Opakované využití střihů – II.

V roce 2016 jsem psala článek s anketou o opakovaném používání stejných střihů.
Jak bylo v článku zmíněno, střih, který se mi osvědčil, velmi ráda použiju znovu.

Jednak mám jistotu, že výsledný model mě nezklame a bude dobře sedět a také ušetřím čas s překreslováním střihu ze střihové přílohy.
Navíc je tam i finanční důvod. Pokud používám střih z časopisu, ze kterého si vytáhnu více střihů, tak se ta částka tak nějak rozpustí, ale při nákupu jednotlivýchý střihů, ať už tištěných či v .pdf, už mi částky od stovky nahoru nepřijdou úplně zanedbatelné. Proč kupovat další a další podobné střihy, které se liší jen v drobných detailech, když lze s malými úpravami „recyklovat“ střih dávno osvědčený.
Opakovaně používám střihy, které jsou jednoduché, univerzální, kde tím hlavním motivem modelu je výrazná látka, nikoliv zajímavé střihové řešení, takže nemá smysl vymýšlet žádné komplikovanosti. Často tento osvědčený střih použiju také v případech, kdy chci nebo potřebuju něco ušít rychle, nemám čas či náladu na opakované zkoušky a úpravy, prostě potřebuju jít zítra v novém tričku;-)
Jak už mám opakovaně ověřeno, stejný střih identifikuje pouze někdo, kdo také šije. Nikdo jiný nemá šanci. Všichni ostatní si všimnou jen barvy či vzoru na látce, případně detailů jako našitá krajka či jinak tvarovaný výstřih. Takže vůbec není třeba se bát a směle používejte ověřený střih opakovaně.
K mým nejoblíbenějším střihům, které často využívám, patří triko s raglánovým rukávem z Ottobre 5/2011.
Na tričku jsem hned v počátku udělala drobné úpravy, a to přidání délky u rukávů i zadního a předního dílu, protože jsem nechtěla našívat lemy, které původní verze má. O potřebnou délku jsem rovnou prodloužila střih, který jsem překreslovala, abych měla k dispozici šablonu pro další šití, nad kterou bych nemusela přemýšlet. Od prvního použití střihu jsem byla absolutně spokojená, nic už jsem dál neměnila, střih perfektně padne.
Použila jsem ho na mandalové triko, o kterém píšu tady:
A také na další trika z viskózového úpletu:
Trika níže jsou z bavlněného elastického jednolíce. Jednobarevný je z Batani, potištěný je od Lillestoff, kupovaný rovněž u Batani. Pokud by měl někdo zájem o zbytek petrolejového úpletu s růžičkami, je k dispozici.
  
Všechna výše vyobrazená trika mají 3/4 rukáv, tak pokud se vám na první pohled zdály rukávy nějak krátké, tak to nebyl jen dojem, je to moje oblíbená délka.
Střih ale používám i na trika s krátkým rukávem:
   

Často střih využívám tehdy, když chci použít kontrastní přední díl s odlišným potiskem. Jednotná barva rukávů, zadního dílu a průkrčníku potom dá potisku vyniknout.
Ale používám střih i na jednobarevné úplety, po několika ušitých tričkách mi totiž konečně došlo, proč jsem s nimi tak spokojená. Důvodem je spodní hrana rukávu. Díky raglánovému střihu je totiž okraj krátkého rukávu šikmý, což je vizuálně podstatně lichotivější, než když je okraj rovný a přetíná paži v jejím nejsilnějším místě. Však si to vyzkoušejte před zrcadlem.
Tričko níže bylo ušito z černého viskózového úpletu, což je můj nejoblíbenější materiál, a bylo dozdobeno strojovou výšivkou.
Jak vidíte výše, lem výstřihu mívám někdy úzký, někdy širší, podle toho, jak se mi vizuálně na projekt nejlépe hodí. Pokud jste stále nejisté při všívání výstřihu do lemu, pamatujte si pravidlo, že lem se stříhá o délce 70% obvodu výstřihu. Pokud šijete z úpletu s elastanem, není problém na lem použít stejným materiál, jako na tričko. Ovšem pokud šijete z bavlněného jednolíce, je třeba použít patent nebo finerib.
Někdy do výstřihu také používám krajku, ale pozor – je nutné, aby byla elastická! Nepoužívejte obyčejnou krajku, která nepruží, nikdy to nebude vypadat dobře.
Kromě bavlny a viskózy jsem zkusila střih použít i na sportovní tričkovinu z Batani:
 
Ani po opakovaném využití se střihem určitě nekončím. Hodlám jej prodloužit a ušít si domácí šaty nebo noční košili. Raglánový rukáv mě prostě baví.
A jak jste na tom vy? Radši klasický rukáv nebo raglán? Osvědčený střih nebo stále něco nového?

Převedeno z domény blog.cz programem blogcz2WPMartin Rybenský 2017)


 

4 komentáře: „Opakované využití střihů – II.

  1. Dobry den, prosim jak prisivate tu elastickou krajku – cikcakem? A sesivate ji do lemu (do kruhu) take tak?

  2. Ano, našívám cikcakem, a nemusí být příliš široký, jde jen o to, aby tam nebyl rovný steh, který by se trhal. Výstřih předtím začistím na overlocku, tou našitou krajkou pak ty stehy vlastně zakryju, takže mi vizuálně nevadí a výstřih je pružný a plochý, není tam žádný tlustý okraj. Krajku odměřuji tak, jako lem z nápletu, tedy 70-80% obvodu výstřihu, okraje položím přes sebe a přešiju tam a zpět cikcakem, takže jsou okraje začištěné a šev opět není příliš objemný a neodstává, jako kdybych krajku k sobě sešila líc na líc. Pak našpendlím, aby bylo pružení rovnoměrné a pomalu našívám, abych udržela správnou vzdálenost. Při našívání krajku natahuju. Na našívání krajky mám i speciální patku, ale přiznám se, že ji vůbec nepoužívám, rychlejší je to pro mne s obyčejnou patkou. Šiju na Pfaffu, takže se mi při našívání velmi hodí IDT, stroj krásně posunuje.
    Jo, a při našívání na okraj rukávu stříhám krajku jen o malinko kratší, než je obvod rukávu. Nechci mít rukáv do krajkového lemu zřasený, ale zase kdyby měla krajka úplně stejnou délku, tak by po našití vypadala trošičku jako do zvonu.

  3. Dobry den, dalo by se jeste nejak dostat k Ottobre 5/2011.? I za vyssi cenu.. Hledala jsem vsude mozne, zasoby uz asi dosly 🙂 dekuji, Vera

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *