5 tipů pro šití nití

5 tipů pro šití nití

Po menší odmlce způsobené nemocí, přípravou nové kolekce výšivek, Velikonocemi, krásným jarním počasím a několika dalšími událostmi, kvůli kterým nebylo moc času na psaní, jsem se v dnešním příspěvku rozhodla sdílet pár užitečných tipů pro šití. Jelikož články čtou šikovné švadlenky s dlouholetými zkušenostmi, i úplné začátečnice, tak počítám s tím, že pro část čtenářek nebudu psát nic objevného, ale pokud budou tipy užitečné aspoň pro někoho, tak budu ráda.

Tip č. 1:

Při šití se nedívejte na jehlu, ale sledujte okraj látky a jeho zarovnání s okrajem patky či příslušnou ryskou. Pokud se budete dívat na pohybující se jehlu, bude to pro oči a mozek nepříjemné a je mnohem pravděpodobnější, že s látkou ujedete do boku. Na začátku šití si stanovte linii, které se budete držet – může to být ryska na stehové desce, okraj patky či vodící pravítko na patce. Většina strojů má v základním příslušenství přídavný vodič, který si nastavíte na potřebnou vzdálenost.

Pokud potřebujete opravdu velmi přesně vedenou lini, šijete jemnější látky nebo šijete hodně často, možná se vyplatí nákup speciální patky s přesným vodičem.

Pokud nechcete investovat, případně pokud potřebujete šít v takové vzdálenosti od okraje, kterou nelze vyznačit žádným výše uvedeným způsobem, můžete si na stroji udělat v potřebné vzdálenosti „rysku“ nalepením washi pásky nebo obyčejné malířské pásky, na kterou uděláte značku či čáru fixem. Páska se potom dá bez problémů odstranit.

Tip č. 2:

Navlékání nitě do jehly je někdy hrozný boj. Novější stroje mají užitečné navlékáčky, které jsou skvělým vynálezem, bohužel jsou to součástky velmi jemné a křehké, takže se může stát, že se zlomí a přece jen je nutné navlékat ručně. A někdy to nejde a nejde! Člověk zastřihuje znovu a znovu konec nitě, a stále marně. Nezapomeňte tedy na osvědčený tip – zastříhnout konec nitě zešikma, navlékání pak půjde lépe. Známou radou je také zastříknutí konce nitě lakem na vlasy, ale to aplikuji spíš u ručního šití, okolí stroje se mi moc nechce čímkoliv postřikovat.

Tip č. 3:

Další rada bude pro majitelky vyšívacích strojů, které chtějí používat 5000 m kóny, případně i pro ty z vás, které mají velkou cívku šicích nití, kterou jste třeba omylem objednali při nákupu na internetu, nebo od někoho dostali, a nevíte, jak ji použít při šití na stroji, nebo chcete pro šití využívat overlockové nitě, kterých máte velkou zásobu. Zde je několik možností:

a) existují speciální držáky ke konkrétním strojům. Jsou užitečné, skladné, ale extrémně drahé. Při častějším použití se ale můžou vyplatit a využijete je i při šití dvojjehlou:

b) dají se koupit samostatné stojany na nitě. Jsou dostupné, cenově příznivé, ale je to další věc, která vám může překážet na už tak dost plném stole:

Stojan vlevo je kupovaný tady v Česku, dají se na něj dát dvě cívky, cena byla super, ale základna je jen z tenkého plastu  a stojan je složený ze tří kovových tyčinek, které jsou na sebe jen nasazené, takže není zrovna stabilní. Stačí trochu potáhnout za nit a držák se převratí a ještě i rozsype na jednotlivé díly. S ohledem na příznivou cenu by možná stálo za to zkusit jednotlivé díly slepit, tavná pistole by na to mohla stačit a zespodu by se dalo přilepit pár kovových matic nebo třeba placaté kamínky.

Držák vpravo na snímku je od firmy Dritz, má zakladnu z těžkého kovu a tyč stojanu je z jednoho kusu, který je v základně přišroubovaný napevno, je tedy velmi stabilní. Ovšem je dovezený z USA, takže cena byla trochu někde jinde. Výška obou stojanů je pro mé stroje zbytečně vysoká a protože mám pracovnu v podkroví, hodilo by se mi, kdyby byly tak o 10 cm nižší, abych je mohla mít zaparkované u zdi a nepřekážely.

c) jednoduchým samo-domo řešením je použití zavíracího špendlíku nebo umně zkrouceného drátu, který nějak upevníte na stroj a za stroj postavíte cívku, případně se hodí mít doma kutila, pro kterého bude takový jednoduchý stojan hračka. Vlastní fotografií bohužel nemůžu sloužit, protože jsem si hned na začátku pořídila výše uvedené držáky, tak jsem neměla potřebu nic vyrábět, tak alespoň inspirace z Pinterestu:

Zdroj: Pinterest

Tip č. 4:

Další tip se bude týkat overlocku. Navlékat nitě na overlocku je všeobecně neoblíbená činnost. Jednak je těch nití na navlékání mnoho najednou, a také často dojde při navlékání k chybě, rozhodí se napětí a chvíli trvá, než člověk přijde na to, kde udělal chybu a zbytečně to zdržuje. Základní radou, kterou používám i při výměně nití na vyšívacím stroji, je nevyvlékat nit ze stroje, ale nad cívkou nit ustříhnout, navázat novou a potom potáhnout za konec té původní nitě a vtáhnout tak novou do stroje. Uzlík samozřejmě neprojde jehlou, tak ve vyšívacím stroji a u dvou levých nití v overlocku je nutno nit odstříhnout ještě před jehlou a navléct ručně. I tak je to ale rychlejší a jistější, než jít celou cestou navléknutí.

Tip č. 5:

Další radou je, že není nutné vždy měnit všechny čtyři nitě v overlocku. Stačí dát příslušnou barvu nitě shodnou s látkou jen do dvou levých pozic, které šijí jehlou a ani při rozžehlení švů nepoznáte, že v kličkovačích jsou kontrastní barvy. Na fotografiích níže vidíte, že při použití všech čtyř bílých nití nebo pouze dvou bílých a zbývajících kontrastních nepoznáte z lícové strany rozdíl. Pokud jsou i jehelní nitě kontrastní, už to vidět je. Pro účely fotografování jsem použila schválně hodně výraznou nit, takže pod bílou látkou samozřejmě prosvítá, ale u jiných barev tomu tak nebude, takže při navlékání můžete ušetřit aspoň trošku času a neměnit všechny nitě. Samozřejme tento způsob nelze použít tehdy, když šijete něco, co bude vidět i z rubu, třeba kardigan, který asi bude při chůzi povlávat a rozevírat se, nebo nějaký ubrus či prostírání, které by zvědavá návštěva mohla otočit a podívat se, jak je to ušito. Ale třeba tričko či kalhoty vám snad asi nikdo naruby převracet nebude. I když jedna moje kamarádka to dělá, tak jistotu člověk nemá nikdy;-)

A jaké máte vychytávky pro šití vy?

2 komentáře: „5 tipů pro šití nití

  1. Dobry den, co se tyce overlocku, me lenosti pri prevlekani niti a taky cenou tech velkych spulek, resim to takto: pouzivam jen dve barvy, svetlounko sedou a tmave sedou – podle toho, jestli siju svetle nebo tmave obleceni a jen krajni nit v leve jehle si menim podle barvy obleceni. Funguje mi to vyborne, nevypada to blbe ani na bilem triku. A primem sicim tempu ovlivnenem dvema malymi nespavymi detmi, je tech mych 8 spulek porad jako novych, takze porizovat je ve vice barvach, by bylo opravdu zbytecne. Preju hodne radosti ze siti vsem!

    1. Dva odstíny šedé jsou hodně dobrý nápad!
      A ještě když to čtu, tak mě napadá, že jsem nezmínila jeden důvod, proč nepořizovat zbytečně moc kónů – samozřejmě to stojí peníze, ale také kdo nešije úplně extrémně hodně a velká špulka mu vydrží dlouho, může mít stejný problém, který se stal mně: ta plastová cívka, na které je nit navinutá, se normálně rozpadla, jakoby ten plast ztěřel. Nejdřív v jednom místě praskla, pak o kousek vedle, ulomily se nějaké odštěpky, pak zas o kus dál a teď je to rozpadlé na střepiny, které drží jen ta navinutá nit, ale je otázkou času, kdy se to celé rozsype a nitě se smotají do jednoho cucku. A to tam mám minimálně ještě polovinu 5000 m návinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *