Recenze Ottobre 6/2019

Recenze Ottobre 6/2019

Pokud nové dětské číslo pro zimní sezónu ještě nemáte doma a chcete se podívat, co v něm najdete, zde je má tradiční recenze.

Nejprve přehled všech modelů:

Přehlídku zimní módy začíná krásná květinová tunika s úzkými jeggings z úpletu s denimovým potiskem a moderním lampasem v bočním švu. Střih lze použít i na ušití klasických legín a když se nebudete chtít zdržovat s lampasem, stačí na bok střihového předního i zadního dílu přidat 2 cm. Tunika je ušitá z viskózového jednolíce, takže krásně splývá a řasení zbytečně nepřidává na objemu. Průkrčník je lemován tzv. proužkem napůl.  Kanýr v horní části je všitý, což mně osobně přijde na šití jednodušší, než ho našívat na povrch. Pokud by vám to v kombinaci s kanýrem ve spodní části přišlo už trochu moc, lze jej klidně vynechat a do švu místo něj všít třeba kontrastní paspulku. Jeggings i tunika jsou ve velikostech 128-170.

Na další straně se ve stejných velikostech představuje halenka z jemné viskózy a minisukně z látky imitující kůži. Pokud vám halenka připadá povědomá, tak se nemýlíte, podobný střih se objevil v dámském provedení v posledním Ottobre 5/2019. Bohatě nabírané rukávy, v zadní části delší, jsou teď hitem. Sukně je jednoduchá, mírně rozšířená, všitá do pásku a opatřená užitečnými kapsami.

Na dalších dvou dvoustranách jsou kousky pro mladé muže. Každý z nich ve velikostech 134-170 a každý z nich je nezbytnou součástí šatníku. Jmenovitě: košile, kalhoty klasického střihu z manšestru, triko, svetřík z merina a tepláky. S těmito střihy si v různých obměnách své vystačíte po celou sezónu, a ne jen jednu. Mimochodem, právě toto je ukázka, proč se časopis Ottobre i přes svou zdánlivě vysokou cenu nakonec vyplatí víc, než mnohé jiné střihové časopisy nebo nákup jednotlivých hotových střihů. Jeden časopis vám totiž může sloužit pro více let a také více dětí.

Střih na kalhoty je ve variantě B, která se v Ottobre objevuje čas od času, a pokud jste dosud nevěděly, co to označení znamená, tak vězte, že je to verze pro silnější děti.

Chlapeckou kolekci kompletuje bunda z umělé kůže jednoduchého střihu, který lze využít například i pro softshell nebo lehčí prošev.

Na dalších stránkách najdeme opět modely pro malé slečny. Kytičkované šaty z viskózy ve stylu hippie mají jednoduchou mírně rozšířenou siluetu, o zajímavý detail se postarají bohaté volány na rukávech.

Halenka z potištěného jednolíce má podobný detail na předním díle, jako tunika z úvodu časopisu, jen je rovného střihu. Doplňuje ji dlouhá sukně do gumy s řasením na bočním díle. Ovšem přiznám se, že kombinace látek je na mne tedy už trochu moc hippie…

První půlku časopisů uzavírá bunda z „kožíškového“ fleecu. U nás tento materiál najdete v e-shopech pod názvy alpenfleece, lama fleece nebo wellsoft. Bunda je podšitá bavlněným popelínem, zapíná se na zip, samozřejmě nechybí užitečné kapsy a kapuce. Velikosti: 128-170.

Od slečen se posuneme k těm nejmenším. Šatičky ve velikostech 62-98 jsou ušity z vyšívaného bavlněného twillu a nostalgicky připomínají klasické miminkovské střihy z dob minulých – jsou řaseny do sedýlka a rukávy jsou stejně jako předcházející modely pro slečny zakončeny kanýrem, takže se budou snadno oblékat a vejde se pod ně pohodlně bodýčko, takže holčička bude v teple a přesto za parádnici. Šaty doplňuje kabátek z krásného pudrově růžového merina zdobený ruční aplikací. Šablona na tuto aplikaci je součástí šicích instrukcí.

Na další straně se šatičky opakují, tentokrát jsou ušity z jemné bavlny a doplněny legínami. Pro chlapce jsou tady klasické manšestrové kalhoty s náprsenkou jako ze starých dob, doplněné popelínovou košilí se stojáčkem. Správné retro pro mimina! Všechny modely jsou ve velikostech 62-98.

Ve stejných velikostech jsou i tepláky a triko ušité z pohodlného a ekologického merina. Na naše současné zvyklosti je vlněné merino zdánlivě trochu méně pohodlné na údržbu, ale vlna přirozeně odpuzuje nečistoty, takže se oblečení nemusí tak často prát. Základem je oděvy dobře vyvětrat, samozřejmě za předpokladu, že případné nečistoty co nejdříve odstranítě žlučovým mýdlem. Oblečení z merina se pere jemně, ručně ve vlažné vodě. Po vyprání se jen lehce vymačká a zaroluje do ručníku, který vytáhne část vlhkosti, a pak se dosuší volně rozložené.

Trika mají rozepínaní na rameni pro pohodlné oblékání. Tepláky (a jedno z trik) mají v bočních švech všité kontrastní lampasy, které jsou stále trendy.

Pro batolata a školkové děti v zimním čísle najdete oblíbené legíny a dva druhy tunik. Ty lze použít i jako šatičky, stačí dle potřeby upravit délku. Jedna tunika je jednoduchá, jen mírně rozšířená a zdobení obstará našitá aplikace, kterou si také můžete vykopírovat ze střihových instrukcí. Druhou tuniku zdobí řasení na sedle a rukávy šité ze dvou dílů, z nichž ta spodní část je zřasena do spojovacího švu.

Menší velikost legín (62-98) jsou střihově koncipovány tak, aby pojaly i plenku, větší velikosti (104-128) už s ní nepočítají.

Mikina na následující straně je už teď hitem internetu. Přední díl je důmyslně seskládán z více dílů a tvoří originální obraz ježka. Děti budou takovou mikinu milovat a vy na ni můžete využít menší kusy teplákoviny a wellsoftu z předchozích projektů. Velikosti: 86-122.

Holčičí tričko s nabíranými rukávy ve velikostech 98-128 doplňují bombarďáky (nejedná se o mé názvosloví, ale o doslovný překlad z angličtiny) ušité z chambray. Pokud jste začátečnice a nevíte, co je chambray, tak vězte, že je to bavlněná látka vzhledově podobná džínovině, ale díky plátnové vazbě je hladší a lehčí, přitom si zachovává pevnost. Přiznám se, že mě bombarďáky v tomto provedení trochu zaskočily. Kalhoty tohoto typu jsem dosud viděla maximálně tak u kojenců a v létě, stylizace na zimu s punčoškama není úplně můj šálek kávy, ale někoho možná nadchne. Mě tedy nadchl hlavně ten ježek, takové triko bych jako dítě určitě nesundávala ani na spaní;-)

Jsem zvědavá, jestli se ježek přidá k ikonické lišce a vlkovi z čísel 4/2010 a 4/2015 a bude taky tak nekonečně populární.

Popojedem dál: velikosti 98-128 a holčičí halenka, sukýnka a šaty. Halenka je z bavlněného batistu a má všechny klasické prvky – malý kulatý límeček, nabírané rukávky a řasení do sedla. Sukně je šitá z hrubého manšestru a její přední díly jsou střiženy diagonálně, aby manšestrové proužky tvořily zajímavý detail. Šaty jsou ušity z měkkého bavlněného twillu a jejich sukýnka je v pase zřasena do horního dílu, takže se budou krásně točit. Kapsy jsou všité v pase do sesazovacího švu.

Ve stejných velikostech jsou na další straně manšestráky pro kluky a triko z jednolíce se zapínáním na knoflíky.

Manšestráky na další straně doplňuje skvělý kardigan z merina. Klasický střih, který nikdy nevyjde z módy.

Střih na rolák, který má chlapeček oblečený, lze najít v Ottobre 4/2019.

Zimní  kolekci uzavírají kalhoty z jemného manšestru s našitým lampasem, klasická košile a střih na takového zvláštního mašlo-motýlka. Letos v zimním čísle na rozdíl od předchozích let nejsou prezentovány modely pro slavnostní příležitosti, ale právě podle těchto posledních střihů lze z vhodně zvoleného materiálu takové oblečení ušít. Mimochodem – košile je určena i pro úplně švadlenky začátečnice, které si na klasickou košili zatím netroufají. Množství střihových dílů bylo eliminováno, košile nemá extra sedlo ani légu a klasický košilový dvoudílný límec byl sloučen do jednoho střihového dílu. Snadnější už to být nemůže!

Tak, a to bylo ze zimního čísla vše, a bylo to vše i pro rok 2019, pokud jde o šití pro děti. Ale nemusíme smutnit, ještě nás čeká rodinné číslo, které teprve definitivně uzavře sezónu.

Pokud se vám nové číslo líbí nebo naopak nelíbí, napište mi do komentů, ráda si přečtu vaše názory.icona

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *