Novoroční předsevzetí / #2018 Make Nine

Pokud se pohybujete na sociálních sítích, těžko vám unikla aktuální záplava všech možných novoročních předsevzetí, která si lidé na Facebooku, Instagramu, Twitteru a v různých komunitách hojně dávají. Ač si většinou říkáme, že už si žádná předsevzetí dávat nebudeme, protože je stejně nikdy nesplníme, tak minimálně v duchu určitě každá z nás při příchodu nového roku vysloví nějaké to přáníčko.

A protože toto je blog o šití, tak určitě nebudu rozebírat plány na pravidelné cvičení, zhubnutí několika kil, přečtení několika knih měsíčně a boj s prokrastinací (i když zrovna ta poslední položka se dá na téma šití krásně napojit;-). Sama za sebe musím říct, že také (bohužel) patřím k těm, pro které nějaká velká předsevzetí nemají smysl, stěží je kdy dodržím. Nicméně pokud trochu sledujete zahraniční šicí blogy a videa, možná vám také neunikla výzva „Make Nine“. A ta mne tedy velmi zaujala.

Oč jde: na začátku roku naplánujete devět šicích projektů na daný rok. Neznamená to samozřejmě, že za celý rok ušijete jen těch zvolených devět kusů, je možno šít podle libosti, ale těch devět kusů je výzva a principem každé výzvy je, že člověk usiluje o její zdolání. Cílem je zaměřit se na nějaký konkrétní cíl, vyvinout příslušné soustředěné úsilí k jeho splnění, mít systém, průběžně se vracet k zadání, připomínat si ho, oživovat, motivovat se, inspirovat. POZOR – výzva se nemusí výhradně týkat šití, klidně přidejte nějaký háčkovaný či pletený projekt nebo třeba výrobu bižuterie.

Výzva má pomoci udržet fokus – zaměření – na vytyčený projekt. Plánování výzvy je vlastně příprava projektu. Ve chvílích, kdy třeba zrovna není čas, možnost nebo chuť šít, tak můžete projekt připravovat, a to:
– vybírat potřebný střih
– nakupovat látky nebo vybírat ze svých zásob
– vše pečlivě přeměřit (látku, střih i sebe;-)
– na internetu prostudovat obrázky, videa či recenze, jak zvolený střih zpracovaly ostatní švadlenky, jaké s ním mají zkušenosti a jaká jsou jejich doporučení
– sepsat si a nakoupit potřebné příslušenství – nitě, zipy, knoflíky, výztuhy
– a také si promyslet kombinace s ostatními součástmi šatníku. Není nic horšího, než když si ušijete třeba perfektní sako v krásné barvě a zjistíte, že se vám vlastně k ničemu nehodí, že ho můžete nosit leda tak s černou sukní.

Výzva může ideálně sloužit také pokud si plánujete vytvořit „Capsule Wardrobe“, tj. základní sladěný šatník o několika vzájemně kombinovatelných kusech. To se hodí zejména pokud třeba po mateřské nastupujete znovu do práce nebo jste výrazně změnily váhu či chcete změnit styl.

Výhodou výzvy je to, že se jedná o vaši individuální, vnitřní výzvu. Nikam se nepřihlašujete, nic nehlásíte, nikdo vás k ničemu nenutí. Klidně můžete některé zvolené položky změnit, když usoudíte, že zvolený střih/projekt už nechcete šít, protože se vám nelíbí, nebude vám slušet, není to docela váš styl nebo je jeho šití pro vaši úroveň příliš složité a nechcete se stresovat. Bez problémů jej nahraďte lákavějším plánem.
Zároveň ale výzva může sloužit právě k tomu, abyste motivovala sama sebe na sobě pracovat, zlepšovat se, zdolat některé zdánlivě vzdálené vrcholy, pokořit vlastní hranice.

Můžete si zvolit třeba:
– několik jednodušších projektů, které v pohodě zvládnete, jen pořád nemáte čas se do nich pustit (triko, pyžamo, čepice pro děti)
– velmi složitý projekt, na který asi nemáte dost zkušeností, ale ráda byste se v šití posunula dál a naučila se něco nového (kabát, složitá bunda, vypasovaná halenka)
– střih od firmy, se kterou dosud nemáte zkušenosti (střihy v .pdf dostupné v mnoha zahraničních e-shopech)
– zcela nový styl oblečení, který běžně nenosíte, ale moc se vám líbí
– nebo může být výzvou dokončení nějakého dlouho rozdělaného projektu, na kterém jste se zasekly a nemůžete se přimět ho dokončit.

Na konci roku potom vyhodnotíte, do jaké míry byla výzva splněna. Pokud nebyla, nic se neděje, smát se vám nikdo nebude. A vy sama nejlépe zhodnotíte, proč to nedopadlo a můžete se poučit pro další období. Možná byly cíle příliš velké, možná to byl z různých důvodů náročný rok a šití šlo stranou, možná vás začala víc bavit jiná aktivita, která dostávala přednost, možná vás štve váš starý šicí stroj, se kterým stojí šití za starou belu a je už nejvyšší čas koupit nový! To vše pak zreflektujete do plánů na příští rok.
No a pokud byla výzva splněna, pak tadááá – jste hvězda! Máte v šatníku devět nových úžasných kousků, naučila jste se spoustu nového, pokořila mety a máte super pocit, že jste konečně jednou splnila své novoroční předsevzetí:-)
Tak co, jdete do toho se mnou?

Já už první nástřel projektů mám, tak se o něj stručně podělím, detailněji pak v některém z dalších článků.

Mé plány jsou:
1. mikina Missy (PDF střih od Melian)
2. trenčkot nebo kabát (střih Ottobre)
3. halenka/tunika (PDF střih Lekala)
4. kabátek / sako (PDF střih Sew Over It nebo Ottobre)
5. kalhoty cigaretového střihu v 7/8 délce (Ottobre)
6. pyžamo / noční košile (Ottobre)
7. župan (Ottobre)
8. kardian (Blackwood Cardi nebo Ottobre)
9. bunda Bomber (Ottobre 2/2017)

 
Budu ráda, pokud se k výzvě přidáte.
Na Instagramu najdete příspěvky z celého světa pod hashtagem #2018makenine nebo #makenine2018.

Převedeno z domény blog.cz programem blogcz2WPMartin Rybenský 2017)

1 komentář: „Novoroční předsevzetí / #2018 Make Nine

  1. Skvělý nápad! Jdu si sepisovat mých 9 vysněných projektů pro tento rok. A doufám, že to číslo 9 ještě překročím. Díky za inspiraci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *