Další UFO dokončeno

Tohle UFO (unfinished object) bylo už řádné vyzrálé. Někdy po loňských vánocích jsem podle Ottobre 5/2014 nastříhala z mého pohledu jednoduchou bundu.  Stříhala jsem z proševu, takže žádné crcání s podšívkou, měl to být projekt i přes mé vytížení tak na dva večery. Tsss! To jsem byla pěkně naivní.

 Což o to, začalo to dobře. Látku už jsem měla doma dávno, byla pěkně uleželá . Střih byl vykopírovaný hned, střihové přílohy Ottobre jsou pěkně přehledné. (* malá vsuvka * – ozvěte se, kdo ještě pamatujete přehuštěné střihové přílohy v Burdě z 90. let? To byla síla!).
Použila jsem střih číslo 17 z Ottobre 5/2014.

 

Nastříháno bylo taky rychle, příslušný zip jsem vyhrabala v nekonečných zásobách, látka na kapsové váčky taky žádný problém. No, a pak se něco stalo, nevím už co, asi pár neodkladných mailů, pak nárazově velká dávka objednávek, zakázky na vyšívání, do toho možná nějaká ta nemoc, a najednou byla zima pryč a nastříhaná bunda zůstala ležet. Na podzim jsem myšlenky na bundu samozřejmě oživila, ale ne tak intenzívně, abych skutečně sedla k šití.

V rámci novoročních předsevzetí jsem si tentokrát už neslibovala klasické hubnutí;-), ale spíš se trochu zorganizovat. Přeneseně i doslova. Udělat pořádky ve svém šicím království, zbavit se nepotřebných věcí, dokončit rozdělané projekty, lépe roztřídit a uložit věci, abych každou chvíli něco nehledala. Nemám ráda nepořádek, ale bohužel ho při větším vytížení nechtěně hodně vytvářím. Často pracuju pozdě do noci a když s prací skončím, už nejsou síly na uvedení všeho do původního stavu. Mělo by to přijít na řadu automaticky druhý den, ale to se nakupí další objednávky, další práce a pak se přistihnu, že postupně vytvářím hromádky, které odsunuji bokem s plánem dát to do pořádku o víkendu. Bohužel víkend je často příliš krátký na všechny plány. Takže v přeneseném významu je mým cílem být organizovanější i mentálně – neodkládat nedokončené projekty, načatou činnost vždy dovést ke zdárnému konci, nezačínat s novým projektem, dokud nejsou dokončené ty předchozí.

V rámci tohoto boje sama se sebou došlo v prvé řádě na UFOny, kteří se mi v koutku hromadí. Jsou tam nastříhané látky (např. 4 různá trička, 1 kalhoty, 2 bundy, 1 dětské triko), dále kalhoty na zúžení, staré džíny, které bych chtěla přešít na sukni „na doma“, tričko, které se sepralo asi o 10 cm a plánuji ho využít jako horní díl pro šaty, atp.

S ohledem na roční období a objemnost hromádky jsem tedy sáhla nejdřív po rozešité bundě. Ještě stále s představou, že je to práce na 1, max. 2 večery. No nevím. Někde je asi nějaká chyba v Matrixu. Buď mi čas při šití utíká rychleji, než v běžném životě, nebo jsem vlivem věku extrémně zpomalila nebo jsem ještě větší puntičkář než dřív a se vším se moc „drbkám“, zkrátka těch večerů bylo potřeba víc. Pravda tedy je, že už dávno není čas sedět nad projektem opravdu celý večer, třeba 3-4 hodiny, protože než vyřídím maily a objednávky a účty a faktury, tak zbude hodinka, maximálně dvě.
Dále je třeba podotknout, že prošev je na šití docela mrcha. Musíte hlídat horní i spodní látku, obě mají tendenci vykluzovat pod patkou, zároveň také nechcete, aby ze švu čouhala ta bílá vatelínová část. Je potřeba dbát na velmi úhledné šití, protože se bohužel nic neschová pod podšívkou. Kapsy ve švu jsou sice poměrně jednoduché, ale když je látka „svi.. klouzavá“, tak nic není jednoduché.
Nemluvě o tom, že se v průběhu šití nějak nepochopitelně ztratil jeden rukáv (a hledejte kus černé látky v místnosti o rozloze skoro 50 m2, kde je taková spousta látek?!) a taky se z neznámého důvodu zpomalil overlock, takže šije sice hezky, s úhledným stehem, ale jako šnek. Abych sama sebe úplně dorazila, tak jsem si ještě vymyslela, že nechci mít rukávy a dolní okraj viditelně prošité a vše jsem přišívala slepým stehem v ruce. To se dá naštěstí velmi dobře provozovat při sledování hokeje, takže během prodloužení zápasu Zlína proti Třinci jsem akci dotáhla do konce
Takže, bunda je hotová a sedí perfektně. Střih určitě přiřadím k oblíbeným, šířka, délka, ramena, vše sedí super.
Jen se obávám, že při mé smůle se náhle oteplí, přijde jaro, resp. rovnou léto jako v minulých letech a já bundu ani nestihnu pořádně užít.

Původní příspěvky byly převedeno z domény blog.cz programem blogcz2WPMartin Rybenský 2017).

3 komentáře: „Další UFO dokončeno

  1. Náčrtek ze střihové přílohy mě na první pohled nezaujal, ale ušitá bunda vypadá výborně. V jakých velikostech je střih k dispozici? A ještě bych se chtěla zeptat na spotřebu látky pro velikost 40.

  2. Střih je k dispozici ve velikostech 34-52, spotřeba pro vel. 40 je 145 cm šíře 140 cm. K tomu 30 cm bavlněného popelínu na kapsy, légu pod zip a límec.

  3. Jo, strihove prilohy starych Burd, Pram a podobne.. masakr… to si to clovek nekdriv musel objet nejakou fixou ci zvyraznovcem nebo aspon barevnou pastelkou, aby vedel co z toho cernobyleho tetrisu vlastne chce vykreslit… :-D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *