Recenze Ottobre 1/2020

Recenze Ottobre 1/2020

V lednu vyšlo první letošní dětské číslo Ottobre a já jsem si tentokrát s tradiční recenzí dala tedy hodně načas.

Pokud jste se pořádně podívaly na titulní stránku nebo Ottobre sledujete dlouhodobě, tak víte, že časopis letos slaví 20. narozeniny. Nějak tomu ani nemůžu uvěřit, protože jsem Ottobre na český trh uváděla v roce 2009, takže u jeho 10. výročí jsem už byla a zdá se mi, že to bylo skoro včera. Schválně, kdo si pamatuje titulku s obrýleným chlapečkem?

Mimochodem, toto číslo už byste v e-shopu hledaly marně, patří k těm úspěšným, a tedy již vyprodaným.

Na třetí stránce nového čísla jeho zakladatelka a hlavní návrhářka Tuula Hepola v editoriálu vzpomíná na začátky, kdy poprvé vezla podklady k tisku časopisu do tiskárny svým maličkým žlutým Renaultem a mistr z tiskárny jí ukazoval venku stojící obrovský kamion – byl plný papírových rolí na tisk prvního čísla Ottobre. Představuju si, jak to muselo být svazující, ta obrovská zodpovědnost, finanční náklady, a zároveň pocit nadšení, že pouštím do světa úplně nového, originálního, s hlubokou vírou v budoucí úspěch.

Mimochodem, v současnosti se Ottobre prodává do 140 zemí světa v osmi jazykových mutacích. Kolik teď asi stává před tiskárnou kamionů s papírem…?

A teď už k novému číslu. Na začátek tradiční přehled modelů:

Prvním modelem je roztomilá šatová sukně z melírované teplákoviny v jemné pudrově růžové barvě, pod kterou má modelka podvlečené klasické raglánové tričko z bavlněného jednolíce. Oba modely jsou k dispozici ve velikostech 74-110. Svrchní vrstvou je nádherný kabátek z broušeného bavlněného twillu, podšitý popelínem z organické bavlny. Mít holčičku v příslušném věku, tak je tento kabátek to první, co do jarního šatníku šiju. Má ten správný holčičí styl, přitom je praktický, protože se hodí k sukni i kalhotám, je dostatečně prostorný, aby se pod něj vešel i teplejší svetřík a není složitý na šití. Bude vypadat výborně třeba z micropeache, tencelu anebo se dá jednoduše ušít bez podšívky ze softshellu. Díky ohrnovacím rukávům holčička z kabátku nevyroste hned během prvního jara. Velikosti 86-116.

Teď pro změnu  něco pro kluky: tradiční manšestráky s laclem jsou osvědčená klasika – nemusíte řešit, jestli se během hraní nevykasalo tričko a chlapeček neběhá s holými zády. Navíc není ani takový problém s tím, když kalhoty hned úplně přesně nepadnou v pase, protože kšandy to posichrují a je tam trochu rezerva na růst. Kalhoty doplňuje stejné triko, jako u předchozí holčičí varianty. Celý set uzavírá lehká nepromokavá bunda s kapucí, která dobře poslouží i při jarním větru a dešti. Velikosti: bunda 80-110, triko 74-110 a kalhoty 86-122.

Pro malinko větší děti je kabátek s kapucí z jemného manšestru (kordu) podšitý lehkým potištěným úpletem. Rukávy jsou všity do lemu, takže budou pěkně držet na místě a nepotáhne do nich. Záda bundy zdobí velká aplikace typické japonské kočičky pro štěstí Maneki Neko, kterou si můžete vystříhnout podle nákresu ve střihové příloze. Bunda se hodí pro kluky i děvčata, záleží, jaké barvy a styling zvolíte.

Také střih na legíny se uplatní pro všechny děti, jsou totiž pohodlné na nošení, jednoduché na šití a i ti chlapečci, kteří v legínách chodit nechtějí, si je rádi vezmou jako spodní vrstvu třeba pod lehké softshellky.

Zato delší zajímavě tvarovaná mikina s kapsami v bočních švech je záležitost ryze holčičí, která právě s legínami tvoří zajímavou a pohodlnou kombinaci. Velikosti: kabátek 98-128, mikina 92-128 a legíny 92-134.

Stejně tak jsou ryze holčičí i dvoje šatičky. Ty potištěné jsou z bavlněného jednolíce a jsou sešité z panelů dvou různých úpletů. Doplňují je legíny ušité podle stejného střihu, jako na předchozí stránce, jen jsou opět sešity ze dvou látek.

Tmavé košilové šaty strohého střihu i barevnosti z lehké bavlněné džínoviny umožňují využít na doplňující legíny ty nejdivočejší barvy, nebo je lze doplnit barevnými korálky, náhrdelníky, přívěšky případně rovnou dozdobit už při šití výšivkou, ozdobnými stehy nebo aplikacemi. Anebo to celé můžete pojmout naopak – šaty ušít z barevné látky a doplňovat jednobarevnými legínami. S jedním střihem lze udělat spoustu parády. Spotřeba na šaty je cca metr látky, tak je možná čas začít vytahovat ty nasyslené potištěné bavlny a popelíny z dovozu, které na rozdíl od našich bavlněných látek jsou krásně hladké a splývavé a mají i výraznější barvy.

Šaty s kapucí jsou teď hitem v dětské i dámské módě. Určitě tomu nahrává aktuální obrovská nabídka vhodných materiálů; jedničkou je asi bavlněná teplákovina s elastanem, která splňuje všechny nároky na tento typ oblečení. Šaty se výborně doplňují s legínami, jsou pohodlné a zahřejí. Konkrétně tento model má velmi zajímavě řešené kapsy. Velikost šatů: 98-128, legíny 92-134.

Další šaty jsou ze stejného materiálu, ale mají úplně jiný styl. Hned na první pohled evokují šedesátky, a to jak siluetou, tak i kombinací různých panelů látek. V tomto stylingu se šaty hodí i na formálnější příležitosti, ale stačí změnit látku a efekt bude hned jiný. Velikosti: 104-140.

Na mnohem teplejší jarní dny jsou určeny následující modely: kraťásky s náprsenkou, které jsou variací na chlapecké manšestráky s laclem ze strany 6, doplněné kouzelnou halenkou z fáčoviny (double-gauze). Gázovina frčí už snad třetím rokem a podle šíře nabídky tohoto materiálu v obchodech zájem o ni rozhodně neklesá.

Halenka je zdobená vertikálními rýšky a krátkou peplum sukýnkou, kterou můžete snadno prodloužit a získat tak střih na šatičky. Velikosti: 86-122.

Pro kluky, kteří nemají rádi současnou módu přiléhavého oblečení a dávají přednost volnějším kalhotám, které se dají rychle obléct a vysvléct, jsou vhodné tyto kalhoty z jemného manšestru. Jsou všité do pásku, ve kterém je guma, střih je volnější a samozřejmě nechybí užitečné kapsy vepředu i vzadu. Kalhoty jsou nejen pohodlné na nošení, ale taky rychlé na ušití. Výhodou manšestru je, že se postupným praním stále změkčuje, takže kalhoty budou čím dál pohodlnější. Ušít je můžete ale také z lehké rifloviny, plátna, různých funkčních sportovních látek nebo na léto třeba ze lnu.

Vhodným doplněním kalhot je košile se stojáčkem z jemné potištěné bavlny. Pokud máte stále trochu respekt před šitím límečků a manžet, v sekci Ottobre LAB si můžete stáhnout názorné grafické návody na šití.

Na řadu přicházejí modely pro nejmenší. Pyžamko z jemného dírkovaného úpletu nemusí být jediným využitím tohoto střihu. Lze jej využít také pro ušití spodního prádla pro studenější dny. Velikosti 62-92.

Overal z jemného bavlněného úpletu je snadný na ušití a pohodlný na nošení. Maminky se nemusí bát, že se dětem vykasá tričko a budou se batolit s holými zády. Ve velikostech 62-92 je spotřeba látky pouze 45-85 cm, takže lze využít i menší zbytky a začínající švadlenky si na takovém projektu můžou procvičit šití a využít třeba nenošená trika.

Na další stránce zrovna jedna taková holá zádíčka vidíme;-) Ale komu se zkrátka overaly nelíbí a dává přednost kalhotám a mikině, může to vyřešit podvlékacím bodýčkem. Mikina je ušitá z teplákoviny, kalhoty z jemné džínoviny. Oba střihy jsou ve velikostech 62-92.

Podle stejného střihu je ušitá i mikina na další straně. Použitá teplákovina s lurexem bude malým holčičkám moc slušet. Tepláčky mají speciálně koncipovaný střih vhodný i na objemnější látkové plenky. Velikosti opět 62-92.

Od nejmenších dětí skok rovnou k teenagerům: i pro ně jsou v nabídce populární lacláče. Tyto jsou z hrubého manšestru a k dispozici jsou ve velikostech 128-170. Doplněné jsou trikem jednoduchého střihu z dírkovaného úpletu. Strohý střih trika pozvedávají našité rýšky z bavlněné gázoviny.

Když kalhoty s laclem, tak i sukně s laclem! Tato je z džínoviny a doplněná romantickou halenkou z lehkého organického voálu. Po stranách má našité volány a v pase řasenou peplum sukýnku. Střihové řešení je podobné variantě pro menší holčičky z předchozích stránek. Velikosti opět v široké nabídce od 128 až do 170.

Následující modely jsou prezentované kluky, ale není problém je využít i pro holky.

Klasické jednoduché triko ve velikostech 110-146 je naprostým základem šatníku, ale pozor – tento střih je speciálně zúžen pro štíhlejší děti s obvodem hrudníku o cca 4-5 cm menším oproti klasické tabulce velikostí.

Tradiční oblíbená mikina na zip je ušitá z elastické bavlněné teplákoviny. Střih je ve stylu color blocking rozčleněn do více dílů, takže při šití lze využít různé zbytky materiálů z předchozích projektů. Stojáček a lemy jsou ušity z nápletu.

Kalhoty sportovního střihu jsou ušity ze směsového úpletu s potiskem denimu, takže jsou velmi pohodlné, přesto na první pohled nepřipomínají tepláky (což tedy asi řeší spíš maminky než děti, ty by nejradši do školy chodily v těch nejvytahanějších teplákách….). Kalhoty jsou v pase všité do širokého lemu, kde je tunýlek na gumu i na stahovací šňůrku.

Oblíbená bunda „bomber“, tentokrát s raglánovými rukávy, je dalším ze střihů, který dobře poslouží klukům i holkám. Totéž platí o jednoduchém triku s dlouhým rukávem a zajímavě řešených teplácích. Bunda je podšitá a na předních dílech má kapsy na zip. I na tyto kapsy najdete návod v sekci Ottobre LAB.

Šablonu na jednoduchou hadí aplikaci na tričku najdete na střihové příloze a využít na ni můžete zbytky žerzeje, který se netřepí, takže není nutné nějak speciálně začišťovat okraje.

Všechny modely z posledních stran jsou ve velikostech 128-170.

Na poslední stránce se tepláky znovu opakují, tentokrát s mikinou s lampasy na rukávech a kontrastním panelem na předním dílu. Myslím, že si tento střih zkopíruju do dámské verze pro sebe, představuju si jednobarevnou mikinu a ten lomený pruh na předním díle z nějakého květovaného potisku, hmmm, už jdu hledat vhodnou látku do svých zásob…

Jak to máte vy, také se občas necháváte inspirovat oblečením, které původně vůbec nebylo určeno pro vás?

Pokud vás první letošní Ottobre zaujalo, k dispozici je TADY. Jako obvykle je skladem v angličtině i v němčině.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *