Kardigany I.

Kardigany I.

Očíslovala jsem název mého dnešního příspěvku, protože už teď vím, že na toto téma určitě nepíšu naposledy. O této součásti šatníku by se toho totiž dalo napsat hodně. Kardigany jsou už pár let „in“ a mně tento trend maximálně vyhovuje.

Oficiálně je kardigan definován jako „druh svetru bez límce, s hlubším výstřihem do tvaru V. Myslím ale, že tuto definici už lze považovat za překonanou a kardiganem se nazývá  kabátek z pleteniny jakéhokoliv provedení.

Což je přesně ten důvod, proč jsou tak oblíbené.

Každá z nás (uvědomuju si, že kardigany nosí už i muži, ale přece jen většina mého publika je ženského rodu, tak budu i dál adresovat text ženám) potřebuje nějakou  tu „druhou vrstvu“ oblečení.  V teplejším počasí potřebujeme něčím přehodit tričko či halenku a v chladnějším počasí zase „něco“ pod kabát. Dříve tuto potřebu pokrývala saka a svetry. Ale propínací svetry jsou momentálně tak trochu „out“, a formální saka vlastně také, pokud tedy nepracujete v kanceláři, kde platí striktní dress code. Takže se v našem šatníku zabydlely kardigany. Jejich podoba je tak rozmanitá, že se najde vhodný typ pro každou postavu i věk. Kardigan může být kraťoučký do pasu či dlouhý po kotníky. Vyrobený z teňoučké příze či úpletu, takže slouží jen jako taková „slupka“ nebo z toho nejhuňatějšího wellsoftu, do kterého se zachumláte jako do peřiny. Může být přiléhavého střihu, takže nahrazuje sáčka, i rozevlátý pro největší pohodlí. A pohodlí je právě to, proč jsou kardigany tak populární. Jsou vyrobené z úpletu, takže jsou maximálně komfortní a i ve vypasovaném provedení nijak neomezují v pohybu, na rozdíl od klasických podšitých sak z pevné tkané látky. Proto také čím dál častěji vídáme i saka tradičního střihu šitá třeba z kvalitní elastické teplákoviny nebo z oblíbeného úpletu Ponte Roma. Sako ze silnějšího úpletu drží dobře svůj tvar a zachovává tak jistou formálnost, ale poskytuje maximální pohodlí.

Nedávno jsem zde psala o svém grafitovém kardiganu (a po téměř měsíci nošení si ho nemůžu vynachválit, střih i látka jsou super) a také jsem ve stejném článku zmiňovala smaragdový kardigan z teplákoviny, šitý podle upraveného střihu na tričko. 

V jednom ze starších příspěvků jsem zmiňovala i rozevlátý kardigan z trochu opomíjeného Ottobre 2/2012.

A dnes přidám tip na jiný typ kardiganu.

Tento svěží zelený kousek šila moje kamarádka. Já mám podle tohoto střihu již několik měsíců nastříháno, ovšem stále nedošito (opět ti moji staří dobří UFOni;-) Kardigan je ušitý podle Ottobre 2/2013 z nepočesané elastické teplákoviny od Hanky Batani.

Stejně jako u mého smaragdového kardiganu, i zde musím znovu pochválit kvalitu materiálu. Látka není ani po mnoha nošeních a praních vytahaná, pokřivená či ožmolkovaná a barva je stále krásně výrazná. A teď na jaře tento pěkný odstín vynikne dvojnásob.

Abych přidala aspoň něco nového do mého momentálně zanedbávaného šatníku, rozhodla jsem se pro rychlé ušití upravené varianty výše zmíněného grafitového kardiganu, tentokrát z hořčicového úpletu Ponte Roma. Látka se mi ocitla na stříhacím stole s několika dalšími kousky a nabízí docela bohaté možnosti barevných kombinací:

Do rozdělaného šití mi ale v pátek přišlo něco důležitějšího – dodávka nábytku do pracovny. Konečně! Takže namísto šití jsme s dcerou vzaly do ruky šroubovák a kladívko a už to sviští po kluzišti. Šití prostě musí počkat:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *