Recenze střihu na tričko z Ottobre 2/2015

Recenze střihu na tričko z Ottobre 2/2015

Od té doby, co mám overlock (a také díky stále se rozšiřující nabídce krásných úpletů) se ze mne stal tričkový maniak. Úplně jsem přestala šít halenky, kterých jsem předtím měla desítky. Trička jsou tak rychlá, pohodlná, nemusí se každé ráno před odchodem do práce žehlit, nezmačkají se v kufru, při šití skryjí nějakou nepřesnost, navíc se i adaptují na menší výkyvy v hmotnosti nositelky;-)

Takže jsem si za posledních pár let pořídila jejich skutečně slušnou zásobu. V souvislosti s výzvou #2018MakeNine jsem se sice rozhodla se opět trošku vrátit k halenkám, ale určitě to nebude na úkor triček, jen se mi o něco víc rozšíří šatník;-)

Průběžně zkouším nové střihy, které mne něčím osloví, ale v záloze mám tři osvědčené základní kusy pro rychlé šití. Ty jsou ozkoušené, přeměřené a vím, že když podle nich stříhnu do látky, nebudu muset řešit odstávající výstřih, nevhodnout délku, projmutí v pase, ani jakékoliv další dodatečné úpravy.
K rozšíření zásoby těchto osvědčených střihů jsem se rozhodla vyzkoušet střih č. 17 z velmi vydařeného Ottobre 2/2015.

Tričko má podobnou siluetu jako můj nejoblíbenější model s kimono rukávky, který jsem upravila ze střihu č. 2 z Ottobre 2/2013, ale má ramenní vsadku, která jednak umožňuje použít o malinko menší kus látky (třeba když se vám úplet po vyprání srazí nebo vám ho v obchodě ustříhnou křivě, takže chybí potřebné 2-3 centimetry), a také tato vsadka nabízí zajímavé možnosti kombinací s jinými látkami nebo krajkou, ke kterým se časem také dostanu.

Pro moje šití tentokrát platila první varianta – nedostatek látky. Obvykle úplety před šitím nepředpírám, ale mám špatnou zkušenost s úplety Lillestoff, které se srážejí opravdu významně, a ač tento použitý elastický jednolíc nebyl od této firmy, tak jsem ho tak trochu podezřívala, že by se mohl také srazit, proto jsem ho předem vysrážela. No – víckrát už to neudělám. Pokud jste udělaly stejnou zkušenost, tak víte, že po vyprání se jednolíc v okrajích sroluje a práce s ním je prostě strašná, tohle už nikdy více! Na druhou stranu krátké tričko je také problém a přidat pro jistotu 1-2 centimetry navíc, když se látka potom naopak vůbec nesrazí, také není řešením, protože 2 cm navíc jsou v pohodě u dětských věcí, ale u dámského trička už docela změní celkový vzhled modelu. Takže nevím, co je menší zlo.

Každopádně, látky po vyprání nebylo dost na využití osvědčeného střihu, tak přišla vhod tato varianta s vsadkou, bohužel po rozložení střihu se ukázalo, že látky chybí tolik, že ani vsadka to nezachrání. Tak jsem se rozhodla pro rozsáhlejší úpravu střihu, abych zmenšila délku předního a zadního dílu a zvětšila vsadku na sedlo. Protože ale úplet měl i menší než obvyklou šíři, nevešlo se sedlo do šíře látky vedle obou dílů tak, aby bylo položené ve správném směru látky, a musela jsem ho položit podélně. Což byla jediná chyba na jinak celkem dobře promyšlených úpravách. Ač vídám hodně úpletových věcí šitých z látek položených v příčném směru, a toto šití je deklarované jako bezproblémové, protože elastický úplet pruží v obou směrech, tak já jsem asi moc náročná, a tato opačná orientace úpletu mi vadí. Látka se jinak nese, a už to prostě není ono.

Na obrázku problém asi neuvidíte, ale já o něm vím a asi mi to nedá a budu ho ještě nějak řešit. Okraj přinechaného rukávku je totiž v místě sedla takový „otrčený“, takže to vidím na všití rukávu do lemu, což by mohlo problém trochu eliminovat.
Nakonec jsem se ještě rozhodla na švy našít krajku ve starorůžové barvě. Zrovna se náhodně vyskytla na stole poblíž rozešitého trička a kombinace mi padla do oka, tričko je díky tomu trochu „jiné“.

Až na můj zádrhel s nedostatkem látky jsem jinak se střihem spokojená, určitě ho můžu doporučit. Velikost sedí, jak má a stoprocentně se k němu budu vracet, přidávám ho do své partičky osvědčených střihů.

Stejný střih nedávno použila i kamarádka v jiné velikosti, je rovněž velmi spokojená a také plánuje jeho opakované použití. Šila z elastického jednolíce nižší gramáže od Batani, podkladová látka pod průstřihy jsou zbytky z jiného trička. Bezvadné oživení, že?

Máte zkušenosti s tímto střihem? Co na něj říkáte?

2 komentáře: „Recenze střihu na tričko z Ottobre 2/2015

  1. Průstřihy se šijí tak, že si na vrchní látku nakreslíte potřebný tvar. Kromě klasického kruhu hezky vypadá třeba i srdce, ovál, kapka aj. Látku podložíte kontrastní látkou, přišpendlíte nebo si můžete pomoci třeba lepícím sprejem nebo pomocným lepidlem na látku, které jde vyprat. Pak obšijtete naznačený tvar a prošijete vodorovné linie v předem odměřených odstupech. Potom velmi opatrně prostříhnete, abyste si špičkou nůžek nepropíchla spodní látku. Nedostřihujte až úplně k obvodovým stehům kruhu. Čím širší budou řádky, tím více spodní látky se odhalí. Důležité je použít na tričko jednolícní úplet, aby se tam projevil efekt rolování (který nám jinak u jednolíce spíš překáží;-) Nebude to fungovat s oboulícem, jako je třeba finerib, ten se neroluje, ani s teplákovinou. A je třeba linie na průstřihy stříhat vodorovně, při svislém prošití efekt nebude takový. Aby se úplet při šití ve stroji rovnoměrně podával a „nežmolil“ se pod jehlou, je dobré podložit šití třeba hedvábným nebo střihovým papírem, který se pak snadno odtrhá, anebo použít třeba vodorozpustný vlizelín. Vše přichytit špendlíky, aby látka neutíkala. Doporučuji potrénovat nejdřív na nějakém menším odstřižku tričkoviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *