Recenze Ottobre 5/2022

Tentokrát jsem si celkem pospíšila a recenzi nového dámského Ottobre si můžete přečíst už po týdnu od data edice časopisu. To je výkon!

V článku o podzimním dětském Ottobre, a vlastně už v mnoha článcích v předchozích letech jsem psala, že se vždycky nejvíc těším na dámské číslo pro podzimní/zimní sezónu. A myslím, že ani toto číslo nezklamalo. I když si tradičně opět neodpustím rýpnutí ohledně prezentace některých modelů, které namísto navnadění mnohé čtenářky spíš odrazuje. Přitom střihy samy o sobě jsou fajn, ale ty použité látky, kombinace, velikosti… No, udělejte si obrázek samy.

Takže klasická výzva ke čtení recenze: uvařte si dobrou kávičku nebo čaj, nebo nalijte sklenku něčeho ještě víc zahřívacího (v tomto počasí je to vyloženě potřeba) a pojďme společně zalistovat.

Já vždycky prohlídků šicích časopisů začínám přehledem střihů. Dělala jsem to tak dvacet let s Burdou a dělám to dál. Protože na těch ilustracích si udělám nejlepší představu, co je v čísle obsaženo. Spousta detailů se totiž na fotografiích modelů ztratí v potisku na látce nebo třeba vinou špatné pózy modelky.

Model na první dvoustraně je v textu označen jako základ podzimního šatníku. No, v tomto provedení tedy nevím. Možná jako základ domácího šatníku? Protože si úplně nedokážu představit, že bych v tomto přišla do práce nebo skočila do Lidlu pro rohlíky. Jednotlivé střihy jsou fajn, ale tak divoký potisk látky se dá zvládnout v létě, a to ještě spíš jen na jednom kusu oděvu, doplněném nějakou zklidňující jednobarevkou, ale kombo tak výrazného kabátku a kalhot bude bohužel vždy působit jako nějaký domácí komplet nebo pyžamo, a čím je chladnější počasí, tím víc se tento pocit zvýrazní.

Odhlédnu tedy od nápadného retro potisku a zaměřím se pouze na střihy, a ty už tolik kritizovat netřeba. Široké rovné kalhoty už jsou chvíli v módě, i když teď mi tento trend nepřijde tak silný, jako v devadesátkách. Tento model má vzadu v pásku všitou gumu, takže jsou kalhoty pohodlné a vyrovnají nějakou tu drobnější změnu váhy. Vpředu je zip a pásek je originálně zakončen vázačkou. Doporučeným materiálem jsou lehčí viskózové tkaniny, aby kalhoty pěkně splývaly a povlávaly. Velikosti: od 34 až po 52.

Na kabátek kimonového typu se hodí stejný typ lehčích tkanin, z pevných látek by vypadal neforemně a zbytečně by přidával objem. Kimono kabátek jsem chtěla šít už dávno, třeba v Ottobre 5/2018 na něj byl střih, ale měla jsem představu kabátku z tmavé látky s květinovým potiskem a černými légami, což v uvedeném čísle nebylo, a moc se mi tenkrát nechtělo si hrát s úpravami střihu. Tak toto kimono je přesně podle mých představ a navíc se dá střih prostým prodloužením perfektně využít na ušití županu, což už taky dost dlouho plánuju. Mám na něj nachystáno krásné směsové hedvábí, to bude župánek jedna radost, akorát teda asi nemá smysl teď s šitím chvátat, tuto zimu to spíš bude chtít župan z úplně jiného materiálu. Nevadí, důležité je, že správný střih je k dispozici, on do jara počká. Velikosti: 34-52.

Pod volné kimono je třeba obléct něco přiléhávého, buď v teplejších dnech nějaký top bez rukávů nebo potom klasické přiléhavé triko. Tady není moc o čem psát, prostě triko. Pokud střih podobného typu už nepoužíváte z předchozích čísel, tak teď už se bez něj určitě neobejdete. Můžete podle něho šít z jednobarevných i potištěných úpletů a jakmile jednou vychytáte správnou velikost a případné úpravy, tak pak už můžete šít trička jak na běžícím pásu. Pokud máte overlock či coverlock, tak už víte, že takové šití je extrémně rychlé a taky uspokojivé – s malým úsilím máte během chvilky nový kousek do šatníku. Vlastně jedna věc mě v popisu trička zaujala – je ušito ze směsového úpletu ze sójových a modalových vláken. Modal je celkem známý, asi už většina z nás ví, že se jedná o druh viskózy produkované z celulózy z bukového dřeva, ale se sójovým vláknem se u úpletu setkávám asi poprvé. Velikosti: 34-52.

Bílá halenka na další straně má zajímavě řešený límeček, podle mne velmi lichotivě, protože véčkové otevření výstřihu opticky prodlužuje krk. Zajímavě řešené jsou i manžety, ač to asi nebude řešení pro každého. Nicméně modifikace je jednoduchá a určitě nebude překážkou pro použití tohoto střihu. Přední díl je o něco kratší než zadní, na bocích jsou rozparky. Halenka je ušita z bavlněného popelínu. Pohodlnou volbou bude elastický popelín, oblíbené Madeiry nebo také například Silky. Velikosti: 34-52.

Šaty z potištěného viskózového úpletu mají raglánové rukávy ve zkrácené délce a kulatý výstřih zakončený podsádkou. Nejzajímavějším detailem je originální sklad na bocích sukně, díky kterému budou šaty za chůze povlávat a dělat hezkou siluetu, přitom vepředu na břiše nepřidávají zbytečně na objemu, takže budou slušet snad každé postavě. Velikosti: 34-52.

Modely na další dvoustraně jsou pro studenější období. Šaty z merina s prodlouženým rukávem mají stejný horní díl jako viskózové šaty z předcházející strany, zatímco sukňovou část tvoří čtyři godetové díly. Tento typ sukně velmi lichotí postavě. Švy šatů i okraje jsou pro originální efekt zakončeny rolovacím stehem šitým na overlocku. Šaty doplňuje kratší kabát ve stejné barvě ušitý z vařené vlny. Má velkorysý střih, takže i když je šitý bez podšívky (= časově méně náročný na šití), tak jej můžete využít i při nižších teplotách, protože má dost prostoru pro vrstvení dalšího oblečení. Tělo i rukávy kabátu mají mírně tulipánovou siluetu (tedy uprostřed více zaoblenou). Vařená vlna má spoustu pozitivních vlastností, například odpuzuje vlhkost, a také se netřepí, takže okraje se nemusí zakládat. Krásný stojáček, ručně našité kapsy, prošité švy a okraje, a výrazné knoflíky, to vše dodává tomuto kabátu velmi elegantní vzhled. Oba modely jsou ve velikostech 34-52.

Následující šaty přesně splňují definici pojmu „malé černé“. Jsou ušity z bavlněného krepu, který je prodyšný a nemačká se. Průsvitné organzové rukávy s manžetami z krepu se zapínají na tři krásné vintage knoflíky. Rukávy jsou v hlavici zřasené. Horní část šatů je tvarována záševkem, šaty jsou plně podšité. Sukně je v pase tvarována sklady. Vzadu je skrytý zip. Velikosti: 34-52.

Vydavatel doporučuje použít střih i na méně formální variantu šatů a odkazuje na džínové šaty na svém Instagramu. Bohužel zatím je tam nevidím, tak snad budou brzy opravdu doplněny a nedopadne to stejně, jako s chybějícími stránkami v sekci Ottobre LAB, na které jsem si stěžovala v minulé recenzi.

Variací na černé šaty jsou následující šaty z pracího kordu s elastanem. Liší se jinak střiženými rukávy a sukně nemá v pase sklady, nýbrž je nařasená. Šaty jsou plně podšité. U krku je lodičkový výstřih, rukávy mají rozparky pro pohodlnější nošení. V bočním švu jsou kapsy. Na ušití tohoto modelu se budou nejlépe hodit mírně pružné materiály, například kord či džínovina s přídavkem elastanu nebo úplet ponte. Spojení horního a sukňového dílu má být přesně v linii pasu, proto je určitě dobré před šitím se důkladně přeměřit a prodloužit či zkrátit díly podle potřeby. Každá postava je individuální a špatně umístěný pas může velmi pozměnit celkovou siluetu šatů. Nejjistější je ušít tzv. toile, tedy zkušební model z plátna nebo jiné levné či zbytkové tkaniny, a to zvlášť pokud originální model hodláte šít z dražší látky.

Od šatů se posuňme ke kalhotám. Tyto jsou opět v široké siluetě, všité do pásku, mají klasický krytý zip a na předním díle nápadné protisklady. Jsou ušité ze směsi krep/viskóza a díky tomuto materiálovému složení kalhoty pěkně splývají, jsou prodyšné, příjemné na nošení a vypadají elegantně i pokud v nich celý den sedíte. Velikosti: 34-48.

Kalhoty doplňuje halenka z ultralehké viskózy s nařasenými rukávy, výstřihem do V a stojáčkem, na kterém je našitá vázačka. Tu můžete zavázat na mašli nebo nechat jen tak na volno. Případně ji také úplně vynechat. Přední a zadní díl je shodný se střihem na bílou halenku z úvodu časopisu, takže můžete jednotlivé díly obou střihů volně mixovat a vytvářet různé varianty. Když jsem tento střih poprvé viděla, tak mi jako první naskočila myšlenka: perfektní střih pro všechny mé nasyslené Silky! Máte také nasysleno nebo jste ty šťastné bytosti, které si koupí látku, něco z ní ušijí, a pak si koupí další látku? Ha?! Velikosti: 34-52.

Šatů je v tomto čísle opravdu velmi slušná zásoba, a nejedná se jen o opakované variace jednoho střihu! Fialové šaty vlevo jsou ten pravý model na zimu. Mají délku pod kolena, vzadu rozparek pro pohodlný pohyb, nabírané rukávy a kolem krku volnější rolák. Silueta volně kopíruje postavu, takže jsou velmi pohodlné a dají se ušít i ze silnějších materiálů, například z vaflového úpletu, ottomanu, teplákoviny, merina nebo třeba ponte.

Šaty vpravo jsou z viskózového úpletu, takže se naopak nehodí pro vyloženě mrazivé dny. Rukávy jsou zřaseny do gumičky, véčkový výstřih je lemován proužkem. Živůtek je pod prsy zřasen do pásku, do kterého je všitá rozšířená sukně. Viskózový úplet je sice relativně tenký, ale poměrně těžký, třeba ve srovnání s bavlněným jednolícem. Proto aby se lem v pase nevhodně neprověšoval, je ušitý dvojmo, což dodá i lepší tvar. Velikosti obou modelů: 34-52.

Tipuju, že tento zavinovací kabátek se stane hitem. Je ušitý z merina, stejně jako tričko pod ním. To je ušité podle stejného střihu, jako černé triko z úvodních stran. V chladném období je vždy lepší vrstvit lehčí oblečení, spíše než si obléct jeden velmi silný kus oděvu. Jednak dvě tenké vrstvy zahřejí více, protože vzduchová kapsa mezi nimi zadržuje přiměřené teplo, přičemž nadměrné teplo odvádí pryč a tělo může lépe dýchat, a samozřejmě je také jednodušší v případě potřeby jednu vrstvu odložit. Takže tento twinset je ideálním řešením. Díky stejnému materiálu použitému pro oba kusy oblečení působí celistvě a tím elegantněji, přitom ale na střídačku můžete naopak kombinovat jednotlivé díly s jinými kousky z vašeho šatníku a vytvářet spoustu variací.

Sestavu doplňují kalhoty z mírně elastického bavlněného saténu s potiskem v japonském stylu. Kalhoty jsou ve zkrácené délce, rovného střihu, s džínovými kapsami vepředu i vzadu. Díky tvarovanému pásku je střih v horní partii velmi lichotivý a pohodlný na nošení. Velikosti všech modelů: 34-52.

Přehlídku modelů tohoto čísla zakončují opět šaty. Střih je velmi univerzální, stačí zkrátit rukávy a použít veselejší barvy a jsou z toho šaty na léto jak malované. Tady je pro kontrast použit na légu a pásek drobnější potisk. Kontrastní efekt lze ještě zvýraznit použitím jednobarevné látky, anebo naopak potlačit použitím stejného tisku jako na zbytku šatů. Zavinovací efekt živůtku tvarovaného záševky lichotí postavě, což dále umocní dva řasené díly sukně. Zadní část živůtku má ve spodní části šest řad žabičkování, stejným způsobem jsou zakončeny rukávy, které jsou zřaseny i v rukávové hlavici. Pásek v přední části vzadu přechází do vázačky. Nutností u takového střihu je samozřejmě použití splývavé, lehké látky, například viskózy. Velikosti: 34-52.

A to je z tohoto čísla vše! Jak se vám líbí? Za mne je tam dost originálních modelů, a ne pouze variací na již dříve publikované střihy, což se někdy v časopisech děje a nemám to ráda, takže já jsem s tímto číslem spokojená.

Jen mě mrzí, že modelů nenápadně ubývá, což samozřejmě jako ve všech ostatních odvětvích v současnosti souvisí s cenou. O to víc se teď hodí nadčasovost střihů v Ottobre, protože i archivní čísla, která jsou výrazně levnější, mají spoustu střihů, které jsou plně využitelné i dnes. O jednom takovém modelu z úplně prvního dámského Ottobre z roku 2006 už mám delší dobu rozepsaný článek, tak ho musím brzy dokončit.

Budu ráda, když mi napíšete, jak se vám toto číslo líbí. A pokud už ho máte doma, tak přeju příjemné šití a určitě se pochlubte s fotkami hotových projektů. Připomínám, že pokud si chcete jednotlivé fotografie zobrazit ve větší velikosti, můžete tak udělat v e-shopu.