Nové dámské Ottobre 2/2018

Nové dámské Ottobre 2/2018

Doufám, že stejně jako mně, tak i vám nové dámské číslo Ottobre v únoru vždy zlepší takovou tu mírně pochmurnou náladu na sklonku zimy, kdy už nám toto roční období, zvlášť při absenci sněhu, nemá moc co pěkného nabídnout a začínáme se těšit na jaro.

A při čem jiném se nejlíp těší na jaro, než při listování čerstvým, tiskem vonícím časopisem a plánování nové garderoby. Tak se pojďte podívat, co nám ve Finsku pro tuto sezónu připravili.

V tomto čísle naleznete 19 modelů, opět ve velikostech 34-52. Kdo již střihy Ottobre znáte, jistě víte, jak dobře se pracuje s jejich střihovými přílohami, které jsou přehledné a tím, že jsou všechny velikosti každého střihového dílu zakresleny na jednom místě, dá se krásně při vykreslování střihu z přílohy přizpůsobit velikost individuálním požadavkům, například vybrat jinou velikost pasu oproti hornímu či spodnímu obvodu.

Toto číslo, jak bývá u časopisů pro jaro/léto zvykem, obsahuje několik střihů na šaty. Některé z nich, přiznám se, jsou pro mne trochu moc retro;-), ale naopak ten květovaný  model vlevo mi přijde geniální. Je to naprosto univerzální střih, pro který se hodí snad každý typ potisku a díky netopýřímu rukávu bude jejich ušití rychlé a začátečnice nebudou muset bojovat se vsazováním rukávů.

Další typ šatů má navodit vzpomínku na Twiggy. Můj názor je, že se hodí asi opravdu jen pro velmi štíhlé postavy, i když si asi dokážu představit jejich využití i ve větších velikostech například na velmi pohodlné plážové či domácí šaty.

Další dva typy šatů, s velmi různorodými střihy, dávají možnost volby pro opravdu všechny typy postavy:

Halenky, které jsou v tomto čísle, mi udělaly radost tak nějak napůl. Nadchl mne (konečně!) střih na halenku s mandarínským límečkem, na který už dlouho čekám. S jinou délkou rukávů si dokážu představit i halenku s nabíráním do sedla ve vintage stylu:

Naopak halenka s širokými nabíranými rukávy v délce po lokty mi přijde nejen příliš retro, ale hlavně nelichotící postavě. Nicméně s kratší délkou rukávů by to byla hned jiná káva a nabíraný krátký rukávek by se dal i všít do manžety a taková halenka s balonovým rukávkem ušitá z nějakého pěkného potisku, z toho by byl hned podstatně svěžejší model.

Stejný typ rukávu je použitý i u halenky/topu se zapínáním vzadu. Nemůžu si pomoct, ale vizuálně to prostě zbytečně přidává kila, nicméně opět s drobnou úpravou rukávu může model působit úplně jinak a takovýto střih na halenku bez předního zapínání bude skvělý pro nějaký velkoplošný květinový potisk, který by jinak na košilové halence zanikl, nebo by minimálně dal spoustu práce s pečlivým sesazováním vzoru.

Co mi vyloženě udělalo v tomto čísle radost, je triko s netopýřím rukávem. Je krásně tvarované, má uprostřed šev, díky kterému výstřih tvoří krásné véčko a netopýří rukáv bude ušitý (a díly nastříhané) rychleji, než klasicky vsazované rukávy. Takže vám zbude víc času na pečlivé sesazování proužků, pokud se rozhodnete pro stejný úplet, jako autoři modelu;-)

Obrázek níže prezentuje nejen jednu ze dvou sukní, které časopis nabízí (tu první jste mohli vidět výše, v džínovém provedení), ale také velmi univerzální triko z úpletu. Střih je spíše volnočasový, netvarovaný, ale jak je vidět na obrázku, bude to design použitého úpletu, který rozhodne, jak bude nakonec výsledný model působit.

Specialitou tohoto čísla je sportovní outfit – zajímavě střihově řešený top, na který mimo jiné můžete skvěle využít své zbytky úpletů a nakombinovat si originální tílka, která nebude mít žádná jiná. A pak také zajímavou sukýnku s integrovanými legínami. Tento střih byl před pár lety v dětském Ottobre a byl mimořádně úspěšný. Holčičkám přinesl ten správný holčičí „look“, a přitom se v takovém modelu dalo lozit po průlezkách, viset třeba hlavou dolů, a nikde nebylo vidět víc, než by se slušelo. A zároveň v pase neškrtily dvě gumy. Dámám tento kousek přinese podobný efekt – legíny na sport s veškerým požadovaným komfortem, a přitom potenciálně rizikové partie zakryje sukýnka, která ale nebrání v pohybu a dodává ženskost. Pokud jste doteď jen pokukovaly po těch atraktivních běžkyních v přitažlivých sukýnkách, které se před časem vyrojily, tak teď se k nim můžete připojit ve vlastním modelu. Sukně na běhání, treking i jejich zateplené varianty na lyže jsou teď in!

Ještě mi zbývá zmínit troje kalhoty, které jsou obsaženy v tomto čísle. K vidění už byly na fotografiích výše a jejich střihové řešení je vidět také na přehledu střihů zde:

 

Tak – jak se vám nové číslo líbí? Já už jsem opakovaně zmiňovala, že zpravidla bývá edice podzim/zima lepší, ale letos je tedy toto číslo určitě zdařilé a je z čeho vybírat. Co nejvíc podle obrázků nadchlo vás?

Časopis oficiálně vychází 20. 2. 2018, kdy bude spuštěn jeho prodej na e-shopu. A já už se nemůžu dočkat!:-)

4 komentáře: „Nové dámské Ottobre 2/2018

 1. Já se také těším, až se mně toto číslo dostane do rukou fyzicky. Mě zaujalo triko model 3 a šaty 4 s netopýřím rukávem. Bude asi větší spotřeba látky, ale střih je jednoduchý a pěkně sedí. Já ale zvolím kratší délku rukávů. Také se mně líbí šaty model 15. opět změním délku rukávů. U halenky s mandarínským límečkem mě mrzí, že není i s rukávy, ale na teplé letní dny bude výborná.

  1. Na model číslo 3 překvapivě až tak extrémní spotřeba není – na vyobrazený 3/4 rukáv je do vel. 40 spotřeba 110 cm, to se moc neliší od střihu s normálním rukávem. Pak se to stupňuje až ke 160 cm pro velikost 52. Ale pokud by se nešilo z proužkovaného úpletu a přední díl by se tedy nemusel pokládat v určeném směru, tak i pro tu největší velikost by maximální spotřeba látky byla dvě délky trička, to jde.
   Šaty číslo 4 jsou úžasné, a jak teď šaty moc nenosím, tak mám chuť začít. I šaty číslo 15 se mi moc líbí, a ty kapsy jsou praktické, ale asi nebudou pro mé boky;-) I když modelka není zrovna Twiggy a nepřijde mi, že by to šaty ještě zhoršovaly, tak možná seberu odvahu. Jinak mají shodný vršek jako číslo 4 (a zmíněné triko č. 3), takže si člověk ušetří práci při vytahování střihu.

 2. No popravdě moc mě náhled nenadchl, je to moc retro. Strihově ani ne, spíš materiálově. Mám problém si tam představit jiný materiál, jestli by to bylo lepší, je to vždycky sázka.
  Někdy taky bojuji vnitřně s výběrem modelek, těší mě, že nemaji jen vyhubliny, ale dáma v leginách se sukýnkou úplně odrazuje daný model ušít. Přitom ležérnější a sportovní modely vyhledávám. Nejpovedenejší je pruhované triko.

  1. Ano, výběr modelek, to je věčné téma, alespoň tedy moje. Těžce nesu, jak v Ottobre modelkami často „zabijí“ prezentaci modelu. Jsem ráda za předvádění modelů i na plnějších postavách, ale šlo by to udělat jinak a lépe. Fotka má vyvolat dojem: „takhle chci vypadat, to si ušiju“. Tady mi často při prohlížení přehledu modelů padnou do oka šaty a když pak nalistuju na fotku, tak si řeknu: hm, tak takhle tedy v šatech vypadat nechci“. Je to škoda. Často by stačilo prosté nafocení modelu na štíhlé i plnější postavě, každá skupina by si vybrala to své. Nebo by aspoň ty plnější modelky nemusely být takové krabice.
   Jinak musím ještě říct, že se mi často stane, že prolistuju nové číslo a nejsem nijak uchvácená, nic mi nepadne do oka. A pak zalistuju o pár měsíců později a jsem překvapená, že je tam spousta věcí, které se mi líbí a divím se, že jsem si jich předtím nevšimla. Jakoby to muselo „dozrát“. Mívala jsem to samé i s Burdou, dokud jsem ji ještě kupovala. Anebo uvidím ušitý model podle toho střihu někde na Pinterestu, a teprve v jiném provedení, z jiných látek, má to správné „něco“, které mě zaujme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *