Návod na kabát z Ottobre 2/2015

Návod na kabát z Ottobre 2/2015

Pro četné zájemce posouvám dopředu oblíbený článek s českým návodem na ušití ikonického softshellového kabátu!

Číslo 2/2015 je jedním z historicky nejúspěšnějších čísel z dílny Ottobre, a bezkonkurenčně nejprodávanějším dámským číslem.

A ač od vydání uběhl už docela dlouhý čas, zájem o něj neupadá, spíš naopak a navíc vznikají jeho napodobeniny. Těžko hodnotit, proč se některé číslo vydaří více a jiné méně, když pokaždé je časopis připravován s velkou péčí a s jasným záměrem, aby v něm byla vyvážená sestava modelů různých stylů a pro různé příležitosti, která zaujme co nejvíce čtenářek – amatérských švadlenek. Přesto se tohoto čísla prodalo až sedmkrát! víc, než mnohých jiných. Zkrátka se tam nějak sešlo nebývalé množství modelů, které se buď hned po vydání nebo postupem času staly hity.

A do té první kategorie rozhodně spadá softshellový kabát s názvem „Wear Everyday“.

Jméno bylo tedy vymyšleno perfektně, opravdu se jedná o kabát, který se dá nosit každý den. Návrháři z Ottobre pro ušití použili praktický techno jersey, což je silný úplet z kombinace viskózy, polyamidu a elastanu. Pod tímto názvem se u nás nic takového neprodává, ale dle složení si myslím, že se jedná o úplet ponte / ponte roma (pokud se mýlím, napište mi dolů do komentů, ráda se poučím).

Na fotkách od mých zákaznic i na různých šicích fórech a sociálních sítích jsem  tento kabát nejčastěji viděla ušitý ze softshellu, který se na něj skvěle hodí a je navíc dostupný v mnoha barvách a vzorech za poměrně rozumnou cenu. Viděla jsem i varianty ušité z flauše a také lehčí „plášťokabáty“ z různých nepromokavých šusťáků. A všechny vypadaly dobře.

Kabát má dvě hlavní devízy: praktičnost a slušivý střih. Vlastně bych přidala ještě třetí pozitivum: poměrně jednoduché šití. Pro úplně začínající švadlenky to sice není, ale zapínání na zip, kapsy ve švu a skutečnost, že kabátek není podšitý, z něj dělají opravdu celkem jednoduchý model. Mírně projmutá silueta lichotí každé postavě a kabát s kapucí je zkrátka pro jarní a podzimní nevyzpytatelné počasí vždy užitečný.

Pro své zákaznice a „kolegyně“ z jedné šicí diskuse jsem krátce po vydání časopisu přeložila z časopisu návod na ušití tohoto kabátu, protože zájem o šití byl od začátku opravdu enormní.

A když se nedávno jedna ze zákaznic zmínila, že se na šití kabátu chystá, že byla o něm řeč na šicí diskusi na FB, tak jsem si uvědomila, že je vlastně škoda „nedat do placu“ překlad návodu, aby byl k dispozici i ostatním.

Předesílám, že ne všem může být šití podle textového návodu nápomocné. Já osobně podle návodu šít nedokážu, potřebuju postupovat podle svého vlastního úsudku a sledování textu mě spíše zmate. Ale někdy se člověk zasekne na detailu a stačí jen trošku „trknout“, třeba jedna či dvě věty a pomůže to, jede se dál. Tak snad tento návod pomůže i vám.

Jinak pokud náhodou někoho zajímá, jestli jsem mánii s šitím kabátu propadla i já, tak ano, propadla. Bohužel jsem pak totálně propadla s jeho realizací a už jsem hodně dlouho zaseknutá v této fázi:

Kdybych měla na vložení nějakého stydícího se smajlíka, vrazím jich sem tak deset;-) Jsem hrozná. Na kabátu je možná tak hodina práce, maximálně dvě, už stokrát jsem ho potřebovala pro různé příležitosti, ale nejsem schopná se dokopat k jeho došití. Tak třeba mě nakopne mé dnešní přiznání…

Více modelů z časopisu si můžete prohlédnout tady.

Mimochodem – o tom, že byl kabát extrémně úspěšný, svědčí i jeho variace v dětských velikostech prezentovaná v Ottobre č. 4/2017.  Silueta je stejná, jen kabátek je ještě o něco víc „vytuněný“, je totiž šitý s vyšším stojáčkem a kapuce je odepínací.

Pokud některá z vás kabát šila, napište či pošlete fotku a pochlubte se ostatním nebo se podělte o zkušenosti. Budu moc ráda.

A pokud šít teprve budete a návod vám pomůže, budu ještě radši.

    PRO ZASLÁNÍ NÁVODU:

    2 komentáře: „Návod na kabát z Ottobre 2/2015

    1. moc děkuji za překlad, už delší dobu mám koupený softshell na tento kabát, tak už zbývá jen střihnout. Chtěla bych se zeptat, zda by se na lemování dala použít lemovací pruženka nebo spíše tkaný šikmý proužek. Děkuji.

      1. Omlouvám se za pozdní odpověď, komentář se mi z nějakého důvodu nezobrazoval. Pokud jde o lemování, záleží na použitém materiálu a také na tom, co se Vám líbí. S lemovací pruženkou se dobře pracuje a pokud budete šít ze softshellu, který malinko pruží, tak přijde elasticita pruženky vhod. Někomu ale vizuálně vadí lesklý vzhled, tak je možné ji použít naruby. Na rozdíl od tkaného šikmého proužku se ale zatrhává a někdy i žmolkuje. Nevýhodou tkaného proužku je zase jeho nepružnost a také to, že největší výběr barev je v šíři, která je užší než pruženka, což na silnější softshell už může být málo a hůře se to našívá. A ještě jeden možný problém vidím v praní – soft se pere na slabší teploty a spíše krátce, takže pokud by byl proužek světlý, je dost pravděpodobné, že bavlněná tkanina se dobře nevypere a časem na okrajích bude víc vidět špína.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *