Využívání střihů I.

Nedávno mne kamarádka při hodnocení nového trička zaskočila poznámkou, že „jsem si ten raglánový střih v poslední době nějak oblíbila“.
 

Přivedla mne k zamyšlení, nakolik je obvyklé/normální používat stejný střih opakovaně.
A ráda se dozvím, jak to máte vy, proto jsem dole umístila malou anketku.
 

Já tedy střihy opakovaně používám. Šetří to čas (i peníze). Když už si člověk dá práci s vytažením střihu, jeho odzkoušením, úpravami, aby seděl, jak má, tak je škoda ho potom vyhodit. Pokud se nejedná o nějaký super výstřední model s unikátními detaily, dá se použít opakovaně nebo využít jako základ pro další úpravy.
 

Nejčastěji využívám samozřejmě ty nejjednodušší, základní střihy. Tedy střih na tričko, jednoduchou halenku košilového typu, úzkou a mírně rozšířenou sukni a kalhoty.
 

Začnu od konce. Nejoblíbenější kalhoty, které mi nejlépe sedí, jsou klasické kalhoty džínového střihu.
Ty moje jsou podle střihu z Ottobre 5/2007, jen jsem trochu zúžila nohavice a po ušití prvního kusu jsem snížila pas, vyhovuje mi, když je trochu níž.
 
 
A teď mám kalhoty, které mi skvěle sedí a jiné už nechci! Postupně jsem je ušila v několika barvách, kromě toho jsem střih použila i na šortky a sportovní kalhoty ve 3/4 délce. A určitě je použiju znovu. Vyhovují mi přední kapsy, štíhlá silueta, žádné záševky nebo sklady přidávající objem v nežádoucích partiích. Zadní kapsy opticky rozbijí velkou plochu zadku ;-), pro ozvláštnění je ještě dozdobuji výšivkou ve stejné barvě. Zatím jsem kalhoty šila z materiálu Silver z BATANI.CZ, který mi moc vyhovuje. Látka je elastická, nepříliš silná, ale hustá a velmi snadno udržovatelná. Po vyprání rychle schne a nijak zvlášť se nemačká, vyvěsí se na ramínku nebo se tak nějak vyrovná po oblečení. Kalhoty vůbec nežehlím, a to je ve sportovní verzi využívám při horské turistice a mívám je různě zmačkané v tašce nebo kufru.
 
 
Pro ozvláštění zdobím kapsy výšivkami. S odstupem času je oceňuji více, než jsem čekala, dobře se totiž podle nich tmavé kalhoty odlišují při hledání ve skříni;-)
Hnědá výšivka je od Urban Threads, černá a modrá výšivka jsou z vlastních kolekcí Gardénie a Něžné růže.
Edit 2018: Ottobre 5/2007 už je vyprodané, ale podobný střih naleznete například v č. 5/2012 nebo 5/2017.
 

Příště o oblíbených střizích na trička.

Původní příspěvky byly převedeno z domény blog.cz programem blogcz2WPMartin Rybenský 2017).

1 komentář: „Využívání střihů I.

  1. Také ráda sáhnu pro osvědčeném střihu, pokud jde o soukromé šití. U zakázek si dávám práci s konstrukcí na míru. U tvého provedení se mi moc líbí výšivky na kapsách s přizpůsobeným štepováním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *