Jak na strojové aplikace

Jak na strojové aplikace

Vyšívané aplikace jsou velmi populární a jsou hojně využívané nejen na oblečení, ale i dekorativních předmětech, polštářích, kabelkách apod.

Kromě toho, že jsou originální a zdobné, jsou také oproti klasické výšivce rychlejší, lze na ně použít zbytky rozmanitých látek a mimo jiné je lze využít i na zakrytí skvrn či drobného poškození oděvu, což se hodí zvláště u dětského oblečení.

Aplikace lze samozřejmě vyšívat ručně nebo na běžném šicím stroji, ale majitelky vyšívacích strojů určitě rády použijí svého „mazlíka“. Nejen proto, že to bude rychlejší, ale hlavně bude výšivka přesnější a úhlednější. Mnohé ze začínajících vyšívaček mají strach se do aplikací pouštět, protože jim není jasný přesný postup výšivky a mohou se dopustit chyb, které ovlivní kvalitu výšivky a od dalšího vyšívaní aplikací je to může odradit. Pokud je toto váš případ, zkuste si vyšít se mnou následující aplikaci krok za krokem a uvidíte, že na tom vůbec nic není!

Speciálně pro účel tohoto návodu jsem vytvořila nový vzor, který si můžete kliknutím SEM zdarma stáhnout. V zipovém archivu naleznete výšivku v několika formátech, a k ní .pdf soubor s informacemi o použitých barvách a také o pravidlech užití tohoto vzoru pro osobní či komerční účely.

Co budete k vyšívání potřebovat:

pokud jste opravdu začátečník a budete vyšívat jen cvičně, použijte klidně nějakou starší látku, třeba kus prostěradla či zbytek látky od šití. Pokud už máte v hlavě projekt, na který by se vám výšivka hodila, ustříhněte si rovnou potřebný tvar ze zvolené látky nebo si připravte čtverec či obdélník univerzální velikosti, který pak třeba použijete pro nějaký malý projekt – kapsičku, toaletní taštičku, středový díl patchworkového projektu atd. Já jsem tento vzor vyšívala na džínovinu, ze které bude později kapsička.

Kromě toho potřebujete samozřejmě vyšívací nitě (5 barev) a tenkou spodní nit.

Výšivka se vejde do rámečku 10×10, látku proto vždy stříhejte dostatečně velkou, aby po upnutí do rámečku byla větší alespoň o 2 cm na každé straně, aby v rámečku držela opravdu velmi pevně a nevytahovala se. K látce si ustříhněte výztuhu v potřebné velikosti, tedy opět minimálně ve velikosti přesahující rámeček, protože při vyšívání musí být látka vždy pevně upnuta v rámu i s výztuhou, jinak se bude látka stahovat a výšivka nebude kvalitní. Já nejraději používám trhací nažehlovací papír.

Vyztuženou látku upnutou do rámečku vložte do stroje, do kterého jste nahráli vyšívací vzor.

Jak vidíte, vzor ukazuje v softwaru či stroji sedm barev, ač na fotografii reálné výšivky napočítáte barev jen pět.

 

Důvodem je to, že při aplikacích potřebujete, aby se stroj v pravou chvíli zastavil a umožnil tak vložení a následně odstřižení látky. Pokud by tyto kroky byly nastaveny k vyšívání stejnou barvou, stroj by je sloučil a ušil v jednom kroku bez zastavení. Odlišná barva pro aplikaci tedy neznamená, že má být použitá jiná barva niti, tento krok slouží pouze jako stopka pro stroj.

V prvním kroku strojová aplikace vždy vyšívá obrys, na který má být položena látka.

Malá vsuvka: někteří autoři výšivek ve svých návodech nejprve mimo stroj vystřihují příslušný tvar aplikace ručně podle šablony, viz návody od Emblibrary. Mně tento postup přijde zbytečně složitý a náročný na přesnost, je to krok navíc, bez kterého se lze obejít.

Nejdřív tedy vyšijeme obrys:

Následně na vyšitý obrys položíme kousek látky, který je o něco větší než vyšitá linie. Barvu nitě neměníme. Aplikovanou látku můžeme podstříknout lepícím sprejem. Já používám sprej Takter 650, předtím jsem měla Sulky KK2000, ten byl také fajn. Mám bohužel špatnou zkušenost s lepidlem ve spreji značky Prym, které zanechalo nevypratelné skvrny. Pokud lepící sprej na nic jiného nevyužijete, je zbytečné si jej kupovat, objem je poměrně dost velký a má omezenou trvanlivost, takže to považuji za zbytečnou investici. Klidně si vystačíte i s kvalitním tyčinkovým lepidlem, kterým zlehka potřete látku, na kterou aplikační vrstvu pokládáte (ne vrchní aplikovanou látku!). Prsty látku přitlačte k podkladu a vyšijte přichytávací obrys:

Po vyšití vytáhněte rámeček ze stroje a látku obstříhněte kolem vyšité linie. Nestříhejte úplně těsně kolem stehů, při neobratné manipulaci by se mohlo stát, že si aplikaci vytrhnete „ze švu“. Ale nenechávejte ani velký okraj, roztřepené konce vláken by potom čouhaly z krycích saténových stehů a zkazily by vzhled celé výšivky.

Na obstřihování jsou ideální speciální nůžky na aplikace, které jsou dvojitě prohnuté a mají kulatou špičku. Bohužel ale nevím o tom, že by se takové nůžky prodávaly u nás (já jsem ty své objednávala před lety na Ebay).

Pokud nevyšíváte tak často, vystačíte i s mírně zahnutými vyšívacími nůžkami (a v nejhorším případě i s manikůrními), ale vždy dávejte při obstřihování velký pozor, abyste špičkou nepropíchli látku.

Nyní dejte rámeček zpět do stroje a pokračujte s vyšíváním. Stále pracujte se stejnou barvou nitě.

Vsuvka č. 2: každý autor výšivek má svůj oblíbený postup. Já navrhuji své aplikace tak, že ve třetím kroku jsou nejprve začištěny okraje řídkým cikcakem, aby byly co nejrychleji zabezpečeny proti případnému vytrhutí ze švu. Pokud by se nejdřív začaly vyšívat detaily uvnitř obrázku, tak by husté stehy mohly látku stáhnout a vytrhnout. Takže nejprve je látka zajištěna a až potom se vyšívají další segmenty.

 

 

Jednotlivé kroky, kdy stroj zastavuje, už jsou odteď spojeny i s výměnami nití. U tohoto konkrétního vzoru postupně vystřídáte béžovou, hnědou, zelenou a žlutou, jak je uvedeno v instruktážním souboru. Barvy si samozřejmě volíte sami dle své chuti a použitých látek.

Po dokončení výšivky a vyjmutí látky z rámečku odtrhněte přebytečnou výztuhu, vyžehlete a voilà – máte hotovo!

Tak co – už se strojově vyšívaných aplikací nebojíte?

Pokud se vám můj návod líbí nebo máte nějaké dotazy, napište mi do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *