě jsou lepší?

Ve vyšívací komunitě se v pravidelných intervalech rozhořívají plamenné diskuse, které vyšívací nitě jsou lepší, zda viskózové nebo polyesterové.

A protože tyto otázky také často dostávám mailem nebo ve Facebookové skupině, tak posdílím své zkušenosti tady.

Ve zkratce to lze shrnout do jednoduché odpovědi: žádné nitě nejsou lepší. Porovnání lepší vs. horší je možné pouze v rámci stejného druhu, pak lze srovnávat kvalitu jednotlivých značek. Ale polyesterové a viskózové nitě mají odlišné vlastnosti i vzhled a záleží na nárocích konkrétního uživatele. A také na strojích.

Obecně jsou polyesterky pevnější, takže se při vysokých rychlostech méně trhají. Bohužel tím mají i jednu zásadní nevýhodu – jsou tak pevné, že můžou poškodit plasty stroje. Já je používám jen velmi výjimečně, přesto mi po pár použitích před lety udělaly takovéto zářezy na mém domácím Pfaffu. Napadlo by vás, že nit dokáže proříznout tvrzený plast?

A „láska“ mezi Pfaffem a nitěmi byla evidentně vzájemná, vždycky se při vyšívání udělala ve vzoru aspoň jedna smyčka, byl tam zjevně nějaký problém s nerovnoměrným podáváním. Několik let jsem měla i stroj Janome, a ani ten neměl polyesterky v oblibě, rovněž smyčkoval. S viskózovými nitěmi na domácím stroji tento problém nebyl nikdy.

Na vícejehlových strojích Brother, na kterých teď převážně vyšívám, se smyčkováním už problém není a vedení nitě jde snad téměř všude kovem, tak zářezy v plastu se také nekonají. Průmyslové a poloprůmyslové stroje jsou na polyesterové nitě lépe zařízené.

Mezi PES a VS nitěmi je znatelný rozdíl v lesku. Nedá se říct, co se leskne víc, lesk je zkrátka jiný, ač zastánci každého z typů tvrdí, že právě ten jejich favorit má vyšší lesk. Vlevo na fotografii je viskózová nit Royal, která vypadá lesklejší, než polyesterová Brildor vpravo, ač v reálu ten rozdíl není tak velký, jen na Brildorce se lesk tak nějak jinak lomí, je jakoby zrnitější. V tomto ohledu já osobně mám radši viskózy.

U polyesterových nití se udává jako výhoda jejich odolnost vůči UV záření a také možnost při praní použít bělidla na bázi chlóru (SAVO). To může být výhoda zejména pro vyšívané hotelové či restarační vybavení. Já takové produkty nevyšívám a při praní nepoužívám bělidla, takže nemůžu posloužit osobním srovnáním. Určitě je ale dobré toto vzít v potaz. Výšivka se v provozech používá často právě proto, že je trvanlivější než potisk, takže určitě nechceme odevzdat zakázku, která příjemci vydrží ve vysoké kvalitě pouze krátce. Naopak dobře odvedená práce s dlouhou trvanlivostí a následně spokojený zákazník je naše nejlepší reklama, takže pro takové zakázky se asi lépe hodí používat PES nitě.

Polyesterové nitě sice snesou bělení, ale zato ze své podstaty nesnesou vysoké teploty při žehlení. Je to materiál umělý, takže vyšší než doporučovaná teplota žehličky pro umělá vlákna vám výšivku spolehlivě seškvaří, velký pozor na to! Zničená výšivka a ještě opatlaná žehlička, to nechcete. Doporučuje se žehlení parou nebo z rubu, ale většina z nás používá spodní nitě či předvinuté bobbiny, které jsou také polyesterové, takže to moc neřeší. Nejjistější je prostě žehlení přes kapesník či nějakou jinou bavlněnou či lněnou látku, pak si můžete troufnout i na trochu vyšší teplotu žehličky, ale je dobré mít předem na nějacích vzorcích vyzkoušeno, kam až lze zajít. Žehličky jsou jako trouby, ty taky uvádí konkrétní teplotu a přitom každá peče jinak, známe to….

Psala jsem, že polyesterové nitě jsou pevnější, z čehož plyne, že jsou i tvrdší a silnější. Viskózová nit je o něco měkčí, což může hrát důležitou roli hlavně při vyšívání na jemnějších látkách. No a když píšu silnější, tak to znamená, že to má následně vliv na nastavení napětí nitě. Klasická síla běžně používaných vyšívacích nití je 120d/2. Dají se pořídit i jiné, ty jsou ale vhodné na konkrétní speciální techniky, zatímco s touto silou se počítá u běžně tvořených a prodávaných designů. Stejným číslem jsou označené nitě PES i VS, nicméně ty první prostě jsou silnější. Když začínáte vyšívat s novými nitěmi, tak si musíte nastavit a otestovat správné napětí na vašem stroji, takže není problém to přizpůsobit polyesterovým či viskózovým, nicméně právě z tohoto důvodu není vhodné míchat v jedné výšivce oba typy nití. Když už pominu rozdíl v lesku, tak silnější polyesterka vám bude více pnout, případně se trhat a je potřeba pro ni napětí trošku povolit. A komu by se chtělo nad tím přemýšlet a při každé výměně barvy to hlídat, že. Takže je lepší nemíchat, a pokud už musíte, tak na to myslete, ať se vyhnete zklamání nad hotovou výšivkou.

Už jsem psala výše, že z více důvodů mám radši viskózy, nicméně používám jeden speciální kón polyesterové nitě Brildor a hrozně se teď ve mně pere, zda si po jeho vypotřebování neobjednám stejný odstín znovu. Žádná z dostupných viskózových nití totiž nemá tak nádherný odstín světlounké modré. Je světlá, přitom plná, Marathon i Sulky jsou proti tomu nemocné bledule. Taky vidíte vpravo více blankytu nebo jsem jenom já magor na barvy?

To bylo shrnutí základních rozdílů mezi oběma typy nití. Jak jsem psala v úvodu, žádná z nich není lepší nebo horší, volba je vždy na vás podle toho, co od výšivky očekáváte, jaké máte preference pracovní i estetické a hlavně bude mít dost možná poslední slovo váš mazlík. Některé stroje fakt polyesterky nemají rády, a není to názor jen můj, zkušenosti tohoto typu kolovaly po mezinárodních vyšívacích fórech už před více než 25 lety, kdy jsem s vyšíváním začala.

Takže pokud jste nováčci, požádejte obchodníky o vzorky nebo si kupte ten nejmenší dostupný návin zvolené značky a zkrátka zkoušejte, co vám bude vyhovovat a co se vám bude líbit.

Když byla řeč o porovnání nití z hlediska kvality, napíšu ještě svůj názor, nebo spíš zkušenost s nitěmi, které používám. A mluvím o viskózových nitích.

Určitě se nezklamete s klasikou Sulky (Gunold) a Marathon. Poměr cena / výkon je více než slušný. Kdybych si za každou cenu musela vybrat jen jednu značku, tak volím Marathon, trhají se mi o něco méně, než Sulky a také mi vyhovuje jejich vyšší a štíhlejší kón, široká základna Sulky zabírá zbytečně moc místa.

Nitě mám uložené v komodě MALM z Ikea, kde jsou zásuvky vysoké, takže se Marathonky na výšku vejdou a užších kónů se mi tam vejde víc.

Ale Sulky určitě nejsou kvalitativně horší, používám obě značky, nemají úplně stejné barevnice, tak některé odstíny jsou unikátní jen pro konkrétní firmu. Barvy se dají mezi sebou bez problémů míchat, lesk i síla nitě jsou stejné, ve výšivce nepoznáte rozdíl. Barvy nepouští ani při vyvářce, lesk zůstává. Mám spoustu opravdu letitého oblečení, polštářů, ručníků, taštiček a všeho možného, za ty roky už tisíckrát praného, a nic nevybledlo, neztratilo lesk ani se nitě netrhají či netřepí.

Kvalitou vás rozhodně nezklame Madeira, bohužel cena je výrazně vyšší.

Vyzkoušela jsem také nitě Royal, cena je slušná, trhání není nijak tragické, ale poté, co mi do bílé látky po prostém namočení pod vlažnou tekoucí vodou zapustila barvu jejich zelená a žlutá, jsem s nimi skončila. Ostatní nitě ani na vyvářku nikdy s barvou problém neměly. Možná to byla zrovna nějaká špatná šarže, nechci je hanit, ale zničilo mi to dva hotové výrobky a víckrát už to riskovat nebudu.

Také jsem zkusila nitě Sprint, jejich barevnice vychází z Marathon, čísla odstínů jsou stejná, bohužel některé zejména světlé odstíny jsou oproti Marathon mdlé, takže to pro mne není plnohodnotná náhrada. Ale kdo není tak vybíravý na odstíny jako já, tak může být spokojený. Trhají se mi o trochu víc než Marathonky, ale zas ne nějak tragicky a cena je příznivější, tak je to něco za něco.

A ještě jedna zkušenost, tato je ale výrazně negativní. Jsou to nitě Swiss. Kón vypadá jako Marathon, barva slušná, sytá, ale nevyšila jsem s touto nití ani 20 stehů v kuse. Nikdy, nikdy, nikdy se mi nic tak netrhalo (v úplně každém stroji) jako tato nit. Pokud máte dobrou zkušenost, tak mi prosím napište do komentářů, ráda bych věděla, jestli někdo takový existuje, třeba jsem měla jen smůlu na špatný vzorek.

Občas se od začátečníků objevuje dotaz, zda lze použít k vyšívání klasické šicí nitě, zrovna nedávno někdo zmiňoval, že testuje v novém vyšíváku nitě Unipoly. Prosím vás – šicí nitě NE! Je jasné, že pořizovací cena vyšívacích nití je vysoká, hlavní problém je v té počáteční poměrné značné investici, kterou prostě musíte udělat, protože s deseti barvami si nevystačíte, a poté, co jste utratily desetitisíce za stroj, je zjištění, že další peníze ještě padnou na nitě a výztuhy, docela demotivační. Ale používat šicí nitě nemá smysl, a to ani na zkoušku. Možná vám nebude vadit, že nitě nemají oproti vyšívacím žádný lesk, ale určitě vám bude vadit, že výšivka bude jak prkno, látka kolem ní se bude vlnit a nit se bude trhat. Neviňte nekvalitní design, v něm chyba není. Šicí nit je totiž silnější a designy na to nejsou nastavené. Šicí nit také není tak hladká, jako ta vyšívací, proto se během vedení ve stroji a hlavně v jehle více odírá, zvlášť ve vysoké rychlosti, takže frekvence trhání bude hodně vysoká. A ještě si nechutně zanesete stroj vlákny a prachem z těch odíraných nití. No prostě bude s tím jen mrzení a design takto stejně neotestujete, vzorek nebude mít vypovídací hodnotu. A totéž platí i pro spodní nit, vždy používejte spodní nitě určené pro strojovou výšivku, ať už předvinuté „bobbiny“ nebo velkou cívku, ze které si budete převíjet.

Jak jsem psala v úvodu, objektivně nelze vyhodnotit, které nitě jsou lepší, každý má jiná kritéria a jiné nároky, ale doufám, že vám můj článek aspoň trochu osvětlil některé dosud neznámé skutečnosti, případně i pomohl v rozhodování, které nitě pro vás budou vhodnější.

Tak příjemné vyšívání!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *