Dámské střihy na mikiny v Ottobre

Dámské střihy na mikiny v Ottobre

V listopadovém článku jsem slíbila udělat takový stručný přehled střihů na mikiny, které jsou v Ottobre, abych vám trochu usnadnila vyhledávání.

Před vánoci na to ale bohužel nebyl čas a přes svátky jsem si dala takový báječný digitální detox bez počítače, že jsem se k psaní dostala až v lednu, po takovém mírném „nakopnutí“ od jedné milé zákaznice. Jenže pak pro změnu přišla smršť kolem nového dětského Ottobre 1/2021, o které byl, a ještě pořád je, takový zájem, že na psaní prostě vůbec nebyl čas. Tak jsem si to psaní tento týden dala konečně rozkazem.

Mikiny budu vybírat z časopisů Ottobre, které jsou aktuálně k dispozici. Nějaké zajímavé kousky jsou i v číslech, která jsou definitivně vyprodaná, ale nebudu vás tady s nimi zbytečně mást. Vy, které jste tyto starší kousky stihly včas ulovit, si zalistujete samy.

Budu to brát chronologicky pozpátku, od novějších čísel ke starším. Kliknutím na názvy časopisů se dostanete do e-shopu, kde si můžete prohlédnout celý časopis.

Ještě bych měla specifikovat pojem „mikina“, ať si sladíme pojmy Wikipedie ji definuje jako: „… druh oděvu zakrývající horní část těla, který se nejčastěji nosí ve volném čase. Jde o velice oblíbenou část oděvu zvláště u mladé generace. Mikina může být buď doplněna kapucí nebo může být bez ní…“. Takže do výběru zahrnuji mikiny přes hlavu i propínací, ale připojím také aktuálně velmi oblíbené mikinošaty a jednu vestu.

Ottobre 2/2020

Začnu bundou č. 3 z minulého jarně-letního čísla. Klasická tepláková bunda mého dětství. Se vším všudy, včetně lampasů na rukávech. Střihová délka je pouze 56 cm, takže pozor při šití, bunda je designovaná jako kratší a střih není tvarovaný, boční švy jsou rovné. Osobně bych tento střih nevolila na sport, protože při pohybu hrozí nežádoucí „holá záda“. Jako módní záležitost je to ovšem jiná, pokud máte doma teenagerku, za ušití takové mikiny vás bude milovat.

Ottobre 7/2019

Mikinošaty č. 18 z posledního rodinného čísla jsou k dispozici jsou pouze ve větších dámských velikostech 46-56. Šaty mají kapucu se zvýšeným stojáčkem. Vsadka na bocích opticky zeštíhluje, vtipně skrývá kapsy a můžete si u ní vyhrát s barevnými kombinacemi.

Ottobre 5/2019

Mikina/svetr č. 11 ze strany 27 je ušitá z merina, není ale problém použít teplákovinu. Má volnější pohodlný střih a jako jediná z tohoto výběru má kimonové rukávy, které můžou být pro mnohé jednodušší na šití. Poměrně otevřený véčkový výstřih někomu nemusí vyhovovat, a naopak pro někoho bude vítanou změnou oproti klasice.

Ottobre 7/2018

Na stránkách 30-31 je klasická mikina z teplákoviny, tvarovaná princesovými švy, se zapínáním na zip, kapucí a kapsami ve švu.

Ottobre 5/2018

Mikina č. 16 ze strany 11 je ušitá z klasické teplákoviny, ale kreativní střih s nabíranými rukávy ji tak trochu odlišuje od tradičních sportovních mikin. Bude vypadat dobře z jednobarevné, ale i potištěné teplákoviny, jak je ostatně vidět na šatech vlevo, které jsou prodlouženou variantou střihu.

Ottobre 7/2017

V rodinném čísle je „chlupáčková“ mikina volnějšího střihu ve zkrácené délce, s kapucí a klokaní kapsou.

Mimoto jsou v tomto čísle i mikiny pro muže, tak nakoukněte na podrobnější snímky z tohoto čísla.

Ottobre 5/2017

V tomto čísle jsou k dispozici hned dva kousky. Číslo 4 na straně 27 má zajímavým způsobem ušité kapsy na předním dílu. Tento střih by se dal perfektně využít pro vícebarevné provedení, ať už jako cílený color-blocking, nebo jako účelné využití zbytků.

Na straně 30 je vyloženě sportovní mikina s kapucí a zapínáním na zip. Využívá tmavší barvu jako kontrastní prvek pro podšití kapuce, ale perfektně by se druhá barva dala použít i na boční část předního dílu, kde přispěje k optickému zeštíhlení postavy. Na snímku to bohužel není dobře vidět, jak je díl rozčleněn, tak přidávám ještě skicu. Ve švu jsou chytře umístěny kapsy, jejich ušití tak bude o trošičku snazší.

    

Ottobre 2/2017

V jednom z nejprodávanějších čísel najdete na str. 12 velmi oblíbené mikinošaty. Jejich střihová délka je 84 cm, hodí se tedy jako tunika k legínám, nebo je můžete prodloužit na plnohodnotnou šatovou délku či zkrátit na mikinu. Kapsy jsou efektně umístěné v bočním členícím švu. O přeložené kapuci jsem psala v článku o mikinách, využila jsem ji pro jiný střih a použila také jako základ pro zvýšený přeložený límec na světlé mikině. V článku najdete jednoduchý náčrtek, jak takovou úpravu střihového dílu provést.

Ottobre 5/2015

Na stranách 8-9 je sportovní mikina z lehčí teplákoviny s kapucí a raglánovým rukávem. Zajímavým detailem jsou velmi originálně ušité kapsy. S tímto způsobem šití kapes jsem se poprvé setkala právě v Ottobre, kdysi dávno v dětském čísle. V tomto článku se o tom nebudu víc rozepisovat, bo bych ho hned tak nedopsala, ale určitě se chystám na nafocení návodu. Je to jedna z těch věcí, o kterých jsem psala v předchozím postu o návodech, která je stokrát jednodušší na provedení, než na slovní popis.

V tomto čísle musím upozornit ještě na jeden střih, což sice není mikina, ale je to sportovní vesta, která by se mnohým z vás mohla hodit, třeba jako náhražka mikiny pro některé příležitosti.

Ottobre 5/2014

V tomto čísle je několik zajímavých kousků. Například tato netradiční mikina č. 9 ze strany 7 je ušitá z vlněného jednolíce. Díky prodloužené délce a rozparkům na bocích pomůže zakrýt některé partie. Nemá žádné zapínání, kapuce plynule přechází do výstřihu. Na předním díle jsou našité kapsy. Jak je vidět na fotografii, dá se klidně kombinovat se sukní a z kategorie sportovního či volnočasového oděvu se posune úplně jinam.

Mikina s kapucí č. 3 ze stran 8-9 se zapíná na šikmo našitý zip, takže připomíná tradiční motorkářskou bundu. Pokud rády nosíte mikiny a tradiční střih už vás omrzel, tohle může být vítaná změna.

Mikina č. 15 ze strany 33 má princesový střih, díky kterému je pěkně tvarovaná. Raglánové rukávy jsou rozděleny středovým švem, takže na ramenou se nebude nic krabatit, což je občas nežádoucí problém raglánu. Tady naopak střih správně kopíruje linii ramenou. A také umožňuje použití více barev, ať už zbytků z předchozích projektů nebo jako cílený detail. Zapínání je na zip, u krku je vyšší stojáček.

Ottobre 5/2010

V tomto čísle technicky není přímo mikina, ale softshellová bunda, nicméně střih lze využít i pro teplákovinu, warmkeeper a materiály podobného typu. Pro jistotu ale bude lepší přeměřit střihové díly a porovnat s nějakým oblečením, které už máte doma, střih počítá se softshellem, který nemá takovou pružnost, takže z pleteniny by pak mikina mohla být zbytečně volná. Bunda/mikina má rozepínání vyřešeno originálními zipy ve švech raglánového rukávu, přední stojáček je tak akorát vysoký, aby chránil krk, ale neotíral se o bradu a dozadu přirozeně přechází v kapuci. Tento střih je důkazem toho, že i ve starých číslech Ottobre se najdou velmi užitečné poklady.

Původně jsem chtěla dělat mrtvého brouka a vůbec to tady nezmiňovat, ale pokud jste ten v úvodu uvedený článek o mikinách četly, tak Vám to asi došlo. Takže pro pobavení i těm, kterým to nedošlo – přestože mám všechna čísla Ottobre a tudíž k dispozici všechny uvedené střihy, plus pár navíc z již vyprodaných čísel, tak paradoxně jsem ještě žádný z těchto střihů nepoužila a pro ty své dvě zmíněné mikiny jsem upravila střih z trička. Ale neptejte se proč, já to sama nevím . Prostě byl vykopírovaný střih po ruce a nechtělo se mi překreslovat další.

Nicméně v novém Ottobre, které vychází už příští úterý 9. března 2021 bude úplně nový střih na mikinu, a na tu se tedy určitě chystám!

Samozřejmě tento i ostatní střihy z nového čísla přiblížím zase v recenzi, tak se máte na co těšit.

A do té doby ať vám hezky šijí stroje a netrhají se nitě!

4 komentáře: „Dámské střihy na mikiny v Ottobre

  1. To je skvělé, díky za přehled. Škoda, že ty mikinošaty z čísla 7/2019 nejsou v menších velikostech, vypadají perfektně. A těším se na recenzi nového čísla, váhám, jestli koupit nebo ne.

    1. Jojo, ty šaty jsou super, taky jsem na to myslela, že je škoda, že jsou jen větší velikosti. Recenzi nového čísla se pokusím sepsat co nejdřív, už teď tam mám nějaké favority. A teda tradičně i nějaké kousky ke kritice;-) Ale stejně vím, že se bez tohoto čísla nakonec neobejdu, ony některé modely dozrají až časem, vždycky se pak divím, jaktože jsem si jich na začátku nevšimla. Bohužel cena časopisu pořád stoupá, ale zase jsou jen dva ročně, tak si to nakonec vždycky před sebou obhájím, že si nějakou tu radost přece zasloužím;-)

  2. Také děkuji za perfektní shrnutí. Sama bych si některých kousků ani nevšimla. Hned to nakopne k šití nebo alespoň k plánování, do čeho bych se pustila…

    1. To mě těší, že je souhrn užitečný. Tak hlavně, aby to neskončilo jen u toho plánování. U mne je to bohužel častější aktivita, než šití samotné;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *