Pošta, Zásilkovna, Balíkovna… prostě vaše balíčky

Pošta, Zásilkovna, Balíkovna… prostě vaše balíčky

Tento příspěvek jsem chtěla napsat už před několika týdny, ale pořád jsem to odkládala, až to dozrálo do listopadu, což přineslo další informaci s tím související, tak už nemůžu dál otálet.

Pokud se Vám nechce číst celý článek, tak dám základní shrnutí do třech bodů:

  • Česká pošta zase zdražila
  • pokud můžete, volte pro přepravu Zásilkovnu
  • neodkládejte vyzvednutí balíčku

To je vše podstatné, co potřebujete vědět, můžete jít zase dělat něco užitečnějšího nebo příjemnějšího.

Pokud máte na čtení čas a chcete ty tři body trochu rozvést, tak čtěte dál.

Česká pošta bohužel od listopadu zdražila balíčky na Balíkovnu. Nás partnery se neobtěžovala informovat, to raději zasílají dvakrát měsíčně „neodolatelné“ nabídky na nákupy s jejich klientskou kartou (totálně k ničemu). A protože většina lidí má obvykle jiné věci na práci, než každý měsíc kontrolovat, zda se náhodou nezměnil ceník, tak první půlku listopadu ještě byly v e-shopu staré ceny, teď už jsem to bohužel musela změnit. Jako prodejce i jako člověk často nakupující na internetu jsem měla radost, že má konečně pošta službu, kterou mohla konkurovat rozmachu Zásilkovny, a to za velmi slušnou cenu a se zlepšující se sítí poboček, no a rup ty boty, oni se snad lekli toho, že lidi začali jejich službu využívat, tak zase pohýbali s cenou. Ach jo. No nic, jen povzdech, jedeme dál, pořád platí, že je to služba se slušnou cenou a dobrou rychlostí doručení.

Nicméně proč volit Zásilkovnu, pokud ji máte po ruce – protože Česká pošta svým nekonečným „vylepšováním“ služeb má zjevně jediný cíl – aby ji zákazníci přestali obtěžovat. Nasvědčuje tomu dlouhodobé zhoršování služeb, celkem nesmyslné zdražování paradoxně při zvýšeném objemu zásilek a znevýhodňování služeb s přímým doručením na adresu. Letošní úprava otvírací doby poboček tomu dala absolutní korunu. A když už jsem měla radost aspoň z jejich nové služby Balíkovna, tak mi ji museli zase zkazit.

Měla jsem rozepsaný článek na půl stránky na toto téma, ale nakonec jsem se rozhodla ho smazat. Možná to někdy znovu napíšu, až se budu nudit (haha). Takže ve stručnosti – pokud na doručení spěcháte, nevolte doporučené zásilky, protože u nich není časová garance doručení, což například u křestních roušek, které potřebujete na konkrétní datum, může být dost fatální. Pokud máte k dispozici Zásilkovnu i Balíkovnu, volte raději první variantu, teď už to navíc vyjde i cenově nastejno. Je vysoká pravděpodobnost, že balíček přes Zásilkovnu budu moct odeslat dřív. Mám v týdnu „odesílací dny“, kdy chystám objednávky hromadně pro poštu i Zásilkovnu, ale vzhledem k tomu, že pobočka Zásilkovny je teď skoro na každém rohu, nemám problém vzít mimo tyto odesílací dny pár balíčků třeba cestou na nákup, na vycházku se psem nebo když jedu na kole. To s balíčky přes poštu tak jednoduše nejde, jednak je časově náročnější je zadat do systému, pak aktuálně dost nesmyslně nastavená provozní doba koliduje s mou organizací času a pobočku nemám zrovna po cestě a hlavně fyzické podání zásilek zabere tak pětinásobek času oproti rychlému pípnutí na kterékoliv pobočce Zásilkovny. Prostě posílání přes Zásilkovnu je rychlejší, operativnější.

Ovšem aby to nebylo jen růžové, tak v předvánočním období přichází klasické zkrácení úložních lhůt v Zásilkovně, a to dokonce dvojité, takže aktuálně je úložní doba na pobočkách 5 dnů s možným prodloužením o 2 dny a v Z-BOXECH na 2 dny + možné prodloužení o 1 den. Prosím počítejte s tím. A jedná se o kalendářní dny, takže je v tom započítaný i víkend! Po uplynutí lhůty se zásilka bez milosti vrací zpět a nedá se to ani operativně vykomunikovat přes operátory (nedávno vyzkoušeno). Rozmyslete si proto prosím, zda a kdy si budete moct zásilku vyzvednout. Není problém si zboží objednat a domluvit si individuálně, kdy vám zásilku odešlu, abyste si ji mohli vyzvednout, ale pokud tak neučiníte, odesílám v termínech dle obchodních podmínek a jste zodpovědní za převzetí zásilky. A platí to samozřejmě i v případě dobírky, není možné si zásilku nevyzvednout se zdůvodněním, že jste to nestihli, byli v karanténě, neměli čas. Při objednání schvalujete obchodní podmínky a tím je uzavřena kupní smlouva, při případném nevyzvednutí zásilky tedy náklady vzniklé za přepravu budou vymáhány. A protože radši trávím čas smysluplně než marným naháněním nepoctivých zákazníků, tak pro tuto sezónu vyhlašuju, že po první nevyzvednuté zásilce dobírky minimálně do Vánoc zruším. Omlouvám se předem, komu by to případně nějak zkomplikovalo situaci, ale není možné tyto náklady přenášet na odesílajícího. Za přepravu účtuju zákazníkům přesně tolik, kolik mi fakturuje Zásilkovna. Nezapočítávám cenu obálky či krabice ani náklady na přepravu zásilek na pobočku či depo. Nemluvě o tom, že si pro případně vrácenou zásilku musím extra jet na pobočku přes celé město, což znamená hodinu času, což se zrovna v předvánoční době moc nehodí. Tak prosím buďte féroví i vy jako zákazníci. Jeden z komfortů Zásilkovny je, že posílá připomínací SMS, a dokonce několik, takže dost dobře nelze zapomenout. Pokud neočekávaně zasáhne nemoc či karanténa, může zásilku s kódem vyzvednout kdokoliv, třeba sousedka nebo kamarádka. Vím, že to může být složité, ale věřte, že stejně složité to může být i na mé straně a nikoho z objednávajících nebude zajímat, proč třeba nemůžu s balíčky na poštu, prostě si to nějak musím zařídit, protože zákazníci mají zaplaceno a na zboží čekají.

Nechtěla jsem končit tento příspěvek nějak přísně, a ani to tak nemyslím, jen bych ráda, abyste věděli, že e-shop není nějaká virtuální strojová záležitost a že na opačném konci nemusí být koncern se stovkami zaměstnanců a vysokoprocentními maržemi, ale může tam být jedna obyčejná žena, nebo třeba rodina nebo dvě kamarádky, prostě lidi, pro které to není jen zaměstnání, ale kteří provozují e-shop s láskou, každá položka projde jejich rukama, a několikrát a každé selhání nebo problém s finančním následkem se jen tak „nenapíše do ztrát“, ale v konečném důsledku ty finance někde chybí. Zní to jako fráze, ale opravdu si ze srdce vážím každé objednávky, vážím si zákazníků, zvlášť těch dlouholetých a udělám vše pro udržitelnost e-shopu nejen jako byznysu, ale i příležitosti setkávat se s báječnými lidmi, se kterými mne pojí stejné zájmy a díky kterým mi může být můj celoživotní koníček i pracovní náplní.

Děkuju vám!


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *