Předplatné Ottobre 2024

Předplatné Ottobre 2024

S blížícím se koncem roku už se stalo tak trochu tradicí, že píšu o změnách týkajících se předplatného. Dnes se mi to ovšem píše trochu s těžkým srdcem. 

Změny totiž nejsou úplně pozitivní.

Budeme mít méně Ottobre.

A trochu se bojím, jestli pak budeme mít vůbec nějaké Ottobre.

Nechci strašit, zatím mám jen dílčí informace, budoucnost je možná nejistá i pro vydavatele Ottobre samotné, takže mi víc neřekli.

Jediná věc, která se ví v této chvíli najisto, je to, že předplatné lze objednat pouze na první polovinu roku 2024. Tedy na jarní a letní dětské číslo a na dámské číslo pro sezónu jaro/léto. Jestli to znamená, že pak už žádné další Ottobre nevyjde, nebo si jen ve vydavatelství nechávají otevřenou cestu pro pozdější rozhodnutí a nechtějí se k něčemu uvázat na celý rok, to bohužel nevím, zatím nejsou ochotni mi to říct.

Pro mne osobně je dost velká rána, takové trochu zatřesení „tradičními hodnotami“, protože Ottobre vycházelo od roku 2000, a já jsem ho na český trh uváděla na konci léta 2009. V té době jsem končila mateřskou s dcerou, které bude za pár dnů 18. Od narození jsem pro ni podle Ottobre šila, ona pak později se mnou vždycky ráda trávila čas v pracovně, kdy si listovala časopisem a vybírala, co bych jí měla ušít, pak mi pomáhala balit zásilky, ještě i teď mi občas něco vezme odpoledne na Zásilkovnu, když některá ze zákaznic potřebuje časopis urgentně. Mám s Ottobre prostě spojený velký kus pracovního i soukromého života, a vlastně nejen já, ale i celá rodina.

A je pro mne smutné po letech růstu být naopak svědkem poklesu. Ottobre ve svých začátcích na přelomu tisíciletí vycházelo nejdřív jako dětský časopis 4x ročně, vždy pro příslušné roční období. V jednotlivých číslech se objevovalo také pár dámských modelů, aby si maminky mohly ušít i něco pro sebe.

V roce 2006 se objevilo první dámské číslo, zatím je jedno pro celý rok. Toto číslo je mimochodem skvělé a dodnes podle něho šiju, například oblíbený kabátek z titulní strany, o kterém už dlouho slibuji samostatný článek.

Hned v následujícím roce 2007 se nastartovala tradice Ottobre Woman s jedním číslem pro jaro/léto a druhým pro období podzim/zima.

Mimochodem číslo 2/2007 bylo extrémně úspěšné, již před několika lety se vyprodalo, ale nyní je k dispozici posledních pár kousků stažených z různých obchodů v Evropě.

O deset let později se ediční plán rozšířil ještě o číslo Family, které obsahovalo tolik žádané střihy pro muže, doplněné několika modely pro ženy, například střihy v nestandardních velikostech či oblíbenými těhotenskými modely. To platilo po tři roky. Mimochodem tato čísla určitě doporučuji si pořídit do knihovničky. Jsou tam nadčasové základní střihy, které se vám budou hodit i po mnoha letech.

V roce 2020 se vrátil předchozí systém 4 dětská čísla + 2 dámská.

Od letošního roku 2023 přišla trochu přelomová změna na 3 dětská čísla + 3 dámská, což ovšem velká část čtenářek uvítala, protože dámských střihů není nikdy dost.

A teď najednou přišla informace garantující pouze 3 čísla pro první polovinu roku 2024:-(

Jsem z toho moc smutná. Ale nechci se v tom dál nějak moc piplat, když mám pouze dílčí informace, raději budu stále věřit, že se to ještě nějak zlomí a Ottobre čeká další zářivá budoucnost…

 

Radši tedy přejdu k praktickým informacím ohledně běžících či budoucích forem předplatného.

Stávající předplatitelé

Vy se nemusíte ničeho bát, komu předplatné běží, má ho uzavřené maximálně do čísla 3/2024, takže všechny časopisy obdržíte v souladu s podmínkami platnými v době objednání, podle toho, kterou variantu máte zvolenou a kdy vám předplatné začalo. Letos ještě vychází dámské číslo 6/2023 a v příštím roce zmíněná dvě dětská a jedno dámské číslo.

Nové předplatné

Pokud budete chtít po skončení stávajícího předplatného ještě pokračovat a objednat si ta zbylá čísla, která vyjdou, nebo jste úplně noví zájemci, můžete vybírat z následujících variant:

2 dámská čísla (6/2023 + 2/2024)

– pro ty z vás, kdo šijete pouze pro ženy a předplácíte poprvé anebo vaše předchozí předplatné skončilo číslem 5/2023

3 dámská čísla (5/2023 + 6/2023 + 2/2024)

– pro ty z vás, kdo šijete pouze pro ženy a předplácíte poprvé anebo vaše předchozí předplatné skončilo už číslem 2/2023 či dříve

2 dětská čísla (1/2024 + 3/2024)

– tedy prakticky dětské předplatné pro rok 2024. Pro ty z vás, kdo šijete pouze pro děty, předplácíte poprvé anebo vaše stávající předplatné skončilo číslem 4/2023 či dříve nebo jste měli celoroční předplatné pro rok 2023 a v příštím roce už nebudete chtít dámské číslo

3 dětská čísla (4/2023 + 1/2024 + 3/2024)

– pro nové předplatitele, kteří šijí jen pro děti a chtějí dětská čísla pro příští rok a k tomu ještě poslední letošní dětské číslo ve zvýhodněné předplatitelské ceně

3 dětská čísla a 2 dámská (5/2023 + 6/2023 + 1/2024 + 2/2024 + 3/2024)

– pro nové předplatitele, kteří chtějí mít vše od aktuálního čísla 5 až po konec předplatitelského období v příštím roce. Či pro ty, kterým skončilo minulé předplatné číslem 4/2023 a ještě neobjednali prodloužení.

3 dětská čísla a 3 dámská (4/2023 + 5/2023 + 6/2023 + 1/2024 + 2/2024 + 3/2024)

– poslední možnost objednání nejvyššího varianty pro nové předplatitele, kteří chtějí mít ještě za zvýhodněnou cenu poslední tři letošní čísla plus tři v příštím roce.

V dostupných variantách předplatného u vydavatele zatím chybí varianta kompletního předplatného pro příští rok, tedy na 2 dětská a 1 dámské číslo. Tato varianta se předpokládám objeví až koncem roku, protože zatím je na takovou objednávku ještě brzo, jelikož dosud nevyšlo poslední dámské číslo. Včas se potom objeví i v e-shopu.

V roce 2024 tedy časopis vychází v následujících termínech:

číslo 1: dětské jarní (Kids) konec ledna
číslo 2: dámské jaro/léto (Woman) v půli března
číslo 3: dětské letní (Kids) v půli května

Níže pro nováčky zrekapituluji kompletní informace o předplatném.
DŮLEŽITÉ: Časopis Ottobre není měsíčník, vychází v termínech uvedených výše. Předplatné se objednává na konkrétní období, neplatí tedy na kalendářní rok, ale předplácíte vždy na dané období od aktuálního čísla konkrétní počet kusů, které zvolená varianta předplatného zahrnuje.

Při objednání v e-shopu neklikejte v přehledu jednotlivých typů  předplatného na tlačítko Koupit, ale nejprve klikněte na příslušný obrázek, abyste na další stránce mohli vyplnit všechny potřebné údaje.

Jazyková verze
Předplatné lze standardně objednat v angličtině a němčině. Volbu provedete zde v této roletce po kliknutí na šipku:
Pokud si jazyk nezvolíte, bude vaše předplatné v angličtině.
Ottobre vychází kromě těchto dvou jazyků také ve finštině, holandštině, švédštině, španělštině a francouzštině. Tyto minoritní varianty nejsou v nabídce kvůli přehlednosti uvedeny, ale pokud byste o některou z nich měli zájem, napište to v objednávce do Poznámky.

Termíny
Předplatné se objednává vždy od aktuálně vyšlého čísla, případně čísla, které bude bezprostředně následovat.
Poznámka: doporučuji po objednání neprodlívat zbytečně s platbou, často se stává, že zákazníci neuhradí fakturu v dané splatnosti, mezitím vyjde nové číslo a již není možné objednat začátek předplatného zpětně od toho předchozího čísla.

Dárek zdarma
Pokud si předplatíte nejvyšší úroveň předplatného, tedy verzi Kids + Woman a je to vaše první předplatné, máte nárok na jedno archivní číslo jako dárek zdarma. Tuto volbu nezapomeňte uvést při objednání volbou v tomto políčku kliknutím na šipku, po kterém se vám rozbalí nabídka, ze které volíte. Pokud dárek nezvolíte, dodatečně není možné jej vyžadovat!
PROSÍM: nepokoušejte se objednávat předplatné opakovaně jakožto nový předplatitel. Veškeré údaje jsou ukládány, archivovány a systém u vydavatele dokáže vyhodnotit, že stejnému předplatiteli už časopisy někdy dříve chodily. A skutečně nestačí jen změnit jméno z manželky na manžela.
Pokud si přejete některé ze starších čísel, které v tomto výběru nejsou, uveďte to do Poznámky při odbavení objednávky v košíku. Pozor na jazykové verze, některá čísla už nemusí být k dispozici v jazyce, ve kterém objednáváte předplatné. Informace o dostupné jazykové verzi je vždy uvedená v popisu u jednotlivých čísel v e-shopu.

Zasílání
Předplatné zasílá přímo vydavatel z Finska, e-shop PattiStudio.cz je pouze zprostředkovatelem objednání, aby zákazník nemusel objednávat z cizojazyčných stránek a mohl platit v českých korunách. Bohužel zásilky z Finska jsou zasílány obyčejně a existuje riziko jejich ztráty. Vydavatel sice veškeré ztracené zásilky řeší a zákazník o žádné číslo nepřijde, ale pojí se s tím nutnost reklamace a čekání na její řešení. Nejedná se o nějaký masový problém, spíše existuje pár problematických pošt, kde k tomu dochází, jinak ve valné většině je vše bezproblémové. Přesto pokud máte špatné zkušenosti s vaší pobočkou, radím otázku předplatného zvážit a nechat si časopisy posílat třeba na spolehlivou adresu do práce, k rodičům či známým.

Poštovní schránka
Vypadá to sice směšně, ale ano, poštovní schránka JE důležitá! Jelikož časopisy z Finska nechodí žádnou formou registrované pošty, ale obyčejně, kvality doručení se lze jen těžko domáhat. Takže pokud máte schránku takové velikosti, že formát A4 se do ní nevejde, prosím neobjednávejte si předplatné, zvlášť pokud bydlíte v paneláku. Obálka čouhající ze schránky, často i s výrazným grafickým potiskem a logem Ottobre může být příliš velkým lákadlem. Pokud je schránka umístěná venku, hrozí, že trčící časopis zmokne. Pokud není schránka dostatečně prostorná, počítejte s tím, že doručovatelky nemají čas a někdy ani vůli se zdržovat tím, že se pokoušejí nacpat zásilku do schránky nebo ji příhodně stočit, aby se ještě vešla do poštovního válce k novinám a letákům ze supermarketů. Časopisy bývají někdy v papírové, někdy v PE obálce, která se může právě při takové snaze potrhat.

Reklamace
Pokud předplatné máte a nedorazilo vám poslední číslo, řešte to prosím včas. Podle edičního plánu nebo informací na stránkách e-shopu víte, kdy časopis vycházel. Předplatné je rozesíláno postupně, jak kapacita vydavatele dovolí, takže ho nemusí mít v oficiální den edice s jistotou všichni doma, ale pokud nedorazí do dvou týdnů, je třeba o tom dát vědět, na pozdní reklamaci se těžko reaguje. V prvé řadě mi napište, abych mohla zaslat reklamaci vydavateli. A zároveň prosím, spíš důrazně vyzývám, abyste si stěžovali na vaší poště. V konkrétním případě se ničeho nedomůžete, zásilka není doporučená, takže její ztrátu nikdo nedohledá, ale vždy za tím stojí něčí nenechavé ruce a je potřeba se ozvat, dát najevo, že na daném pracovišti něco není v pořádku, aby dotyční věděli, že něco takového jim nemůže procházet.

Obnovení – ukončení

Momentálně lze objednat pouze předplatné končící nejpozději číslem 3/2024. Další objednávky nejsou v této chvíli možné, takže předplatné automaticky končí jeho vypršením, nic není třeba rušit ani obnovovat. C’est fini. Pokud dojde v budoucnu ke změně, veškeré informace budou zveřejněny na stránkách e-shopu PattiStudio.

Předplatné jako dárek
Pokud byste rádi dali předplatné jako dárek pro svou maminku, dceru, přítelkyni, manželku, ráda vám vystavím dárkový poukaz se jménem obdarované, či s krátkým vzkazem. Případně si můžete osobní věnování napsat sami. Poukaz můžete objednat zde, po úhradě předplatného jej obdržíte v elektronické formě na Váš e-mail. Požadované znění textu na poukázce napište do Poznámky při odbavení objednávky v košíku. POZOR! Pokud nechcete, aby se obdarovaná dozvěděla o dárku dříve, než by bylo záhodno, neuvádějte v dodací adrese její e-mail, napište tam svůj. Veškerá automatická korespondence z e-shopu, tedy potvrzení objednávky, potvrzení o přijetí platby a následně o vyřízení objednávky je automaticky doručováno nikoliv na e-mail fakturační, nýbrž dodací adresy. Je to bohužel implicitní nastavení e-shopu, se kterým nelze nic udělat.

Snad jsem tímto zodpověděla všechny možné otázky týkající se předplatného, které byste mohli mít. Pokud si přejete předplatné objednat, přejděte do e-shopu.

Děkuji všem za dosavadní přízeň a zájem o časopis Ottobre. Snad se nad jeho stránkámi budeme častěji setkávat i v budoucnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *