Sdílejte než to smažou…

Sdílejte než to smažou…

V tomto případě tedy spíš nesdílejte…

Vzala jsem si do úst známou hlášku z FB. Ve skutečnosti samozřejmě ale apeluju na to nesdílet. O čem je řeč?

O super-hyper-mega úspěšném Ottobre 2/2015, které už je několik měsíců vyprodané. A které bylo, tedy spíše stále je obrovsky populární.

Hlavním hitem tohoto čísla asi byl ikonický softshellový kabát, ten si pamatuje každý:

ale neméně úspěšné byly šaty z úpletu

a spousta dalších jiných střihů.

A ta popularita byla tak obrovská, že o časopis byl extrémní zájem. Až takový, že se začal kopírovat a sdílet přes FB a další kanály. A to ještě v době, kdy se dal normálně koupit. Vím, že se takto Ottobre šíří už roky, zejméně na ruských stránkách, tam je obecně kopírování opravdu rozjeté ve všech sférách. Nicméně spíše se sdílejí Ottobre s dětskou módou. Ale co se i u nás rozjelo poté, co se časopis definitivně vyprodal, to jsem za 13 let distribuce Ottobre nezažila.

Nebudu sepisovat nějaké mravokárné poučky, jak je takovéto sdílení špatné, nelegální, neetické, nerespektující vůči autorům či těm, kteří časopis za plnou cenu zakoupili.

Nicméně přesto k tomu něco napsat musím. Osoby zúčastněné v tomto sdílení, ať už ty, které oskenované kopie poskytují nebo je stahují, se zřejmě domnívají, že vůbec o nic nejde a hlavně že se to nikdo nedozví. Což samozřejmě není pravda. Cokoliv se „šustne“ na internetu, je víceméně ihned veřejná záležitost. Takže i věci z uzavřených FB skupinek se dříve či později dostanou ven. S konkrétními jmény, mailovými adresami a dalšími osobními údaji. Ani není třeba nějak dlouze pátrat, stačí pár kliků. A pro mnohé bude může být překvapením, že jsou tyto skupinky často monitorovány přímo i vydavatelem ve Finsku. Zda a případně jaké kroky potom podniknou, to už je na nich, důkazního materiálu si můžou nasbírat, kolik potřebují. Že se obsah časopisu nesmí kopírovat a sdílet, to je obecně známé, a ani fakt, že někdo ten úžasný střih na kabát opravdu MOC chce a nemůže si ho koupit, prostě není omluvou.

Kromě tohoto rizika si dovolím upozornit ještě na jeden možný problém plynoucí z takového sdílení, a to riziko čistě uživatelské. Která z vás vyzkoušela digitální střihy v .pdf od různých autorů, případně o tom zatím jen uvažujete a sbíráte informace, tak jste se mohly nesčetněkrát dočíst o problémech při lepení střihů. Často se řeší, že na sebe linie nenavazují či nesedí měřítko. Ve výsledku jsou pak na střihových dílech až několikamilimetrové diference, což následně znamená i rozdíl ve velikosti a možné zklamání po ušití, protože střih nemusí sedět. Tento problém vzniká při tisku, při nedodržení měřítek. A přesně totéž hrozí při skenování a sdílení střihových příloh z Ottobre. První chyba může vzniknout při skenování, druhá při tisku a rozdíl ve velikosti a poměru už může být tak významný, že se to prostě při šití projeví; a u dámských modelů to vynikne ještě víc, než u dětských. Potom peníze ušetřené za časopis přijdou vniveč skrze promarněnou látku.

Nepíšu tento text, abych dělala nějaké bububu, každý má své svědomí a musí si to přebrat sám. Na rovinu řeknu, že po ničem nepátrám, nikoho nemonitoruji, nesleduji, nic nezapisuju, ani nikam nehlásím. Paradoxně i bez jakéhokoliv pátrání se ke mně ty informace nechtěně dostanou, proto upozorňuji, že pocit anonymity na internetu je opravdu falešný a je dobré s tím počítat.

Nicméně – hlavní důvod, proč jsem na toto téma vlastně začala psát, je ten, že mám takovou malou polotajnou informaci. A protože už jsem různých slibů za ty roky dostala víc a ne vždy se nakonec realizovaly, nechci tuto informaci vyhlašovat nějak moc nahlas, dokud nebude jistá. Ale věrným a trpělivým čtenářkám (které dočetly až sem;-) pošeptám, že by teď na jaře měl být dotisk čísla 2/2015! Hurá! Zase se budou šít softshellové kabáty! Tedy doufám. Je to informace jak se říká u nás na Moravě „per huba“, ale mám to z úst nejvyšších, tedy přímo od paní majitelky Ottobre, takže snad se to dá brát vážně. Mám z toho velkou radost, vloni jsem totiž po vyprodání čísla opakovaně dotírala s dotazy, jestli se plánuje dotisk a proč se neplánuje, když je o časopis pořád takový zájem a bylo mi vždy sděleno, že to v plánu není, protože je to ekonomicky i časově náročné a nechtějí do toho jít. Tak tedy asi změnili názor a (snad) se můžeme těšit. Jakmile budu mít přesný termín edice, dám hned vědět.

Na závěr ještě zopakuju jednu informaci, kterou jsem zmiňovala v jiném článku, ale možná jste to nečetly nebo to v té době pro vás zrovna nebylo aktuální – dívčí verze zmiňovaného úžasného softshellového kabátu je k dispozici v Ottobre č. 4/2017.  Silueta je stejná, jen kabátek je ještě o něco víc „vytuněný“, je totiž šitý s vyšším stojáčkem a kapuce je odepínací. Střih je tam až do velikosti 170, takže se může hodit i pro drobnější ženy. A ještě doplním přímý link na překlad návodu na ušití onoho slavného kabátu z čísla 2/2015 – klik SEM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *